Ryzen 5 3600X sistem sıcaklıkları iyi mi?

michealdoge

Hectopat
Yer
Müzik arıyor.
Daha fazla  
İlk önce merhabalar,
Yeni topladığım sisteminde soğutmada bir sıkıntı yaşıyor gibi hissediyorum. Sistemimi sayayım.

işlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB,
ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming 8 GB GDDR6 256 Bit,
Anakart:
MSI MPG B550 GAMING Plus 4400MHz(OC),
RAM: Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 3200MHz CL16X2,
SSD: Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD,
kasa: Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB 650W 80+ mid Tower kasa.
Sistemim bu şekilde.
Sıkıntımı açıklamam gerekirse sistem boştayken işlemci 45-50 derecede oyundayken ise 75-85 derece arasında oynuyor sıcaklıklar. Bir de kasanın cam yanına dokununca elim yanıyor. Yani sıcaklık oraya da vuruyor. Kasanın yerini değiştirdim fakat yine de etki etmedi. GTA 5 oynarken ki sıcaklıklarımı eke bırakıyorum.

Ekran Görüntüsü (2).png

Ekran Görüntüsü (2).png

Açıkçası sisteme zarar gelebileceğinden ve performans kaybı yaşayabileceğimden korkuyorum. Yoksa umrumda değil. Kasa hava alıyor bu arada. Ama hava içinde kalıyor ve ısınıyor galiba. Ne yapmamı önerirsiniz?

İlk önce merhabalar,
Yeni topladığım sisteminde soğutmada bir sıkıntı yaşıyor gibi hissediyorum. Sistemimi sayayım.

işlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.80GHz 35MB,
ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Super Gaming 8 GB GDDR6 256 Bit,
Anakart:
MSI MPG B550 GAMING Plus 4400MHz(OC),
RAM: Kingston 8 GB HyperX Fury Black DDR4 3200MHz CL16X2,
SSD: Samsung 500GB 970 Evo NVMe M.2 SSD,
kasa: Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB 650W 80+ mid Tower kasa.
Sistemim bu şekilde.
Sıkıntımı açıklamam gerekirse sistem boştayken işlemci 45-50 derecede oyundayken ise 75-85 derece arasında oynuyor sıcaklıklar. Bir de kasanın cam yanına dokununca elim yanıyor. Yani sıcaklık oraya da vuruyor. Kasanın yerini değiştirdim fakat yine de etki etmedi. GTA 5 oynarken ki sıcaklıklarımı eke bırakıyorum.

Eki Görüntüle 743562

Eki Görüntüle 743564

Açıkçası sisteme zarar gelebileceğinden ve performans kaybı yaşayabileceğimden korkuyorum. Yoksa umrumda değil. Kasa hava alıyor bu arada. Ama hava içinde kalıyor ve ısınıyor galiba. Ne yapmamı önerirsiniz?
Sistem fazla sıcak çalışıyor. İyi bir kule tipi soğutma öneririm. Egzoz fanı yoksa kesin takmalısın.

1) Kasanın ön kısmının sadece altta ufak kısmı mesh yapılı. Boydan boya mesh yapılı olmayıp büyük çoğunluğu camlı. Bu sıcaklığa etki ediyor.

2) Stok soğutucu Wraith Spire. Stealth modelinden daha iyi olsa da pek de tesirli bir soğutucu sayılmaz.

3) Oda sıcaklığı yüksek olabilir.

Bu durumda kasayı değiştirmeden kendine iyi bir soğutucu alabilirsin. Sıvı soğutucu şart değil. Cooler Master ve Thermaltake soğutucular var. 300-450 TL bandında değişiyor. Mesela Cooler Master Spectrum Hyper 212 soğutucu, AMD'nin en iyi stok soğutucusu ''Wraith Prism''den 8 derece daha serin çalıştırıyor. Spire ile arasında rahat 15 dereceden fazla fark olur bence.

Kasayla gelen 3 fandan, bir tanesini üste diğerini de kasanın arka tarafına havayı dışarı atacak şekilde montaj edip deneyin. Sıcaklıklar stok işlemci ile yüksek değil ama doğal yollar ile egzoz yapamıyor sistem.

Sistem fazla sıcak çalışıyor. İyi bir kule tipi soğutma öneririm. Egzoz fanı yoksa kesin takmalısın.
Egzoz fanı var. Zaten benim anlamadığım şey de oydu.
Fazla mı? Bence normal eğer stok fan kullanıyorsa, tabii kasanın hava akışıda önemli.
Stok fan kullanıyorum, belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın.
1) Kasanın ön kısmının sadece altta ufak kısmı mesh yapılı. Boydan boya mesh yapılı olmayıp büyük çoğunluğu camlı. Bu sıcaklığa etki ediyor.

2) Stok soğutucu Wraith Spire. Stealth modelinden daha iyi olsa da pek de tesirli bir soğutucu sayılmaz.

3) Oda sıcaklığı yüksek olabilir.

Bu durumda kasayı değiştirmeden kendine iyi bir soğutucu alabilirsin. Sıvı soğutucu şart değil. Cooler Master ve Thermaltake soğutucular var. 300-450 TL bandında değişiyor. Mesela Cooler Master Spectrum Hyper 212 soğutucu, AMD'nin en iyi stok soğutucusu ''Wraith Prism''den 8 derece daha serin çalıştırıyor. Spire ile arasında rahat 15 dereceden fazla fark olur bence.
Çok teşekkür ederim. Wraith Spire'ın çok iyi bir soğutucu olmadığını biliyordum ama bu kadar olacak zannetmiyordum. Cam açık olduğu zaman da bu sıcaklıklara ulaşıyorum. Kasayı değiştiremem ama en kısa zamanda yeni bir soğutucu alıcağım galiba.

Performansı dert etmiyorsan CBP kapatabilirsin. 15-20 derece fark oluyor. Soğutma alacak bütçen varsa soğutma alıp işlemcini undervolt yapabilirsin. Ve bu arada Corsair Spec Delta kasasını ben beğenmiyorum önü full mesh panelli kasalar çok daha iyi hava soğutmaya sahip. Zalman N5, Aerocool One Frost, Mag Forge 100R gibi kasalar bu yüzden daha çok öneriliyor.
Aynı kasa bende var ama ben 3500x kullanıyorum. GTA 5 En yüksekte 64 dereceyi gördü. Seninki biraz fazla gibi.
Hocam 3500X 65W, 3600X 95W. 3600X için daha iyi bir soğutucu gerekiyor. 3600X için gelen soğutucu farklı olsa da kötü. 3600 65W idare edebiliyor yine mesela stok soğutucuyla.

Yeni konular

Geri
Yukarı