Ryzen 5 5600 için soğutma önerisi

Heavenly

Hectopat
RAM
Adata Xpg cl18 3600 mhz
Ekran kartı
Asus tuf rtx 3070 ti
Merhaba iyi sosyaller herkese, aşağıda gördüğünüz sistemimi 1 buçuk senedir kullanmaktayım ve çok memnunum. 2K yüksek grafiklerde çoğu oyunu 144 FPS ve üstünde akıcı şekilde oynayabiliyorum, oyunlarda ekran kartı 68 derece maksimum ve işlemci de aynı şekilde 68 derece maksimum görüyor. İşlemci için Cooler Master 120mmlik tek fanlı bir sıvı soğutma kullanıyorum acaba işlemci soğutucumu değiştirmeme gerek var mı? Eğer varsa kule tipi nasıl bir soğutucu öneririrsiniz? Kasam ASUS TUF GT301, o yüzden kule tipi soğutması iyi olan bir soğutucu öneriniz olursa sevinirim.

1716728015293.png

Merhaba iyi sosyaller herkese, aşağıda gördüğünüz sistemimi 1 buçuk senedir kullanmaktayım ve çok memnunum. 2K yüksek grafiklerde çoğu oyunu 144 FPS ve üstünde akıcı şekilde oynayabiliyorum, oyunlarda ekran kartı 68 derece maksimum ve işlemci de aynı şekilde 68 derece maksimum görüyor. İşlemci için Cooler Master 120mmlik tek fanlı bir sıvı soğutma kullanıyorum acaba işlemci soğutucumu değiştirmeme gerek var mı? Eğer varsa kule tipi nasıl bir soğutucu öneririrsiniz? Kasam ASUS TUF GT301, o yüzden kule tipi soğutması iyi olan bir soğutucu öneriniz olursa sevinirim.

Eki Görüntüle 2205284
Kasanızda kaç adet fan mevcut şuanda

Termal macun bakımı da yavaştan yaklaışıyor. Dereceler ufaktan yükselişe geçmiştir diye düşünüyorum ama şuan termal macun bakımı konusunda aksiyon almanıza gerek yok. Dereceleriniz o seviyede değil.
Ama kasanız hakkında bilgi lazım belki biraz daha düşürebiliriz sıcaklıkları.

Kasanızda kaç adet fan mevcut şuanda
3 adet ön tarafta içeri hava çeken, bir adet yukarıda havayı dışarı atan ve 1 adet arka tarafta egzoz fanı

120 mm kule tipinden farkı yok ki hatta bazı kule tipi bile daha iyi soğutur.
Hazır sistem olduğu için o şekilde alındı sistemin içindeydi

Termal macun bakımı da yavaştan yaklaışıyor. Dereceler ufaktan yükselişe geçmiştir diye düşünüyorum ama şuan termal macun bakımı konusunda aksiyon almanıza gerek yok. Dereceleriniz o seviyede değil.
Ama kasanız hakkında bilgi lazım belki biraz daha düşürebiliriz sıcaklıkları.
1 yıllık kullanımda macun yenilemeye gerek oluyor mu ilk defa duyuyorum kasamın adı Asus Tuf GT301

İlk defa bu değerleri gördü, bugün İstanbul sıcaktı bayağı. Tavsiyelere açığım

Dosya Ekleri

• IMG_20240531_220915.jpg
    IMG_20240531_220915.jpg
    114,6 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
İlk defa bu değerleri gördü, bugün İstanbul sıcaktı bayağı. Tavsiyelere açığım
Dereceleriniz gayet iyi durumda önceden de dediğim gibi. Ekran kartı 68, İşlemci 71 derece
Kötü noktada demek için herkese göre 90 ve üstü ama ben kendim 80-85 arası için yüksek nokta diyorum.

Yakın bir zamanda aksiyon almanıza gerek yok. İşlemci soğutucunuz belki bir tık daha yükseltilebilir ancak AMD işlemcilerde çıkan stok fana göre hala çok iyi değerleri. Stok fan hiç tutamıyor yazın. 80 ve üstünü görüyor.

Tavsiyem değişecekseniz kule tipi iyi bir hava soğutma, sıvı soğutmadan daha iyidir.

Dereceleriniz gayet iyi durumda önceden de dediğim gibi. Ekran kartı 68, işlemci 71 derece.
Kötü noktada demek için herkese göre 90 ve üstü ama ben kendim 80-85 arası için yüksek nokta diyorum.

Yakın bir zamanda aksiyon almanıza gerek yok. İşlemci soğutucunuz belki bir tık daha yükseltilebilir ancak AMD işlemcilerde çıkan stok fana göre hala çok iyi değerleri. Stok fan hiç tutamıyor yazın. 80 ve üstünü görüyor.

Tavsiyem değişecekseniz kule tipi iyi bir hava soğutma, sıvı soğutmadan daha iyidir.

İsteğim kule tipi bir soğutma zaten birkaç yerde.

Bu soğutucuyu çok önerdiklerini gördüm ilk tercihim bu.

Güzel soğutucu. Soğutmada Noctua'nın arkasında 3. sırada yer alıyor.

Ömrü ve sessizliği hususunda bir şey diyemem. Performansı fiyatına göre çok iyi.

Geri
Yukarı