Ryzen 3600x Sıcaklık Problemi

18 sayfayıda okudum. Kimsenin işlemcisi 4.4Ghz çıktığını görmedim. 3600X aldım bende. Ne mantığı kaldı şimdi? İade edip 3600 alsam mı diye düşünüyorum.

Aşağı yukarı çoğu mesajları okudum aynı sorunları yaşıyorum Arctic Freezer 34E-Sports Duo sipariş verdim henüz elime ulaşmadı montajdan sonra eğer Pro ve CPB açıkken sıcaklık tatminkar olursa voltaja takılmamamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?

Arkadaşlar az önce AMD Resmi Türkiye Distribütörü Endeks bilgisar teknik desteği ile görüştüm şikayetimi bildirdim Core performance Boost açıkken stok fan ile işlemcinin boşta 40-50 derece yükte 90 dereceye kadar çıktığını buna bağlı olarak işlemcinin 1.450V çektiğini söyledim bu özelliğin açık olması garantiyi bozar mı ya da işlemcime zarar verir mi tarzında hepimizin tüm sorularımı sordum aldığım cevap şu yöndeydi 3.6GHz size yetiyorsa kapalı tutabilirsiniz fakat üst düzey bir performans arıyorsanız bu özelliği açmanızda hiçbir sorun yok zaten BIOS'unuz default ayarlarda bunu açacaktır dedi Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi peki bu özelliğin açık olması örnek veriyorum 1 yıl sonra işlemcinin zarar gördüğünü düşünelim sonuç olarak bu bir nevi OC işlemi garantiye gönderdiğimde bu işlemciye OC yapılmış garanti kapsamaz yanıtı gibi bir şey söz konusu mu diye sordum kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil kullanıcı hataları dışında garantiye gireceğini söylediler kullanıcı hatalarını şöyle bildirdiler örneğin sıvı soğutucuda sızma var işlemciye sızıp yanması durumu ya da işlemcinin fiziksel olarak zarar görmesi garantiye girmez onun dışında bir sorun yaşamazsınız cevabını aldım içim çok rahatladı günlerdir bu sorunla uğraşıyorum forumlarda okumadığım konu kalmadı ben yine de işimi garantiye almak açısından kule tipi çift fanlı bir soğutucu sipariş ettim bu bilgeri sizinlede paylaşayım istedim umarım yardımcı olabilirim.

Bu "sorun" ile uğraştığım zamanlarda 100'den fazla post okudum... AMD Türkiye Resmi Distribütörü ne derse desin benim için "random guy" yorumundan bir farkı yok. İşlemcinin kendi ana sayfasında yazdığı maksimum sıcaklık 95 derece iken ve çoğu kullanıcı bu dereceyi aştığında mavi ekran aldığını belirtirken sizin 120 dereceye kadar çıkabilir mantığını ben hala anlamış değilim. 90 derece olduğunda sorun etmemelisin, demesi de cabası. Arkadaş ya kulak dolma bilgilerle sizi yönlendirmiş ya da konu hakkında pek bir donanıma sahip değil. Karşılaştığım sıcaklık sorunu yaşayan postlarda kimsenin CPB açık iken tatmin olduğunu ben görmedim. AMD'nin kendi resmi sitesinde bile en yüksek sıcaklık 95 yazıyorken, Resmi Distribütörün sırf müşteri memnuniyeti bırakmak için kulak dolma bilgileriyle hareket edemem. 90 derece ve üstü sıcaklığı nasıl sorun etmeyin diye bir yorum yapabiliyor, benim aklım almıyor. Bu yorumu gören arkadaşlara da yanlış bilgi vermeyiniz. Forumu açın bakın 90 derecede sıkıntı yok diyen kaç tane bilgiye sahip arkadaş bulabileceksiniz çok merak ediyorum ki 120 derecede sıkıntı olmazmış. Reddit'te ki AMD_Robert bile bu bilgiyi (120 derece) paylaşmazken AMD Türkiye Resmi Distribütörü arkadaş ne kadar bilgili olabilir çok tuhaf.

Son düzenleme:
Bu "sorun" ile uğraştığım zamanlarda 100'den fazla post okudum... AMD Türkiye Resmi Distribütörü ne derse desin benim için "random guy" yorumundan bir farkı yok. İşlemcinin kendi ana sayfasında yazdığı maksimum sıcaklık 95 derece iken ve çoğu kullanıcı bu dereceyi aştığında mavi ekran aldığını belirtirken sizin 120 dereceye kadar çıkabilir mantığını ben hala anlamış değilim. 90 derece olduğunda sorun etmemelisin, demesi de cabası. Arkadaş ya kulak dolma bilgilerle sizi yönlendirmiş ya da konu hakkında pek bir donanıma sahip değil. Karşılaştığım sıcaklık sorunu yaşayan postlarda kimsenin CPB açık iken tatmin olduğunu ben görmedim. AMD'nin kendi resmi sitesinde bile en yüksek sıcaklık 95 yazıyorken, Resmi Distribütörün sırf müşteri memnuniyeti bırakmak için kulak dolma bilgileriyle hareket edemem. 90 derece ve üstü sıcaklığı nasıl sorun etmeyin diye bir yorum yapabiliyor, benim aklım almıyor. Bu yorumu gören arkadaşlara da yanlış bilgi vermeyiniz. Forumu açın bakın 90 derecede sıkıntı yok diyen kaç tane bilgiye sahip arkadaş bulabileceksiniz çok merak ediyorum ki 120 derecede sıkıntı olmazmış. Reddit'te ki AMD_ROBERT bile bu bilgiyi (120 derece) paylaşmazken AMD Türkiye Resmi Distribütörü arkadaş ne kadar bilgili olabilir çok tuhaf.

Arkadaşım eğer çok bilgiliysen sen sorunu çöz o zaman buyur. Ben şu an CPB açıkken Arctics 34e-Sports Duo soğutucu ile Max 70 derece görüyorum yük altında ben karşı taraftan ne duyduysam buraya onu yazdım bir yerlerimden uydurupta yazmadım madem sen çok bilgilisin çok iyi biliyorsun sen aydınlat herkesi hadi Stok fan ile CPB açık mı yoksa kapalı mı kalmalı ya da soğutucusu iyi olan birisi aynı şekilde CPB açık mı yoksa kapalı mı kullanmalı BIOS'ta bu özellik default geliyor bütün markalar bunu düşünemedi sen düşündün tebrikler buyur sen izah et sorunu nasıl çözeceğimizi
Alabilirsin tavsiye ederim gerçekten. Ben saldım işlemciyi takılıyor :D

Örneğin bu arkadaş yaklaşık şubat ayından beri CPB açık kullanıyor profilini ve yorumlarını görüntülediğimde çıkan sonuç bu Sen nasıl doğru şekilde kullanmamızı önerirsin bir de seni dinleyelim tabii ki nedenleriyle beraber açıklarsan daha iyi anlamış oluruz stok fan ya da soğutucu ile bu özelliğin açık olmasımı önerilir kapalı olması mı?

Arkadaşım eğer çok bilgiliysen sen sorunu çöz o zaman buyur. Ben şu an CPB açıkken Arctics 34e-Sports Duo soğutucu ile Max 70 derece görüyorum yük altında ben karşı taraftan ne duyduysam buraya onu yazdım bir yerlerimden uydurupta yazmadım madem sen çok bilgilisin çok iyi biliyorsun sen aydınlat herkesi hadi Stok fan ile CPB açık mı yoksa kapalı mı kalmalı ya da soğutucusu iyi olan birisi aynı şekilde CPB açık mı yoksa kapalı mı kullanmalı BIOS'ta bu özellik default geliyor bütün markalar bunu düşünemedi sen düşündün tebrikler buyur sen izah et sorunu nasıl çözeceğimizi

