Ryzen 5 3600X GTX 1660 Super Gaming X eskisinden fazla ısınıyor

Whystreo

Hectopat
Herkese merhaba,

Yaklaşık 3-4 gün önce MSI B450 GAMING Plus Max olan anakartımı MSI B550 GAMING Plus modelle değiştirdim. Ürünüm geldi montajını yaptım, işlemciye Arctic MX-4 Termal Macun’u ince bir şekilde her yerine dağıtarak sürdüm. Formatımı attım, kurulumlarımı yaptım ve bilgisayarı açtım.

İşlemcim eskisine göre daha fazla ısınıyor, 5-15 derece fark var oyunlarda, bu sorunu es geçiyorum.
Fakat ekran kartım da aynı şekilde. Yaklaşık 1 Mayıs 2020 tarihinde çekmiş olduğum GTA 5’deki Benchmark testi yine yaptım ve sonuçlarını sizinle paylaşıyorum. Ciddi şekilde FPS düşüşleri mevcut. Üstelik o zaman RAM'lerim 3000 MHz’di şu anda 3600 MHz daha yüksek FPS almam gerekmiyor mu?

Aynı grafik ayarları, aynı güç seçeneği (Dengeli). Güç seçeneğini Nihai Performansa aldığımda da bir şey değişmiyor. Core Performance Boost öncesinde de açıktı şimdi de açık. XMP profili de aynı şekilde.

2 Dakikalık 4.00MHz AIDA64 Test sonucu CPU değerleri şu şekilde;
Maksimum Sıcaklık: 82.5
Maksimum Voltaj: 1.469

Heaven Benchmark 4.0 Test sonucu GPU değerleri de oyunlardaki genel olarak değer de aşağıdaki gibi;
Maksimum Sıcaklık: 72.4
Boştaki GPU değerlerim de 45-55 arasında.

Sol Ekran (Şu anki sistemim)
Kasa: Cooler Master Masterbox Lite 5 Anakart: MSI MPG B550 GAMING Plus DDR4 4400 CPU: Ryzen 5 3600X 4, 4GHz 35MB GPU: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6 GB GDDR6 192Bit RAM: Corsair RGB 2x8GB DDR4 3600MHz HDD: Seagate 3.5 1TB Barracuda 7200RPM SSD: Toshiba OCZ 240GB TR200 PSU: High Power 600W 80+ Gold CPU Soğutucu: Dark Freezer X126 Fanlar: Akasa Viper 12 cm S-Flow/Aerocool Orbit RC 3x12cm RGB monitör: ASUS VG248QG 24" 165 Hz 0.5 ms

Sağ Ekran
Kasa: Cooler Master Masterbox Lite 5 Güç Kaynağı: High Power 600W 80+ Gold Performance Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max 4133MHz İşlemci: Ryzen 5 3600X 3, 8GHz 35MB İşlemci Soğutucu: Dark Freezer X126 Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X 6 GB GDDR6 192Bit RAM: Corsair 8 GB DDR4 3000MHz (2x8GB) Kasa Soğutucu: Aerocool Orbit RC 3x12cm RGB LED Fan Harddisk: Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM SSD: Toshiba OCZ 240GB TR200 SSD monitör: ViewSonic XG2401 144 Hz 1 ms 1920X1080

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kasayı bir an önce değiştirin.
Kasayla alakalı bir durum yok, önceden düşük alıyormuş şimdi yüksek alıyormuş. Kasa değişikliği değil buradaki konu.

CPU soğutucusunu tam oturduğundan emin misiniz?
Evet hocam eminim. Ne fazla ne az sıktım oturdu macunu da iyi bir şekilde sürdüğümü düşünüyorum.
Kasayı bir an önce değiştirin.
Öncesinde de aynı kasaya sahiptim böyle bir problem yaşamıyordum hocam.
Kasanın hava akışı berbat farkındayım zaten kasanın ön panelini açık şekilde kullanıyorum.

Kasayla alakalı bir durum yok, önceden düşük alıyormuş şimdi yüksek alıyormuş. Kasa değişikliği değil buradaki konu.

Ne alakası var? Adamın sorusuyla bunun ne alakası var gerçekten merak ettim.

Soğutucu bloğu iyice kontrol et dostum oturduğundan emin ol. Termal macunu düzgün sürdüğünden de emin ol.
Core Performance Boost'u ben kullanmıyorum öyle ahım şahım FPS uçmuyor açınca zaten gereksiz sıcaklık yükü oluyor. Stock soğutucun varsa sende kullanma. Güzel bir sıvı soğutma ile manuel OC edersin gelecekte.

Adam kasayı bir an önce değiştirin demiş, ben de ona cevap verdim. Önceden de aynı kasayı kullanıyormuş, ancak daha düşük sıcaklık alıyormuş. Şu an da aynı kasayı kullanıyor, sıcaklığı fazla. Alıntıyı görmeden yazdınız büyük ihtimal.

Soğutucu bloğu iyice kontrol et dostum oturduğundan emin ol. Termal macunu düzgün sürdüğünden de emin ol.
Core Performance Boost'u ben kullanmıyorum öyle ahım şahım FPS uçmuyor açınca zaten gereksiz sıcaklık yükü oluyor. Stock soğutucun varsa sende kullanma. Güzel bir sıvı soğutma ile manuel OC edersin gelecekte.
Dark x126 soğutucuya sahibim hocam. İyi de denmez kötü de, işimi görüyor.
Macunu bir kaç damla sürdüm sonra kredi kartı vasıtasıyla ince şekilde dağıttım tamamına.
Bloğu kontrolden kastınız nedir hocam?

Geri
Yukarı