Ryzen 5 3600XT sisteme işlemci yükseltme tavsiyesi

Bir türlü CPU CORE Ratio : 40.00x'i değiştiremiyorum. Ne Auto oluyor ne 41.00x ne 44.00
Farklı bir değer atıyorum kaydet çık yapıp tekrar bios giriyorum yine 40x olmuş :(

Bunu nasıl değiştiririm. Bu yüzden işlemci 4000mhz üstüne çıkmıyor

Performance Bias : None yaptım Hala olmuyor

CBP Kapattım yine olmadı.
Bios güncel. Son sürümü bu ay yükledim.

Asus Profilini Normal'e aldım Cpu Core Ratioyu değiştirebildim. 44 yaptım sanırsam daha iyi oldu. En fazla oyun için 63 dereceye çıktı sanırsam bu sorun değil.

Performance Bias kapattığım için daha temiz oldu.
CBP açmayı deneyeceğim.

Son düzenleme:
Bir türlü CPU CORE Ratio : 40.00x'i değiştiremiyorum. Ne Auto oluyor ne 41.00x ne 44.00
Farklı bir değer atıyorum kaydet çık yapıp tekrar bios giriyorum yine 40x olmuş :(

Bunu nasıl değiştiririm. Bu yüzden işlemci 4000mhz üstüne çıkmıyor

Performance Bias : None yaptım Hala olmuyor

CBP Kapattım yine olmadı.
Bios güncel. Son sürümü bu ay yükledim.
Tuhaf. Windows üzerinde müdahale eden program olmadığından tam emin misin?

Bence işlemcin çok güzel bir işlemci 5700XT için yeterli olduğunu düşünüyorum illa yükseltmek istiyorum diyorsan 5800X al.
Ondan vazgeçtim. Fan olayı aklıma yattı. Fan olmadıkça pek bir farkı yokmuş istediğim değere soğutabilirsem çıkarabilirim.
Tuhaf. Windows üzerinde müdahale eden program olmadığından tam emin misin?
Onu hallettim asus energy saving profilinden kaynaklıymış. High'a almıştım demek ki 40x yapıyormuş onda. Normal profile çevirdim şimdi değişmiyor.

Performance Bias kapattım.
Vddcr cpu voltage'yi değiştiremiyorum. Manuel modu yok
Auto ve anlayamadığım "Offset" modu var.

Autoda windows 1.37 civarı veriyor. Keşke onu 4400mhz'de ve 1.25v ile biostan deneyebilsem😔

EDİT 1: Az önce bir şey keşfettim. Bios'u default ayarlarına çektim ve kendiliğinden 1.4-1.5 cpu voltage verdiğini gördüm. Bu çok değil mi ? Sıcaklık biostayken 41 den 54 civarına geliyor. Ben hep böyle kullanıyormuşum sanırım.

EDİT 2: Dediğin gibi cbs açık olduğu için yapıyor sanırım bunu. Cpu hızı kendiliğinden 4.45mhz 'ye çıktığını görev yöneticisinden gördüm. Belkide oyundaki dalgalanmalarım bu yüzden oluyor. Şimdi Cbs kapayıp temelli 4.4 yapsam çalıştırırım o zaman ?

Son düzenleme:
Vddcr CPU Voltage'yi değiştiremiyorum. Nedense Manuel modu yok 😂 Offset modu var, oradan nasıl ayarlayabilirim?
Varsayılan olarak offset voltajı 1.1'dir. Sen hangi voltajı girmek istiyorsan + veya - olarak değer girmelisin.
Mesela 1.2 voltaja ayarlamak istiyorsan + yapıp 0.1 yazmalısın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı