Ryzen 5 3600X sıcaklık problemi

PlanB

Kilopat
Daha fazla  
Stok fanının yetersiz olduğunu duyunca 3600 modeli yerine 3600X modelini tercih ettim fakat şu an yük altında iken 88 dereceye çıkıyor işlemcim. AMD 105 dereceye kadar destekliyor fakat yine de çok yüksek bir rakam. Sizce ne yapabilirim?

Stok fanının yetersiz olduğunu duyunca 3600 modeli yerine 3600X modelini tercih ettim fakat şu an yük altında iken 88 dereceye çıkıyor işlemcim. AMD 105 dereceye kadar destekliyor fakat yine de çok yüksek bir rakam. Sizce ne yapabilirim?

Bütçeniz var mı başka soğutucu almak için onu sorayım önce?

Aynı işlemciyi arkadaşıma aldık biraz önce ona sordum 70'i geçmiyor yükte dedi.Stok fan kullanıyor.CPB BIOS'tan kapatmayı deneyin.

3600 ya da 3600X fark etmez ücretsiz olarak gelen soğutucular idare eder tarzda günü kurtarmalık çözümler. Özellikle havalar ısındığında daha belirgin bir sıcaklık artışı görülüyor. İşlemciler güzel bir soğutma çözümüne ihtiyaç duyuyorlar. Performans tan ödün vererek CPB (Core Performance Boost) kapatılabilir ve sıcaklıkta bir düşüş elde edilir. Benim tavsiyem güzel bir soğutma çözümü satın alıp kullanılması.

CPB kapatıldığı zaman bayağı serinleme yaşıyor işlemci.

3600 ya da 3600X fark etmez ücretsiz olarak gelen soğutucular idare eder tarzda günü kurtarmalık çözümler. Özellikle havalar ısındığında daha belirgin bir sıcaklık artışı görülüyor. İşlemciler güzel bir soğutma çözümüne ihtiyaç duyuyorlar. Performanstan ödün vererek CPB (Core Performance Boost) kapatılabilir ve sıcaklıkta bir düşüş elde edilir. Benim tavsiyem güzel bir soğutma çözümü satın alıp kullanılması.

CPB kapattım fakat açıldıktan bir süre sonra mavi ekran veriyor, başka bir forumda voltaj sıkıntısı olduğunu gördüm, ama ben sonuçta voltajı eski ayarında bırakarak gücü düşürmedim mi?

CPB kapattım fakat açıldıktan bir süre sonra mavi ekran veriyor, başka bir forumda voltaj sıkıntısı olduğunu gördüm, ama ben sonuçta voltajı eski ayarında bırakarak gücü düşürmedim mi?

Voltajlar varsayılan otomatik ayarlarda olmalı sadece CPB ye müdahale edilip kapatılıyor. Eğer sistemin de bu durum sıkıntıya neden oluyorsa fazla kurcalamamak ta fayda var.

Hava sıcaklıkları 34-35 dereceleri görmeye başladı. Kışın yükte 59-60 dereceyi geçmeyen işlemci sıcaklığı şimdi maksimum 70 leri görmeye başladı. Sistemim de sıvı soğutma çözümü kullanıyorum senin stok soğutucuyla 88 dereceleri görmen kadar doğal bir şey yok.

AMD işlemci tavsiyesi yaparken genelde yanında gelen stok soğutma çözümünün gayet yeterli olduğunu yazarlar. Fakat işin aslı özellikle yazın sıcak havalarda yanında gelen soğutma çözümü işlemciyi sınırda çalıştıracak kadar yeterlidir.

"AMD 105 dereceye kadar destekliyor" İşlemcinin maksimum çalışma sıcaklığı 105 değil 95 derece ve bunun üzerinde sıkıntılar başlar.

Şöyle bir öneride bulunabilirim. Eğer bilgisayar kasanızı masanın altın da bulunduruyorsanız. Masanın üstüne alıp kasanın yan kapağını açıp o şekilde kullanmayı deneyin ve gözlemleyin bakalım sıcaklık değerleriniz de ne gibi bir değişiklik oluyor.

Voltajlar varsayılan otomatik ayarlarda olmalı sadece CPB'ye müdahale edilip kapatılıyor. Eğer sistemin de bu durum sıkıntıya neden oluyorsa fazla kurcalamamak ta fayda var.

Hava sıcaklıkları 34-35 dereceleri görmeye başladı. Kışın yükte 59-60 dereceyi geçmeyen işlemci sıcaklığı şimdi maksimum 70leri görmeye başladı. Sistemim de sıvı soğutma çözümü kullanıyorum senin stok soğutucuyla 88 dereceleri görmen kadar doğal bir şey yok.

AMD işlemci tavsiyesi yaparken genelde yanında gelen stok soğutma çözümünün gayet yeterli olduğunu yazarlar. Fakat işin aslı özellikle yazın sıcak havalarda yanında gelen soğutma çözümü işlemciyi sınırda çalıştıracak kadar yeterlidir.

"AMD 105 dereceye kadar destekliyor" İşlemcinin maksimum çalışma sıcaklığı 105 değil 95 derece ve bunun üzerinde sıkıntılar başlar.

Şöyle bir öneride bulunabilirim. Eğer bilgisayar kasanızı masanın altın da bulunduruyorsanız. Masanın üstüne alıp kasanın yan kapağını açıp o şekilde kullanmayı deneyin ve gözlemleyin bakalım sıcaklık değerleriniz de ne gibi bir değişiklik oluyor.

Mantıken söylediklerinize ben de katılıyordum zaten. Sadece bu söylediklerim yazılı değerler içindi. Teşekkür ederim. Kasam şu an dediğininiz pozisyonda ama kasamı çok beğenmedim zaten yeni kasa sipariş verdim hava akışı daha iyi olan bir kasa, ama ben bir tık performanstan kısmayı yeğlerim. Bu yüzden de CPB kapayayım dedim tavsiyeniz üzerine. Ancak mavi ekran hatası almaya başladım. Bir de bilgisyarlarımın bugün bir ayarını daha değişirdim, acaba ondan dolayı mı mavi ekrana düşüyorum diye düşündüm, RAM hızım normalde 3600MHz olarak aldım, anakartım da destekliyordu. 2133 olarak çalıştığı için ilk başta olması gereken değere aldım. Acaba ondan mı oldu, yardımcı olursanız sevinirim.

Mantıken söylediklerinize ben de katılıyordum zaten. Sadece bu söylediklerim yazılı değerler içindi. Teşekkür ederim. Kasam şu an dediğininiz pozisyonda ama kasamı çok beğenmedim zaten yeni kasa sipariş verdim hava akışı daha iyi olan bir kasa, ama ben bir tık performanstan kısmayı yeğlerim. Bu yüzden de CPB kapayayım dedim tavsiyeniz üzerine. Ancak mavi ekran hatası almaya başladım. Bir de bilgisyarlarımın bugün bir ayarını daha değişirdim, acaba ondan dolayı mı mavi ekrana düşüyorum diye düşündüm, RAM hızım normalde 3600MHz olarak aldım, anakartım da destekliyordu. 2133 olarak çalıştığı için ilk başta olması gereken değere aldım. Acaba ondan mı oldu, yardımcı olursanız sevinirim.

Evet ihtimal dahilinde, bellek ayarlarında yapmış olduğunuz değişiklik mavi ekran hatası almana neden olur. Bellek ayarlarını eskiye alıp sadece CPB yi kapatıp denenebilir. Yani sorun olmadığı durumdaki ayarlar kalsın. Eğer sıkıntı yaşamazsan bu şekilde daha sonra bellek ile ilgili konuya eğilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı