Çözüldü Ryzen 5 4500 RX 6400 MEMORY_MANAGEMENT mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Marked One

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Pripyat
RAM
XPG Gammix 8x2 GB 3200 MHz CL 16
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX 6400 Pulse
Anakart
Asus Prime B450M-K II
İşlemci
AMD Ryzen 5 4500
Red Dead Redemption 2 oynuyordum ve oyundan çıkarken MEMORY_MANAGEMENT mavi ekran hatası aldım. Minidump dosyası burada. İşletim sisteminin kurulu olduğu diskin sağlığının çok çok iyi olduğunu söyleyemem.

Çözüm
Merhabalar, Windows okunan veriyle yazılan verinin uyuşmadığını söylemiş. Ya ram ya disk konusunda sorun olabilir. Testleri yapalım. İnceleriz.
RAM'lerinize memtest86- Disklerinize de disk testi uygulayıp geri dönüş sağlayın.
Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune
Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

Crystal Disk Info
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar smart verisi vermiyorsa;
Nvme diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak google da firmware olarak aratın. Örnek WD Nvme disk firmware gibi. Kendi sitesinden firmware 'ini indirip smart verisi atın.
Kolay gelsin.
Merhabalar, Windows okunan veriyle yazılan verinin uyuşmadığını söylemiş. Ya ram ya disk konusunda sorun olabilir. Testleri yapalım. İnceleriz.
RAM'lerinize memtest86- Disklerinize de disk testi uygulayıp geri dönüş sağlayın.
Müsait zamanda Memtest86 yapıp resimle sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune
Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

Crystal Disk Info
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar smart verisi vermiyorsa;
Nvme diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak google da firmware olarak aratın. Örnek WD Nvme disk firmware gibi. Kendi sitesinden firmware 'ini indirip smart verisi atın.
Kolay gelsin.

Çözüm
Maalesef galiba şüphelendiğim gibi çok yüksek ihtimalle HDD sorunlu. RAM kaynaklı olma ihtimali düşük, çünkü yeni sayılırlar. Aldığımda testlerini yapmıştım sorun çıkmamıştı. Diske gelirsek buraya kadar bu bad sectorleri gördükten sonra devam etme gereği duymadım. SSD alma planım vardı zaten, denk geldi. Yardımcı olduğun için çok teşekkürler.
Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Maalesef galiba şüphelendiğim gibi çok yüksek ihtimalle HDD sorunlu. RAM kaynaklı olma ihtimali düşük, çünkü yeni sayılırlar. Aldığımda testlerini yapmıştım sorun çıkmamıştı. Diske gelirsek buraya kadar bu bad sectorleri gördükten sonra devam etme gereği duymadım. SSD alma planım vardı zaten, denk geldi. Yardımcı olduğun için çok teşekkürler.
Eki Görüntüle 1696204
Eki Görüntüle 1696205
Rica ederim evet diskinizdeymiş sorun. Değiştirdiğinizde düzelir :) Yeni diskiniz şimdiden h.o. İlgili mesajı işaretlerseniz sonradan gelenlere yardımcı olur :) İyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı