Ryzen 5 3600X için stok fan yeterli mi?

Yeterlidir, MB511 kasa ile oyunlarda en yüksek ayarlarda 65 dereceyi geçtiğini görmedim.

65 dereceyi stok fanla mı yoksa işlemci soğutucuyla mı geçmedi? Çünkü imzanızda işlemci soğutucu mevcut. Yani hangisini kullandınızda 65 dereceyi geçmedi onu anlamadım. Ayrıca 3600X stok fan ile Arctic Freezer 34E-Sports Duo soğutma performansları çok yakınmış. Öyle bir şey varsa 3600 + soğutucu almaktansa 3600X stok fan yeterli olacak OC yapmayacağım için yeterli gibi görünüyor. Ne dersiniz?

65 dereceyi stok fanla mı yoksa işlemci soğutucuyla mı geçmedi? Çünkü imzanızda işlemci soğutucu mevcut. Yani hangisini kullandınızda 65 dereceyi geçmedi onu anlamadım. Ayrıca 3600X stok fan ile Arctic Freezer 34E-Sports Duo soğutma performansları çok yakınmış. Öyle bir şey varsa 3600 + soğutucu almaktansa 3600X stok fan yeterli olacak OC yapmayacağım için yeterli gibi görünüyor. Ne dersiniz?
Stok fanla aldığım en yüksek değeri yazdım. Arctic ile 50 civarı alıyorum. Performasnlarının yakın olduğunu söyleyenlere de aldanma. En az 10-15 derece fark var, araştırıp görebilirsin. Soğutma konusunda ortam kasanın hava akışı gibi şeyler de önemli. Benim sistemime stok fan fazlasıyla yeterli idi soğutma olarak.

indir.jpg

Ben 3600X'li bir sistem topladım ve kullanıyorum şöyle söyleyebilirim içerisinden Wraith spire soğutucu çıkıyor resimde AMD soğutmalarının sırası verilmiş yani en düşük soğutucunun bir üstü çıkıyor. Bu soğutucu oyun için gayet yeterli oluyor ancak render yapılmak istendiğinde işler tam olarak tersine dönüyor. %100 yük altında 115 dereceler bile gören olmuş ancak aynı Benchmark testlerinde Wraith prizm ile 75 derece civarında seyrediyor. Hatta Corsair Hydro H60'dı herhalde bu şekilde bir sıvı soğutma kiti var 120 mm tek fanlı uygun fiyatlı bu soğutucu ile 67-65 derecelere düşürenler olmuş.
Oyun olarak yeterli olacaktır ama ne kadar az ısınırsa o kadar performans alırsınız Wraith prizm edinmenizi tavsiye ama tercih sizin.

Geri
Yukarı