Ryzen 5 3600X işlemci 110 dereceye çıkıyor ve sistem kapanıyor

Halit5737

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle sistemim, MSI B450 Gaming, Ryzen 5 3600X, 16 GB RAM, RX 480 4 GB, kasa olarak cool Master HAF 912 Advanced, 1 TB HDD ve soğutucu olarak SilverStone PF120 kullanıyorum. Sistem gayet stabil bir şekilde çalışırken hafta bir kere falan işlemci 110 derecelere çıkıyor ve PC kendini kapatıyor. 15-20 dakika soğumasını bekliyorum açıyorum bazen aynı şekilde devam ediyor yine kapanıyor bazen de düzeliyor. Sıvı soğutmanın iki borusuna ellediğim zaman çalıştığı anlıyorum sıkıntı yok gibi. Bir ara ekran kartının üstünde hafif bir ıslaklık gördüm sıvı soğutma borularının geçtiği yerde oradan damlamış gibi. Sıvı soğutmadanda pek anlamam 1 yıldır filan kullanıyorum ikinci el almıştım sıkıntısız çalışıyordu sizce ondan mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ana kartın arayüzün de bulamadım. Bu şekilde. Core performans ayarını nerden bulabilirim

Şuan bu şekilde çalışıyor ve sıvı soğutma fan sesi baya yüksek borulara ellediğim zaman titriyo nerdeyse öyle çalışıyor içinde devir dayım yapıyır ama pompa ne durumda bilmiyorum tabi.

Pompadan çıkan kabloyu anakartta hangi girişe taktınız?
Pump yazan bi yerde takılıydı diye hatırlıyorum bi bakıyım kurulumu ben yapmamıştım ama 1 yılı geçiktir sorunsuz serin şekilde çalışıyordu birden böyle oldu.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    121,1 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    130,6 KB · Görüntüleme: 17
Tamam büyük ihtimalle fandan çıkan kabloda CPU FAN girişine bağlıdır. 1 senedir hiç BIOS güncellemesi yaptınız mı peki? Bugün yeni bir BIOS güncellemesi gelmiş.

https://tr.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS/support

Yok sorun olmaz benimki de aynı.
En son geçen sene yapmıştım kendim daha sonra yapmadım. Fan Cpu ya bağlı dediğiniz gibi. Birde şunu fark ettim. Bu şekilde ayrı duruyodu şuan tam birleştirdim.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    116,8 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı