Ryzen 5 5500 PUBG'de 80 derece oluyor

foreignersgod

Kilopat
Yer
Compton
Daha fazla  
RAM
Corsair 8x2 DDR4 3000MHZ
Ekran kartı
RX 580 8GB
Anakart
B450M PRO M2
İşlemci
Ryzen 5 5500
Dün kutusundan çıkarıp taktığım Ryzen 5 5500'ün PUBG oynarken 80 derece olması normal mi? Önceden Ryzen 5 1600 kullanıyordum hiç 80'i görmemişti. Acaba termal macun mu tam yayılmadı?

CPB'yi kapatmak sorunu çözmez. Önemli olan PBO+CO ile undervolt yapmak. Fakat bu konuda bilgi sahibi değilseniz biraz forumlarda gezmeniz gerek. Güvenli değerler ile başlayıp yavaş yavaş undervolt deneyebilirsiniz.
Hiç kurcalamak istemiyorum doğrusu. R5 1600'ün pinini kırdığım için R5 5500 aldım zaten. Termal macunun iyi yayılmadığını düşünüyorum, çok ince bir tabakaydı.

Hiç kurcalamak istemiyorum doğrusu. R5 1600'ün pinini kırdığım için R5 5500 aldım zaten. Termal macunun iyi yayılmadığını düşünüyorum, çok ince bir tabakaydı.
Termal macun stok soğutucunun üzerindeki mi?

Kasa tek başına böyle bir fark yaratmaz, arkadaşın sorununun çözümü üstte yazdığımız şeyler, denendi, görüldü. Kasanın Cpu sıcaklığına etkisi önü kapalı bile olsa en fazla 3-4 derece olur.

Thermal throttle veya darboğaz yapmıyorsa bir problem yok. 80 derecede çalışması problem değil. 80 derecede çalışıyorken frekanslar ne durumda? Ne kadar dalgalanıyor? Hangi frekans aralığında çalışıyor?
1672919456359.png

Ekran kartı hep %100 çalışırken işlemci %30-%40 arası sürekli aşağı yukarı oynuyor. %50'leri gördü kullanım değerleri o ara sıcaklık 80'e doğru çıktı. Bu arada Windows 11 kullanıyorum ve ekran kartımda önceden bu kadar ısınmazdı.

Eki Görüntüle 1623449
Ekran kartı hep %100 çalışırken işlemci %30-%40 arası sürekli aşağı yukarı oynuyor. %50'leri gördü kullanım değerleri o ara sıcaklık 80'e doğru çıktı.
Değerlerde hiçbir sorun yok. Alabileceğiniz tam performansı alıyorsunuz. FPS'i arttırmak istiyorsanız grafik kalitesini düşürün.

Değerlerde hiçbir sorun yok. Alabileceğiniz tam performansı alıyorsunuz. FPS'i arttırmak istiyorsanız grafik kalitesini düşürün.
FPS'le alakalı bir sorunum yok aslında, 144'e kadar açık olduğu sürece akıcı geliyor bana. Sıcaklıklar beni tilt ediyor, bu şekilde 30-40 dakika oynasam neler olur kim bilir.

Bu işlemciyle Windows 10 kullanabilir miyim?

FPS'le alakalı bir sorunum yok aslında, 144'e kadar açık olduğu sürece akıcı geliyor bana. Sıcaklıklar beni tilt ediyor, bu şekilde 30-40 dakika oynasam neler olur kim bilir.

Bu işlemciyle Windows 10 kullanabilir miyim?
Stok soğtucu ile 5500 kullanıyorsun, sıcaklıkların 50'de gezecek hali yoktu. Ekran kartın da çift fanlı bir modelse sıcaklık değeri yine normal. İşlemci ile istediğin işletim sistemini kullanabilirsin. Ekran kartı sıcaklığına yapabileceğin tek şey fan devrini arttırmak ama buna da gerek yok, işlemci için yapabileceklerini de yukarıda saydık zaten. Ortada anormal hiçbir şey yok attığın görsele göre.

Stok soğtucu ile 5500 kullanıyorsun, sıcaklıkların 50'de gezecek hali yoktu. Ekran kartın da çift fanlı bir modelse sıcaklık değeri yine normal. İşlemci ile istediğin işletim sistemini kullanabilirsin. Ekran kartı sıcaklığına yapabileceğin tek şey fan devrini arttırmak ama buna da gerek yok, işlemci için yapabileceklerini de yukarıda saydık zaten. Ortada anormal hiçbir şey yok attığın görsele göre.
Teşekkür ederim değerli vaktinizi harcayıp yazdığınız için. İyi günler hepinize.

Yeni konular

Geri
Yukarı