Ryzen 5 5500 CPB kapatılmasına rağmen GHz ve voltaj yükseliyor

MOSYONnn

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
ASUS Prime B450M K anakartım var. Ryzen 5 5500 işlemci aldım taktığımda BIOS'tan CPB kapattım. Ama voltaj 1.400 GHz de 4.100'e kadar çıkıyor. Manuel olarak 3.60 değeriyle tekrar deniyorum yine aynı değerlerle karşılaşıyorum.

Bunun sebebi nedir, bana çok saçma geldi. Ryzen 5 5500 ASUS anakart için voltaj ayarları önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Precision Boost Overdrive ayarını dediğin şekilde ilerleyerek buldum ve disable yaptım kaydettim tekrar baktım ama sorunum düzelmedi. Bu sefer ilginçtir ki 1.545V voltaj çekiyordu. Ghz ise sadece 3.60. Bu normal bir şey mi anormal bişi mi? Bir önce ki işlemcim r5 2600x di onda hiç böyle bir saçmalık yaşamadım. Garip 🤕

Precision Boost Overdrive ayarını dediğin şekilde ilerleyerek buldum ve disable yaptım kaydettim tekrar baktım ama sorunum düzelmedi. Bu sefer ilginçtir ki 1.545V voltaj çekiyordu. Ghz ise sadece 3.60. Bu normal bir şey mi anormal bişi mi? Bir önce ki işlemcim r5 2600x di onda hiç böyle bir saçmalık yaşamadım. Garip 🤕
Olması gereken bu değil ne yazık ki. Hele ki 1.5V çok yüksek bir değer. Yeni işlemciden sonra BIOS sıfırlamayı denedin mi?

Olması gereken bu değil ne yazık ki. Hele ki 1.5V çok yüksek bir değer. Yeni işlemciden sonra BIOS sıfırlamayı denedin mi?
Bios sıfırlama işlemi gerçekleştirmiştim hatta anakartıma bios günleştirmesi bile yaptım yepyeni sürüm. Elimle manuel 3.80 yapıp manuel şekilde voltaj ayarı yaptım 1.5V dan düşe düşe 1.177V geldim öyle kullanıyorum. Aslında düzeltilebilecek bir şey olmadığının farkındaydım çünkü garip, bende konu açarken de voltaj ayarı istemiştim ama kendim hallettim. Sorun çözüldü

Yeni konular

Geri
Yukarı