Ryzen 5 5600 için kule tipi soğutma önerisi

HypeRisReal

Hectopat
Daha fazla  
Herkse merhaba, kullandığım sistemi yeni aldım içerisinde:
Ryzen 5 5600.
ASUS Prime B550M-K
Palit RTX 4060 8 GB.
Kasa: Cougar MX10 mesh-g RGB. 650W 80+
Dün Görev Yöneticisi'nden kontrol ettiğimde RAM'lerim 2133MHz'de çalışıyordu. BIOS'tan hazır ayar profile 1'i açınca otomatik olarak galiba CPB açılmış. İşlemcim boşta 4.14GHz hızında çalışıyor ama kullanım yüzdesi yüksek değil. Fakat CPB her ne kadar performans arttırsa bile ısınmasını da bir o kadar artırmakta. Stok fanda kullanmamak lazım biliyorum ama önümüzdeki hafta yeni bir hava soğutucu alacağım için ellemedim ve bu şekilde kullanıyorum. Valorant'ta 1080p 10k bitrate 60FPS oyun kaydı + 3 adet Google Chrome sekmesi ve Discord sesli sohbette iken işlemci bunlarla birlikte yük altında 75 derecelere kadar gelmekte. Yaşadım şehir Adana, Adana'nın da işlemci sıcaklığına etkisi var zaten artı olarak oda da UFO da yanmakta. 120mm sıvı soğutmalar pek işe yaramadığı için bir hava soğutucusu veya 2400mm sıvı soğutma almayı planlıyorum. Aklımda 3 adet ürün var sizce aralarından hangisini almalıyım? Soğutucular hakkında pek bir bilgim yok maalesef.

1. ürün: ID-COOLING SE-224-XTS Kule Tipi Ä°Ålemci SoÄutucu
2. ürün: https://www.akakce.com/islemci-sogu...rgb-240mm-sivi-sogutma-fiyati,2050740274.html
3. ürün: Thermalright Assassin King 120 SE TL-C12C 120mm Intel-AMD Uyumlu Hava Soğutucu – 2 Yıl Birebir Değişim Garantili - Gaming.Gen.TR
Kasanın kendi sitesinde " MX410 mesh-g RGB'nin iç alanı, 165 mm yüksekliğe kadar CPU hava soğutucusunu, 240 mm su soğutma radyatörünü ve üst düzey soğutma bileşenlerini destekler. " diye yazmakta.
İşlemci boşta durumu:

1708599210662.png

1708599250088.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer işlemci yükseltmesi yapmayı planlıyorsan ilerleyen zamanlarda 240mm sıvı soğutma alabilirsin ama düşünmüyorsan kule tipi al geç.

Bütçeniz nedir hocam maksimum? Bu modele de bir göz atın derim.

Bütçe sıkıntın yoksa atmış olduğun sıvı soğutucuyu alabilirsin ama gereksiz olur.
hocam bütçe max 2 - 2.5k diyebiliriz.

Eğer işlemci yükseltmesi yapmayı planlıyorsan ilerleyen zamanlarda 240mm sıvı soğutma alabilirsin ama düşünmüyorsan kule tipi al geç.
Sistem alalı daha 2-3 gün oluyor hocam 5600 şu anda beni yeteri kadar idare edebilecek bir işlemci o yüzden şu anlık herhangi bir yükseltme yapamayı düşünmüyorum.

Sıvı soğutucuya gerek yok benim ya da Yiğit'in attığı soğutucuyu alabilirsiniz.
Hocam ID Cooling 224 ile 214 arasında herhangi bir fark var mı? Adana'da yaşadığımı ve CPB'yi de hesaba katarak almak zorundayım adana'da cpb açık stok fan 85'i görür yazın. ya da sizin attığınız hangisi daha iyi soğutma sağlar

Sistem alalı daha 2-3 gün oluyor hocam 5600 şu anda beni yeteri kadar idare edebilecek bir işlemci o yüzden şu anlık herhangi bir yükseltme yapamayı düşünmüyorum.

Hocam ID-Cooling 224 ile 214 arasında herhangi bir fark var mı? Adana'da yaşadığımı ve CPB'yi de hesaba katarak almak zorundayım Adana'da CPB açık stok fan 85'i görür yazın. Ya da sizin attığınız hangisi daha iyi soğutma sağlar

Assassin king le cbp açık 65 derece üstünü görmedim 214XT'nin pek farkı oldugunu sanmıyorum

Hocam ID-Cooling 224 ile 214 arasında herhangi bir fark var mı? Adana'da yaşadığımı ve CPB'yi de hesaba katarak almak zorundayım Adana'da CPB açık stok fan 85'i görür yazın. Ya da sizin attığınız hangisi daha iyi soğutma sağlar.

214XT işini görür senin benim attığımı alman daha sağlıklı olur adana sıcağını hesaba katarsak. Aralarında dağlar kadar fark yok ama haberin olsun.

Geri
Yukarı