Ryzen 5 3600 yüzünden oyunlar aniden kapanıyor

Tonyukuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir süredir oyunlarda aniden kapanma, mavi ekran hataları, PUBG'de crush hataları alıyordum. Sorunun uzun bir süredir ekran kartında olduğunu düşündüm ve sistem parçalarını kuzenimin bilgisayarı ile değişip denemeye karar verdim. Ekran kartı, RAM ve işlemci değişimleri neticesinde sorunun işlemcimde olduğu ortaya çıktı. Ancak işin ilginç tarafı benim işlemciyi kuzenimin bilgisayara takınca onda oyunlarda ya da uygulamalarda herhangi bir sorun yokken benim bilgisayarda mavi ekran hataları ve crush sorunlarının devam etmesi. Şimdilik onun Ryzen 5 5500 işlemcisi ile devam ediyorum, o da benim işlemciyi kullanıyor. Sizce bu sorunun sebebi ne olabilir?

Sistemim:
Anakart: MSI B450M Pro- M.2 Max /
İşlemci:
AMD Ryzen 5 3600 (şimdilik 5500) /
RAM:
Crucial 2x8GB Ballistix Sport lt white DDR4 3200MHz CL16 /
Ekran kartı:
ASUS GeForce Dual RTX 3060 OC V2 12 GB /
HDD:
WD 1TB + 2 TB blue 7200 RPM / SSD: Kioxia Exceria G2 1 TB & Samsung EVO 860 250 GB / Mouse: Razer Basilisk X HyperSpeed / Klavye: Gigabyte Force 83 / Soğutucu: Arctic Freezer 34 e-Sports Duo / Kulaklık: Corsair HS60 Pro / Monitör: Odyssey G3 27” 1 ms 144 Hz - Acer SA230ABI / Windows 11 Pro

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemesi yapıp windows 10 ile kullanmayı dener misiniz?

Anakartta sorun olamaz mi?
Anakart yeni alındı. Ayrıca anakartta sorun olsa 5500 işlemcide de sorun olmaz mı?

PSU nedir? Tam yük altında kapanma oluyor mu?
Güç kaynağım BitFenix Formula 650W 80+ Gold yeni aldım bunu da. Güç kaynağında sorun olduğunu düşünmüştüm ben de siz gibi. Stres testlerinin tamamı sorunsuz gidiyor. Saatlerce test etmeme rağmen herhangi bir hata almıyorum ancak oyunlarda ve bazen masaüstünde resetlemeler, mavi ekran hataları, hatasız oyundan masaüstüne dönme gibi sorunlar yaşıyordum.

BIOS güncellemesi yapıp windows 10 ile kullanmayı dener misiniz?
BIOS güncel hocam. Win 10 Pro da da sorunlarım devam ediyordu maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı