Ryzen 5 5600 için sıvı soğutma tavsiyesi

Okanesma

Kilopat
Yer
Ankara ve Edirne
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix B550-A Gaming Anakart

Ryzen 5 5600 İşlemci

Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 (KF432C16BB1A/16) 2x16 Ram Bellek

Kingston KC3000 M.2 SSD

Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu

Sharkoon Ss-Cool Zero 650W 80+ Gold Atx Güç Kaynağı

ThermalTake Core V71 Kasa
Meslek
Öğrenci + Elektronik Teknikeri
RAM
Kingston Fury Beast RGB 16 GB 3200 MHz x2
Ekran kartı
RTX 3060 ROG Strix
Anakart
ASUS ROG STRIX B550-A
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arladaslar, elimde şu anda Ryzen 5 5600 işlemci mevcut. Elimdeki kule sogutucu devasa olmasina ragmen isiyi iyi iletemediği icin kisa sürede cok cabuk isiniyor. Islemciyi ileride yukseltmeyi de dusundugum icin guclu bir sivi sogutma almak istiyorum. Kasam devasa buyuklukte ust kisma her turlu radyatoru takabilme imkanina sahibim. Sadece kaliteli, siviyi guclu dondurebilen, fan performanslari yuksek ve hizli sogutabilen hava akisi yuksek bir sivi sogutma ariyorum. Onerebileceginiz modeller var mi?

Bence montajınızda bir sorun vardır ama neyse...

LE720 alabilirsiniz. Aşağıdaki inceleme ürünü ile kardeş seviyedeler. Verileri baz alınabilir.

Kaç derece oluyor? Arctic Freezer 34 eSports Duo ile 5600X'i OC'li olarak kullanıyorum 76 derece oluyor en fazla. Siz o soğutucuyla soğutamıyorsanız sıvı soğutmayla da çok fark yaşamazsınız çünkü o soğutucu baya heybetli duruyor. Büyük ihtimal oturtamadınız ya da termal macun çöp olmuş olabilir.

Bence montajınızda bir sorun vardır ama neyse...

LE720 alabilirsiniz. Aşağıdaki inceleme ürünü ile kardeş seviyedeler. Verileri baz alınabilir.

Montajımda bir sorun yok. Yıllardır bilgisayarlarla uğraşıyorum ve sadece kule tipi soğutmayla soğutuyorum bilgisayarları. Elimde bir tane bilgisayar yok bir sürü bilgisayar var. Montajla alakalı problem var mı diye de iyice kontrollerimi sağladım. Macun gayet baskılı ancak Thermal Grizzly Kryonaut ile firmanın kendi yanında verdiği macunu kullandığımda işlemcide soğutmada en ufak bir fark göremiyorum. Sıcaklık değerleri aynı. Isı borularına baktığımda ise ekran kartının ısı borularına 60 derecede çalışırken elimi değdiğimde ısındığını hissederken, ninja 5 soğutmada ise fanları çıkartıp denedim özellikle borunun ısınması için çok uzun zaman geçiyor. Sıcaklık iletiminde bir problem olduğuna eminim. Ryzen 7 işlemcilerde bir sürü test mevcut ve sıcaklıkları benimkinden daha düşük seviyede. Ancak Ryzen 5 ile hiçbir test bulamadım.

Montajımda bir sorun yok. Yıllardır bilgisayarlarla uğraşıyorum ve sadece kule tipi soğutmayla soğutuyorum bilgisayarları. Elimde bir tane bilgisayar yok bir sürü bilgisayar var. Montajla alakalı problem var mı diye de iyice kontrollerimi sağladım. Macun gayet baskılı ancak Thermal Grizzly Kryonaut ile firmanın kendi yanında verdiği macunu kullandığımda işlemcide soğutmada en ufak bir fark göremiyorum. Sıcaklık değerleri aynı. Isı borularına baktığımda ise ekran kartının ısı borularına 60 derecede çalışırken elimi değdiğimde ısındığını hissederken, ninja 5 soğutmada ise fanları çıkartıp denedim özellikle borunun ısınması için çok uzun zaman geçiyor. Sıcaklık iletiminde bir problem olduğuna eminim. Ryzen 7 işlemcilerde bir sürü test mevcut ve sıcaklıkları benimkinden daha düşük seviyede. Ancak Ryzen 5 ile hiçbir test bulamadım.
Yükte kaç derece oluyor onu bir söyleseniz çok bahtiyar olacağım.

Arladaslar, elimde şu anda Ryzen 5 5600 işlemci mevcut. Elimdeki kule sogutucu devasa olmasina ragmen isiyi iyi iletemediği icin kisa sürede cok cabuk isiniyor. Islemciyi ileride yukseltmeyi de dusundugum icin guclu bir sivi sogutma almak istiyorum. Kasam devasa buyuklukte ust kisma her turlu radyatoru takabilme imkanina sahibim. Sadece kaliteli, siviyi guclu dondurebilen, fan performanslari yuksek ve hizli sogutabilen hava akisi yuksek bir sivi sogutma ariyorum. Onerebileceginiz modeller var mi?
Devamlı turbo modunda full performans çalıştığı için ısınma yapabilir, ben turbo mod kapalı kullanıyorum oyunlara girince kendi sınırını kaldırıyor boştayken turboyu kapatıyor, stok fanla bile ısınma problemi yaşamadım

Arkadaşlar her ihtimali değerlendirmeye çalıştığınızın farkındayım ancak yaşadığım sorunun sebebine kadar yazdığım halde bu ihtimalleri değerlendirmeye çalışmanızı anlayamıyorum. Bu soğutucudaki ısı iletme sorununun başıma açtığı bir durum. Sıcaklıklar tam yükte işlemcinin kendisini korumak için sistemi kapatacak kadar yükseliyor bir anda. 5-10 dakika hiçbir sorun yokken bir anda sıcaklık fırlıyor. Çünkü 5-10 dakika boyunca sıcaklıklar hep belirli bir şekilde yükseliyor. Ama bir anda işlemciden 120w çekmeye başlayınca sistem 10 saniye içinde 75-80 derecelerden 90-95 e fırlıyor. Soğutucuya dokunuyorum gram sıcaklık yok. Fanları söküp bakıyorum kule ısınmaya başladığı için fanlar olmadığı için sıcaklıklar çok yavaş şekilde artmaya devam ediyor. Ama iletim derecesi aynı.

Devamlı turbo modunda full performans çalıştığı için ısınma yapabilir, ben turbo mod kapalı kullanıyorum oyunlara girince kendi sınırını kaldırıyor boştayken turboyu kapatıyor, stok fanla bile ısınma problemi yaşamadım
Hangi testleri yaptınız?

Devamlı Turbo modunda Full performans çalıştığı için ısınma yapabilir, ben Turbo mod kapalı kullanıyorum oyunlara girince kendi sınırını kaldırıyor boştayken Turbo'yu kapatıyor, stok fanla bile ısınma problemi yaşamadım.

Turbo modu yok direkt olarak statik hız aşırtma yaptım. Ancak Turbo modunu kapalı kullansam da yük altındayken bu kez voltajı fazla çekerek daha fazla ısınmaya yok açıyor. Stabil iki üç tane değer buldum şu anda 1.175v 4.5GHz ile kullanıyorum. Voltaj değeri bu kadar düşük olmasına rağmen 130W kadar çekiyor ve ısınıyor. Zaten bu soğutucunun problemi 90W 100W sonrasında soğutma sağlayamaması.

5-10 dakika hiçbir sorun yokken bir anda sıcaklık fırlıyor. Çünkü 5-10 dakika boyunca sıcaklıklar hep belirli bir şekilde yükseliyor. Ama bir anda işlemciden 120w çekmeye başlayınca sistem 10 saniye içinde 75-80 derecelerden 90-95 e fırlıyor.
Kendinizden eminsiniz anlıyorum. Soğtucuyu değiştirin tek çare bu gibi duruyor.

Geri
Yukarı