Örneğin bu arkadaş yaklaşık şubat ayından beri CPB açık kullanıyor profilini ve yorumlarını görüntülediğimde çıkan sonuç bu Sen nasıl doğru şekilde kullanmamızı önerirsin bir de seni dinleyelim tabii ki nedenleriyle beraber açıklarsan daha iyi anlamış oluruz stok fan ya da soğutucu ile bu özelliğin açık olmasımı önerilir kapalı olması mı?

Konuyu açan ve konu sahibi benim zaten. Yazdıklarımı algılamanda bir problem var sanırım. "Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi." Bunlar sana ait cümleler. Hala gelip üstü kapalı "çok biliyorsan söyle o zaman" demen de tuhaf... Kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgiler aktarıyorsun. Benim kızdığım nokta bu. İstediğin gibi kendi sistemini kullanabilirsin, beni alakadar etmez ama insanlara yanlış bilgi veremezsin. Kaynak göster dediğimde de hiçbir şey gösteremeyecek bir konumdasın.

"bütün markalar bunu düşünemedi sen düşündün tebrikler buyur sen izah et sorunu nasıl çözeceğimizi" yazmışsın. Ortada tak diye çözülebilecek bir şey olsa bu konu 17 sayfa sürmezdi. Herkesin aldığı değerler, kullandığı sistem farklı. Herkesin sahip olduğu silikon kalitesi bile farklı. Ben sistemi stok soğutucu ile kullanıyorum ve CPB açıkken sıkıntı çekiyorum. Giray'ın verdiği tavsiye ile zaten ilerde alırsam önerdiği soğutucuyu alacağım. Geçici ve kalıcı çözümler için zaten önceki yorumlarda @Giray6161 @Silinen üye ve ismini unuttuğum çoğu kişiyle karşılıklı olarak tartıştık ve birbirimizden bilgi aldık. Bu problemi yaşayan farklı sistemli kullanıcılar ile tartıştık zaten.

AMD'nin kendi sayfasında "En Yüksek Sıcaklık" değerinin kaç olduğu yazıyor. Moderatör'de yaptığın yorumu "YANLIŞ BİLGİLENDİRME" olarak işaretlemiş. Daha neyin tartışmasını yapıyorsun?

Nasıl çözeceğimizi veya nelerle karşılaştığımızı önceki yorumları okusaydın bilirdin. Burada gelip agresif bir şekilde yorum yapmanın hiçbir manası yok. Sinirlenip, yazdığım yorumun altına "hahaha" emote'u atmanda nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor.

AMD Resmi Türkiye Distribütörü, AMD'nin kendisinden daha iyi mi biliyor, mantık bu mudur? Eğer böyle düşünüyorsan sana o kafayla iyi şanslar diliyorum. Elinde hiçbir kaynak olmadan kulaktan dolma bilgilerinle bir şeyleri savunmaya devam edebilirsin, tekrar iyi şanslar.

Son düzenleme:
18 sayfayıda okudum. Kimsenin işlemcisi 4.4Ghz çıktığını görmedim. 3600X aldım bende. Ne mantığı kaldı şimdi? İade edip 3600 alsam mı diye düşünüyorum.
Oyunlarda 4.35ghz'ye kadar görüyorum ben stok halde.
Konuyu açan ve konu sahibi benim zaten. Yazdıklarımı algılamanda bir problem var sanırım. "Isı konusuna geldiğimiz zaman ise değerlerin stok fan ile çok iyi olduğunu bu işlemcinin 100-120 dereceye kadar çıkabildiğini söyledi ki CPB kapalıyken bile minimum stok fan ile 45 derecede çalışan bir işlemci o yüzden ısınmasını ya da uzun saatler boyunca CPB açıkken 90 derece ve üzeri sıcaklığı sorun etmemem gerektiği söylendi." Bunlar sana ait cümleler. Hala gelip üstü kapalı "çok biliyorsan söyle o zaman" demen de tuhaf... Kulaktan dolma bilgilerle yanlış bilgiler aktarıyorsun. Benim kızdığım nokta bu. İstediğin gibi kendi sistemini kullanabilirsin, beni alakadar etmez ama insanlara yanlış bilgi veremezsin. Kaynak göster dediğimde de hiçbir şey gösteremeyecek bir konumdasın.

