Ryzen 5 5600 PBO ayarları nasıl olmalı?

Hamsikovski

Kilopat
Daha fazla  
Selam. Ryzen 5 5600 işlemciye sahibim. PBO ile 4.65 hızında çalıştırmak için BIOS'tan PBO'yu açıp aşağıdaki ayarları girdim.
PPTt: 125.
TDC: 80.
EDC: 125
Thermal throttle limit: 95
Bütün çekirdeklerde ise -15 voltaj verdim.

AIDA 64, Prime 95 ve R23 testi yaptım ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım. Daha sonra oyunlarda da denedim her şey iyi gidiyor gibiyken 20 dakika sonra reset attı bilgisayar kendine. Oyundaki sıcaklıklar 55-60 arasında değişkenlik gösteriyordu. Çekirdek voltajını tüm çekirdeklerde -10'a çektiğimde ise o 20 dakikalık süre 30-35 dakika seviyelerine çıktı. Daha sonrasında PBO'yu defaulta çektim ve şu ana kadar bir kapanma olmadı. Prime 95, AIDA 64 gibi testlerde maximum sıcaklığım 78 oldu.
Soğutucum: ID-Cooling SE-214XT.
PSU: MSI MAG A650bn 650W 80+.
Yardımlarınızı bekliyorum.

-15 de kapatmasına ilk defa şahit oluyorum. Sen BIOS ayarlarıni uygulayıp görsel ekle bir görelim bir yerde hatamı yapıyorsun.

Bu şekilde hocam.
IMG_20230114_154815.jpgIMG_20230114_154744.jpg

5600 kullanıcısıyım. PBO açık kullanıyorum. Voltaj ayarı yapmadım hiç. Corsair H100X sıvı soğutma ile kullanıyorum. Maksimum 64 derece gördüm. Ancak -15 de nasıl kapatıyor anlamış değilim. Çok değişik bir durum. Yaptığın ayarları tamamen sıfırlayıp tekrar daha dikkatli yap. Gözden kaçırdığın bir şey olabilir.

5600 kullanıcısıyım. PBO açık kullanıyorum. Voltaj ayarı yapmadım hiç. Corsair H100X sıvı soğutma ile kullanıyorum. Maksimum 64 derece gördüm. Ancak -15 de nasıl kapatıyor anlamış değilim. Çok değişik bir durum. Yaptığın ayarları tamamen sıfırlayıp tekrar daha dikkatli yap. Gözden kaçırdığın bir şey olabilir.

Sadece PBO ile 4.65 hızda kullanıp negatif voltaj vermediniz değil mi hocam? Tamamen sıfırlayıp tekrar yaptım hocam ama yine aynı sorunla karşılaştım. Kasamın hava akışı da gerçekten iyi ve hiçbir parça ısınmıyor.

C23 puanınız kaç ?
Anlık olarak yapayım bitince paylaşayım hocam.

BIOS'u sıfırla en baştan PBO ayarlarıni yap all Core - 20 yap direk bu şekilde test et. XMP ve diğer ayarları unutma tabii.

Sadece PBO ile 4.65 hızda kullanıp negatif voltaj vermediniz değil mi hocam? Tamamen sıfırlayıp tekrar yaptım hocam ama yine aynı sorunla karşılaştım. Kasamın hava akışı da gerçekten iyi ve hiçbir parça ısınmıyor.

Anlık olarak yapayım bitince paylaşayım hocam.
Sadece PBO ile 4.65 GHz'de kullanıyorum. Voltaj düşürme, oc işlerinden anlamıyorum.

C23 puanınız kaç ?
PBO açıkken ve CBO all core -10'da iken
Multi core: 11007pts
Single core:1511pts
Maximum sıcaklık 73 derece oldu.

BIOS'u sıfırla en baştan PBO ayarlarıni yap all Core - 20 yap direk bu şekilde test et. XMP ve diğer ayarları unutma tabii.
Hocam aynı testleri tekrarlayayım mı? Yoksa direkt oyunda kapanmasını mı test edeyim?

Geri
Yukarı