Ryzen 5 3600X frekans sorunu

BlackGRY

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
Merhabalar daha yeni sistem topladım fakat bugün oyunda veya masaüstü'de işlemcinin sürekli 4.08 GHz'de çalıştığını görmekteyim bunun sebebi nedir?
Anakart modelim: ASUS B450M-K.
BIOS sürümü: 2006.

Ekran Alıntısı.PNG
2.PNG

Ekran Alıntısı 3.PNG

Bios'dan Core Performance Boost (CPB) kapatırsan düzelir diye tahmin ediyorum (Core Boost Performance CBP tarzı bir seçenek de olabilir.) .

Eğer stok soğutucu kullanıyorsanız sorun tamamen bundan kaynaklı. Aynı işlemci ve anakartı BIOS'tan 4.4'e çekerek kullandım birkaç gün içerisinde sistem kendini resetlemeye donmaya kilitlenmeye başladı. Önce BIOS üzerinden stok ayarlara çektim kullandım her şey sorunsuzdu daha sonra soğutucu aldım yine 4.4'e çektim problem ortadan kalktı.

Son düzenleme:
Eğer stok soğutucu kullanıyorsanız sorun tamamen bundan kaynaklı. Aynı işlemci ve anakartı BIOS'tan 4.4'e çekerek kullandım birkaç gün içerisinde sistem kendini resetlemeye donmaya kilitlenmeye başladı. Önce BIOS üzerinden stok ayarlara çektim kullandım her şey sorunsuzdu daha sonra soğutucu aldım yine 4.4'e çektim problem ortadan kalktı.

Peki soğutucu öneriniz var mıdır?

Ben Wraith Prism aldım tek sebebi RGB olmasıydı görsel zevkim için. Onun dışında herhangi bir 150-200TL bandındaki hava soğutma yeterli hız aşırtma yapılmadığı sürece. Bu arada hız aşırtmadan kastım işlemciyi BIOS'da Max frekansa sabitlemek değil daha ileri seviye hız aşırtmalardan bahsediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı