Ryzen 5 5600 96 derecelere çıkıyor

%52 kullanımla bu dereceler normal değil.Ben de de var stok fan da Max 72°C görmüştüm.
2 ihtimal var;
1- termal macunu kötü sürülmüştür.
2- bios ayarlarında sıkıntı vardır.

Kule tipi soğutucu olarak İD COLLİNG SE-224 XT kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim.İşlemciyi çok zorlamadım ama Max 65°C gördüm, zorlasanız bile gayet yeterli olacaktır.

Ryzen 5 5600 gibi bir işlemci alıyorsanız bi' zahmet undervolt yapmayın.

1-) fan tam oturmamış olabilir
2-)işlemci macunu sürülmemiş veya tam sürülmemiş olabilir
3-) Ekran kartın çok iyi bişiyse darboğaz olabilir
4-)fan anakarta bağlanmamıştır soğutucu. Fanı dönmüyordür
5-) kasanda hava gircej yer yoktur
Ne yaptın be kardeşim fansız işlemci 5 dk olmadan 100°C görür PC kapanır

Ve o PSU yu mutlaka değiştirin. Çünkü farkında olmasanız bile PSU en önemli parçadır. Arıza durumunda bütün sisteminizi yakabilir.

Son düzenleme:
%52 kullanımla bu dereceler normal değil. Ben de de var stok fan da Max 72°c görmüştüm.
2 ihtimal var;
1- termal macunu kötü sürülmüştür.
2- BIOS ayarlarında sıkıntı vardır.

Kule tipi soğutucu olarak ID colling SE-224 XT kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim. İşlemciyi çok zorlamadım ama Max 65°c gördüm, zorlasanız bile gayet yeterli olacaktır.

Ryzen 5 5600 gibi bir işlemci alıyorsanız bi' zahmet undervolt yapmayın.

Ne yaptın be kardeşim fansız işlemci 5 dk olmadan 100°c görür PC kapanır.

Ve o PSU'yu mutlaka değiştirin. Çünkü farkında olmasanız bile PSU en önemli parçadır. Arıza durumunda bütün sisteminizi yakabilir.

Hocam arkadaşın topladığı sisteme zaten en az bence 600W lazım. Hem güç hem markadan kaybediyor.

Undervolt yap ya da termal macun yenile kesin çözüm istiyorsan iyi bir işlemci soğutucu al benim onerim Ryzen 5 5600 için iyi bir hava soğutma yeterli olacaktır.

Kasayı açıp soğutucuyu kontrol eder misiniz? Tam oturmamış olabilir.

Kasa mesh sanırım, olmasa bile bu değerler normal değil.

Her şeye rağmen ısınmaya devam ediyorsa BIOS üzerinden CPB'yi kapatabilirsiniz.
Benimde bir işlemcim var i5 3210m kendisi 103 dereceye kadar çıkıyor işlemcimde arıza, bozulma olurmu?

Merthaba arkadaşlar, yeni bir sistem topladım. Oyunlarda gayet iyi performans alıyorum fakat işlemcim aşırı ısınıyor. Ne yapabilirim bunu düşürmek için? 1-2 ay sonra kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum ama bu 1-2 ay içerisinde bu ısılarda sisteme zarar verir diye korkuyorum. Ne yapabilirim bu kadar ısınması normal mi?
Kasa çok kaliteli bir kasa değil yerli üretim. Sistemim şu şekilde;
MSI A520M-A Pro.
Ryzen 5 5600.
G.Skill Ripjaws 16 GB 2x8 3200MHz.
ASRock RX 6700XT 12 GB.
MLD 500GB NVMe M.2 SSD.
Kasa: Revenge X Drive 4X RGB fanlı 500W 80+ PSU (PSU da kasayle beraber geldi revenge marka)

Eki Görüntüle 1956587

Görüldüğü üzere CPU 96 derecelere kadar çıkıyor.
Hocam konu dışı ama 500w psu yetersiz kalabilir bu sistem için.

Merthaba arkadaşlar, yeni bir sistem topladım. Oyunlarda gayet iyi performans alıyorum fakat işlemcim aşırı ısınıyor. Ne yapabilirim bunu düşürmek için? 1-2 ay sonra kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum ama bu 1-2 ay içerisinde bu ısılarda sisteme zarar verir diye korkuyorum. Ne yapabilirim bu kadar ısınması normal mi?
MSI A520M-A Pro.
Ryzen 5 5600.
ASRock RX 6700XT 12 GB.
MLD 500GB NVMe M.2 SSD.
Kasa: Revenge X Drive 4X RGB fanlı 500W 80+ PSU (PSU da kasayle beraber geldi revenge marka)

Eki Görüntüle 1956587

İşlemcinin kutusundan çıkan kendi soğutucusunu kullanıyosanız normal bir durum 5600 için sıvı soğutma veya kaliteli kule tipi soğutucu yeterli olacaktır.

MSI A520M-A Pro.
Ryzen 5 5600.
ASRock RX 6700XT 12 GB.
MLD 500GB NVMe M.2 SSD.

Eki Görüntüle 1956587

Değerler doğru mı BIOS'ta da yüksek mi?

MSI A520M-A Pro.
Ryzen 5 5600.
ASRock RX 6700XT 12 GB.
MLD 500GB NVMe M.2 SSD.

Eki Görüntüle 1956587

PSU zayıf baya.

Geri
Yukarı