"bütün markalar bunu düşünemedi sen düşündün tebrikler buyur sen izah et sorunu nasıl çözeceğimizi" yazmışsın. Ortada tak diye çözülebilecek bir şey olsa bu konu 17 sayfa sürmezdi. Herkesin aldığı değerler, kullandığı sistem farklı. Herkesin sahip olduğu silikon kalitesi bile farklı. Ben sistemi stok soğutucu ile kullanıyorum ve CPB açıkken sıkıntı çekiyorum. Giray'ın verdiği tavsiye ile zaten ilerde alırsam önerdiği soğutucuyu alacağım. Geçici ve kalıcı çözümler için zaten önceki yorumlarda @Giray6161 @Silinen üye ve ismini unuttuğum çoğu kişiyle karşılıklı olarak tartıştık ve birbirimizden bilgi aldık. Bu problemi yaşayan farklı sistemli kullanıcılar ile tartıştık zaten.

AMD'nin kendi sayfasında "En Yüksek Sıcaklık" değerinin kaç olduğu yazıyor. Moderatör'de yaptığın yorumu "YANLIŞ BİLGİLENDİRME" olarak işaretlemiş. Daha neyin tartışmasını yapıyorsun?

Nasıl çözeceğimizi veya nelerle karşılaştığımızı önceki yorumları okusaydın bilirdin. Burada gelip agresif bir şekilde yorum yapmanın hiçbir manası yok. Sinirlenip, yazdığım yorumun altına "hahaha" emote'u atmanda nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösteriyor.

AMD Resmi Türkiye Distribütörü, AMD'nin kendisinden daha iyi mi biliyor, mantık bu mudur? Eğer böyle düşünüyorsan sana o kafayla iyi şanslar diliyorum. Elinde hiçbir kaynak olmadan kulaktan dolma bilgilerinle bir şeyleri savunmaya devam edebilirsin, tekrar iyi şanslar.
Konunun takibini bırakmışım noldu mevzu nedir :D Aylardır Kule tipi soğutucu ile kullanıyorum varsa bi şey yardımcı olayım.

Oyunlarda 4.35ghz'ye kadar görüyorum ben stok halde.

Konunun takibini bırakmışım noldu mevzu nedir :D Aylardır Kule tipi soğutucu ile kullanıyorum varsa bi şey yardımcı olayım.

İşlemcinin 90 derece ve üzeri sıcaklığa çıkması normalmiş ve 100-120 dereceye kadar çıkabiliyormuş. Arkadaşın aldığı kaynak AMD Resmi Türkiye Distribütörü'nden rastgele konuştuğu birisi. Herhangi bir resmi kaynak yok ortada. Bende diyorum ki bu yanlış, yanlış bilgilendirme yapamazsın dediğimde de "okey doğru resmi bir kaynak yok ortada sadece konuştuğum birisi" demek yerine "ben karşı taraftan ne duyduysam buraya onu yazdım bir yerlerimden uydurupta yazmadım madem sen çok bilgilisin çok iyi biliyorsun sen aydınlat herkesi" cevabı alıyorum. Çok bilgili olsam bu konu 17 sayfa sürmezdi zaten, işin içinde silikon kalitesinin, kasa havalandırmasının, kullanılan sistemin de fark yarattığını önceki yorumlarda belirtmemize rağmen hala algılayamıyorsa sıkıntı büyük.

AMD'nin kendi ana sayfasında bile "En Yüksek Sıcaklık" değeri 95'i gösteriyor. AMD Resmi Türkiye Distribütörü, AMD'den daha iyi mi biliyor? Buna ek olarak, bu konuyu tartıştığımız süresince 100'den fazla post okudum ki bunları da paylaştım, Reddit'te ne AMD_Robert derece hakkında böyle bir resmi bir belge paylaşmış ne de sıcaklık hakkında net bir şey belirtmiş. Sadece voltajın kafa atma durumundan çıkan sıcaklık değerinin normal olduğunu söylüyor ki bunu daha önceki yorumlarımda zaten kaynak olarak vermiştim. Hiçbir şekilde "max temp" veya "safe temp" hakkında net bir sayı belirtmiyor. İstediğin foruma, posta, yoruma bak kimseden 90 derece üstü ve 100-120 derece çıkabilmesinin normal olduğunu ve normal olacağının yorumunu göremezsin.

Ama arkadaş bunu algılayamıyor ve "çok biliyorsan sen çöz" durumuna düşürüyor. Önceki yorumlarda çözümler mevcut, geçici ve kalıcı çözümleri zaten ürettik. Daha önceki yorumlara bakmayan insan gelip burada böyle yorumlar yapması da çok ilginç. Önceki yazdığı yorum zaten "Yanlış Bilgilendirme" olarak işaretli. Hala neyin tartışması dönüyor ben anlamış değilim. Arkadaş kafasına göre yorum yapmaya devam edebilir. Buna benzer bir problemi olan ve bilgi donanımına sahip olan arkadaş konuya geldiği zaman yorumları okuyunca zaten ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu saatten sonra arkadaşa cevap vermeyi bırakıyorum zaten algıda problem olunca anlatması da baya zor oluyor.

Ben de kapalı kullanıyorum. 1.180V ile 4.00GHz de kullanıyorum. 60 dereceye nadir varıyor. 5700XT de ise 1650MHz, 900mV kullanıyorum. Bunun nedeni 75FPS 2K ultra oynadığım için. Şimdi bu ekran kartı 200W'e kadar güç tüketimini görüyordu. Benim ayarlarda ise maksimum 120~130W'yi görüyor. Ve aynı FPS'i alıyorum. RAM'lere de ayar çektim ama pek tutmadı sanıyorum. :)

Ben de kapalı kullanıyorum. 1.180V ile 4.00GHz de kullanıyorum. 60 dereceye nadir varıyor. 5700XT de ise 1650MHz, 900mV kullanıyorum. Bunun nedeni 75FPS 2K ultra oynadığım için. Şimdi bu ekran kartı 200W'e kadar güç tüketimini görüyordu. Benim ayarlarda ise maksimum 120~130W'yi görüyor. Ve aynı FPS'i alıyorum. RAM'lere de ayar çektim ama pek tutmadı sanıyorum. :)

Ben de CPB kapalı kullanıyorum. 1.250V ile 4.00 GHz'de kullanıyorum. 70 dereceye nadir varıyordu (Yaz geldiği için şimdi bu değer biraz artmış olabilir). Ekran kartımız da bir tek model olarak farklı bende Sapphire 5700XT +Nitro var. Geriye kalan donanım da farklı tabi. Ekran kartına ve RAM'lere hiç dokunmadım. Bir bilgim olmadığından dolayı ve korktuğumdan mütevellit üzerine de herhangi bir araştırma yapmadım. Voltaj farklılığının ve sıcaklığın herkeste farklı olmasının diğer bir sebebi de silikon kalitesi yüzünden. Bu kalite yüzünden aldığın sıcaklık değerleri de etkileniyor. Bir arkadaş bunu açıklamıştı önceki yorumlarda. Mesela 1.180V gibi bir orana çektiğim zaman benim sistemde sıkıntı oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı