Ryzen 5 3600XT sisteme işlemci yükseltme tavsiyesi

HeavyKnight

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. İşlemci Ryzen 5 3600XT, ekran kartım 5700XT ve anakartım ASUS TUF B450M+
İşlemci yükseltmeyi planlıyorum. Sizce hangi işlemciye geçersem yükselttiğime değecek bir performans artışı görürüm?
Yükseltme yerine OC yaparsam 4.5GHz hızlara çıkarıp soğutucu almam mantıklı olur mu? Olursa hangi soğutucu önerirsiniz? Desteğinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklımda ki tek soru neden yükseltmek istiyorsun? Render, oyun vs. senin isteklerin neler ki karşılayamıyor?
3600 XT gayet yeterli bir işlemci aslında. OC kısmında da pek gerekli değil 4.5 üzerine çıkamayacaksan. Zaten işlemci otomatik çıkabiliyor o hızlara.
Bende merak ettim açıkcası bendede Ryzen 5 3600 var geçen ay aldım ne istemiş olabilir karşılığını verememiş olabilir diye düşündüm.Canavar gibi CPU.

Oyunlarda aldığım fps ile akıcı hissetmiyorum. Escape from tarkov ve rust ile denendi. Eft oyununda 60-90 arasında alıyorum her zaman akıcı olmuyor. Rust ile kalabalık serverda yine orta ayarlarda 70-100 arası alıyorum.

Ben istiyorum ki frametime düşük olsun , fareyi yeni görüntüye çevirince ekran hemen renderlansın.

3600 XT gayet yeterli bir işlemci aslında. OC kısmında da pek gerekli değil 4.5 üzerine çıkamayacaksan. Zaten işlemci otomatik çıkabiliyor o hızlara.

Bu işlemcim D.O.C.P Profile 1 ayarlarında otomatik olarak 4.5 hızlarına yine çıkıyor mu ? Çünkü PBO ayarları Auto'da. Yani kapatmalı mıyım ?

Peki tavsiyeniz doğrultusunda bu işlemciye sıvı soğutma alsam yeterli olur anlamını çıkardım.
Önerdiğiniz cpu ve gpu sıvı soğutmaları var mıdır ? Teşekkürler

Oyunlarda aldığım fps ile akıcı hissetmiyorum. Escape from tarkov ve rust ile denendi. Eft oyununda 60-90 arasında alıyorum her zaman akıcı olmuyor. Rust ile kalabalık serverda yine orta ayarlarda 70-100 arası alıyorum.

Ben istiyorum ki frametime düşük olsun , fareyi yeni görüntüye çevirince ekran hemen renderlansın.
Peki GPU kullanımı ne durumda? Hali hazırda tam yükteyse sana işlemci yükseltmek pek bir şey kazandırmaz.
Bu işlemcim D.O.C.P Profile 1 ayarlarında otomatik olarak 4.5 hızlarına yine çıkıyor mu ? Çünkü PBO ayarları Auto'da. Yani kapatmalı mıyım ?
D.O.C.P ram ile alakalı ve açık olmalı. CBP ise varsayılan olarak açık gelir zaten.
Peki tavsiyeniz doğrultusunda bu işlemciye sıvı soğutma alsam yeterli olur anlamını çıkardım.
Önerdiğiniz cpu ve gpu sıvı soğutmaları var mıdır?
Sıvı soğutmaya gerek yok. Kule tipi yeterli olacaktır. Model olarak bilgim yok, @Sir Benjamin yardımcı olur sanırım.
Bu arada hiç sormadık ama sıcaklıklar ne alemde?

Peki GPU kullanımı ne durumda? Hali hazırda tam yükteyse sana işlemci yükseltmek pek bir şey kazandırmaz.

D.O.C.P ram ile alakalı ve açık olmalı. CBP ise varsayılan olarak açık gelir zaten.

Sıvı soğutmaya gerek yok. Kule tipi yeterli olacaktır. Model olarak bilgim yok, @Sir Benjamin yardımcı olur sanırım.
Bu arada hiç sormadık ama sıcaklıklar ne alemde?
Şöyle 2 adet test gerçekleştirdim.
GPU 67 Civarına kadar çıkabiliyor
Cpu 55 gördüm
Frametime duruma göre 9.5 ten 16.9 olabiliyor. Ayrıca Cpu Max mhz 4000'de takılı durumda nedense.

Ayrıca neden gpu ve cpu daha fazla kullanıp yapıp aldığım fps'yi yükseltmiyor anlayamıyorum.

Dosya Ekleri

• 111111111111.png
    111111111111.png
    2,3 MB · Görüntüleme: 19
  • 2222222222.png
    2222222222.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Kule tipi olarak Fuma 2 çokça yeterli gelir bu işlemciye.

Geri
Yukarı