Ryzen 5 3600X Sıcaklık Değerleri

Hacımurat

Hectopat
İyi akşamlar.

Dün itibariyle Ryzen 5 2600'den Ryzen 5 3600X'e geçiş yapmış bulunmaktayım.

Her iki işlemcide de kendi soğutma çözümlerini kullanıyordum. Lakin, 3600X de bir ısınma problemi yaşıyorum. Örnek vermek gerekirse Witcher 3'te yaklaşık 30 dakika oynadıktan sonra sıcaklık 70-75 derece arasında gidip geliyor.

Eğer 1-1.5 saat ve üstünde oynarsam 80 derece civarlarını görebiliyorum.

Cities Skylines'te ise süre fark etmeksizin 60-70 derece civarlarında dolaşıyor.

Değerler 2600'e kıyasla özellikle Witcherda çok yüksek.

3600X için bu değerler normal midir?

Eğer değilse ne yapılması gereklidir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanın doğru hızda döndüğünden emin olun. AIDA64 gibi bir programla stres testine sokup sıcaklık ve fan grafiğini paylaşın lütfen. Kasanız nedir?

İşlemci fanı yüksek devirlerde çalıştığını biliyorum. MSİ'nin programından takip ettim o değeri. Birazdan PC başına geçeceğim. O zaman stres testi değerlerini de atacağım. Kasam ise MSI MAG PYLON. Ön tarafta kasaya hava veren fanlar kasanın kendi fanları. Egzoz fan için ise Corsair Air Serisi AF120. Anakartım MSI B450m PRO M-2

Şimdi birkaç test yaptım değerlerini paylaşıyorum. Öncelikle, işlemci boşta iken 30-35 derece arasında çalıştı. İlk önce AMD'nin kendi programı ile bir test yaptım. 1.3V ve 4.1Ghz hız ile en fazla 70 dereceyi gördüm. Sonra OCCT ile bir test yaptım. 1.3V ve 4.0-4.1Ghz hız ile 2.dakika da 80 dereceyi gördüm. Son olarak AIDA64 ile bir test yaptım. 1.3V ve 4.1Ghz ile 2.dakika da 80 dereceyi gördüm.

Overclock yaptığını söyleseydin önceden keşke. Ön paneli çıkarınca ne kadar fark etti kaç oldu değerler? Ayrıca 80 dereceyi görmenin dakikası değil kaç derecede dengeye geldiği önemli.

Dediğiniz şekilde testi yaptım. Ön panel kapalı iken 82-83 derece civarların da kendini sabitledi. Ön panel çıktıktan sonra ise 80-81 derece arasın da kendini sabitledi. Şunu da belirteyim, işlemcinin kendi hızların da çalışmakta. Hatta boost frekansı en fazla 4.4Ghz

1.3V diye belirtince sabitlediniz sandım voltajı ve frekansı. 82 derece yüksek. İşlemciyle gelen termal macunu mu kullandınız değiştirdiniz mi?Soğutucuyu doğru kurduğunuza emin misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı