Ryzen 5 5500 aşırı voltaj çekiyor

eeburak11

Kilopat
Daha fazla  
Anakart: ASUS TUF B450M Pro Gaming.

Ryzen 5 5500 kullanıyorum ısınıyor diye stock soğutucuyu değiştirip Performax Perfan-120H aldım ancak işlemci hala sıcak çalışınca CPU-Z'dan değerlere baktım. Ekte eklediğim gibi bir voltaj değeri alıyorum. Anakarttan VDDCR CPU Voltagei manuele alıp 1.3500 gibi bir değer verdim. Kaydedip çıktığımda yine CPU-Z'da aynı değeri gördüm. Anakarttan işlemci voltajını hangi sekme ve kısımdan düşürüp İşlemci hızını hangi sekmeden 4.4'e sabitleyebilirim? Ayarlarım ne şekilde olmalı?

Dosya Ekleri

• 1Alıntısı.PNG
    1Alıntısı.PNG
    25,9 KB · Görüntüleme: 291
Son düzenleyen: Moderatör:
PBO ve LLC ayarı açık ise kapatmanızı tavsiye ederim yüksek voltajları zorlayabiliyor.
Aslında benim istediğim işlemciyi 4.4 veya 4.5 Ghz değerine sabitleyip şuan aldığım voltaj değerlerine nispeten daha düşük değerlere sabitlemek.

Bu arada CPU-Z'da voltaj değerinin 1.500 gözükmesine rağmen AMD Ryzen masterda böyle bir değer görüntülüyorum.

Dosya Ekleri

• 2.PNG
    2.PNG
    279,8 KB · Görüntüleme: 287
Merak etmeyin dediğim ayarlar frekansı değil voltajı düzenleyen ayarlar.
Performansa olumsuz bir etkisi olur mu ikisini kapatmanın ve bu ikisini benim anakarttan hangi kısımdan kapatacağım.

İşlemciyi sabitleyip kullanmaktansa pbo+200 ile kullanmanı tavsiye ederim.
Bunun ayarını nasıl yapmam gerekiyor.

PBO açık bir şekilde voltajı 1.2V'ya sabitledim 10 dakikalık stress testinde 57 derece sabit bir şekilde hata vermeden devam etti.

Son düzenleme:
Ben farklı bir anakart kullanıyorum o yüzden senin anakartla nasıl oluyor bilmiyorum videolar izleyerek yapabilirsin.

Cinebench23 multicore testi yapıp sonuçları atarmısın? Bu sırada sıcaklık ölçmek için Hwinfo ya da Hwmonitor uygulamalarını indirerek takip edebilirsin. Cpu-Z ile de kaç puan alacaksın onunda resmini atarsın.

Ben farklı bir anakart kullanıyorum o yüzden senin anakartla nasıl oluyor bilmiyorum videolar izleyerek yapabilirsin.

Cinebench23 multicore testi yapıp sonuçları atarmısın? Bu sırada sıcaklık ölçmek için Hwinfo ya da Hwmonitor uygulamalarını indirerek takip edebilirsin. Cpu-Z ile de kaç puan alacaksın onunda resmini atarsın.
Atabilirim tabi ama şuan şöyle bir sorunum oldu, anakarttan 1.2 V voltaj değeri 4.5Ghz frekans değeri girmeme rağmen bilgisayarı açtığımda 1.5V ve 3.8Ghz değer görüyorum tekrar biosa girince değerlerin sıfırlanmış olduğunu görüyorum

VDDCR CPU Voltage 1.2
CPU Core 45.00 yapmama rağmen biostan bilgisayarı açtığımda böyle bir manzara ile karşılaşıyorum. PBO'yu kapattım.

Dosya Ekleri

• 3.PNG
    3.PNG
    25,5 KB · Görüntüleme: 231
Muhtemelen yapıyorsundur ama biostan ayarları kaydedip çıktığına eminmisin eğer eminsen farklı bir program ile voltaj değerlerine bak, hwmonitör, hwinfo gibi.

Muhtemelen yapıyorsundur ama biostan ayarları kaydedip çıktığına eminmisin eğer eminsen farklı bir program ile voltaj değerlerine bak, hwmonitör, hwinfo gibi.
Evet kaydedip çıktığıma emindim, bios sıfırlayıp ayarları tekrardan yaptım düzeldi. Şimdi dediğiniz testleri yapıp sonuçlarını buraya atacağım.

CPU-Z Bench sonucum ve CPU-Z'da 10 dakikalık stress testi sonucu HWmonitör değerlerim.
CPU Core 4.4 Ghz Voltaj 1.3V

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    14,9 KB · Görüntüleme: 158
  • 2.PNG
    2.PNG
    43,8 KB · Görüntüleme: 220
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı