Ryzen 5 3600X Isınma Sorunu

lordserci

Kilopat
Yer
İstanbul/Ümraniye
Daha fazla  
Meslek
Cnc Makina Operatörü
Merhaba arkadaşlar bilgisayarı yaklaşık 1 ay önce topladım. Isınma sorunu ve kapanma sorunu yoktu. CPU-Z, Görev Yöneticisi, Ryzen Master programlarından izledim. İşlemci çalışma frekansı boşta dururken dahi 4.22 Ghz’de çalışıyor overclok yapılmadığı halde. Format attım sistem içi boş durumda dahi 4.22 Ghz’de çalışıyor. Pubg oynarken işlemci sıcaklığım 73 dereceyi gördü bu değer normal mi?
Boşta durduğu zaman ise 45-57 derece arasında seyir ediyor. Çok bilgili olmadığım için BIOS'a girip ayar degiştirmek istemedim. Sistem boşta bile Boost'lu çalışıyor gibi. Ekran kartım Shappire RX590 SE tam yükte 72 derece oluyor ve birden görüntü kesmeye başlıyor. Yardımcı olabilecek var mı? Neler yapmalıyım?

İşlemciniz Turbo Frekans'ta çalışıyor , 73 derece gayet normal isterseniz kapatabilirsiniz.

Ekran kartınız arızalı olabilir.

Ekran kartımı alalı daha bir ay dahi olmadı. Deneme fırsatım ancak bugün oldu oyuna girdiğim anda ekran kartımın fanlarının çalışmasına rağmen 73 derece oluyor. Peki işlemcinin boşta dururken bile 4.22 Ghz’de çalışması normal mi ?

Ekran kartımı alalı daha bir ay dahi olmadı. Deneme fırsatım ancak bugün oldu oyuna girdiğim anda ekran kartımın fanlarının çalışmasına rağmen 73 derece oluyor. Peki işlemcinin boşta dururken bile 4.22 Ghz’de çalışması normal mi ?
Turbo Boost'ta çalışıyor işlemciniz normal isterseniz Turbo Boostu Ryzen Master ile kapatabilirsiniz.

Denetim masası>Sistem ve güvenlik>Güç seçenekleri>Dengeli (önerilen) kısmını seçin.Turbo boost açık olsa bile çok fazla dereceye etki etmemesi lazım.Deneyip tekrar yazın.
Dediğinizi aynen yaptım Frekans aynı. Oyuna girdim ve görüntü gitti geldi. İşlemci sıcaklığı 72 dereceydi kapandığında.

İşlemcinizin derecesi normal , ekran kartınızda sıkıntı var.
Benim ekran kartım Shappire RX590 SE Nitro+ aklıma pin girişleri geliyor. Ekran kartında 8+6 Pin girişi bulunuyor. Benim güç kaynağımda 8 pin olduğu için 6 pini dolduramadım ondan olma olasılığı var mıdır?
Görüntüyü bir anda kesmesinin sebebi bu olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı