Ryzen 5 5600 PBO ayarları nasıl olmalı?

Hocam bu bir offset. Yani bir doğru orantı grafiği düşünün biz bu negatif değerler ile grafik taşıması diye çevirebileceğimiz işlemi yapıyoruz. Kötü çekirdekler işlemciniz için verdiğiniz Boost override hızla birlikte stabil kalabildiği kadar düşük, iyi çekirdekler de olabildiği kadar yüksek olmalı. Kötülere -30, iyilere -20 misal.

Bunu anlamak için PBO algoritması detaylıca araştırmak lazım. Otomatik ve sürekli parametleri kontrol eden bir overclock mekanizması bu. Sıcaklığı, watt değerini, akımı vs kontrol ediyor. Biz de undervolt yaparak onun daha çok boostlamasını sağlıyoruz.

Windows'ya da BIOS tarafından kaliteli diye işaretlenen çekirdekleri daha az kaydırıyoruz ki sürekli talep edilenler onlar olduğu için bize katkısı oluyor. Örnek; her ne kadar -30'da da 4650 MHz, -20'de de 4650 görünse de hesaplama yakasında iş öyle olmuyor. Efektif saat değişebiliyor. HWiNFO'da Ryzen için özel ayar vardı. Gerçek çekirdek hızını okuyabildiği. 4523 MHz vs gibi gerçek sayı değerleri gösteriyor. Şu an yattığım yerden yazdığım için tam yerine bakamıyorum :)

Son sorunuza cevap; artadabilir, azaladabilir. Sizin silikon kalitenize bağlı.
benim düşündüğümün tam tersiymiş

teşekkür ederim

@101982 ,

Ctr 2.1RC5 yazılım ile, r5 5600 işlemci slikon kalitesini öğrenmek isteyip programı çalıştırdığımda çalışmıyor

System aggregate exception şeklinde devam eden bir hata alıyorum.

R5 3600 işlemcimde bu sorun yoktu. 3600 ü söktüm yerine 5600 ü taktım.bu sorun nasıl giderilebilir , fikri olan var mı

Son düzenleme:
Benim düşündüğümün tam tersiymiş.

Teşekkür ederim.

@101982,

Ctr 2.1RC5 yazılım ile, R5 5600 işlemci silikon kalitesini öğrenmek isteyip programı çalıştırdığımda çalışmıyor.

System aggregate exception şeklinde devam eden bir hata alıyorum.

R5 3600 işlemcimde bu sorun yoktu. 3600'ü söktüm yerine 5600'ü taktım. Bu sorun nasıl giderilebilir, fikri olan var mı?

Yuri'nin o uygulamasının çok eksiği vardı. Şimdiki Hydra bile hesaplamada patlıyor. Zaten kullanan çok kişi de bulamazsınız. Birisinin kendince belirlediği kurallara göre kalite puanlamasına gerek yok.

Hepsine -30 Boost override +200 PBO enhanced - motherboard scalar - 1X olarak bir 10dk C23 döngüsü yapın bakalım ne olacak. HWiNFO da yükleyip effective clock takip edin. 4650'de tutabiliyor mu görün. Crash alıncaki hikayeyi eski mesajlarında burada yazdım. Hatasız geçen günler sonrasında ince ayar işi ufak ufak yükseltmekten ibaret.

Yuri'nin o uygulamasının çok eksiği vardı. Şimdiki Hydra bile hesaplamada patlıyor. Zaten kullanan çok kişi de bulamazsınız. Birisinin kendince belirlediği kurallara göre kalite puanlamasına gerek yok.

Hepsine -30 Boost override +200 PBO enhanced - motherboard scalar - 1X olarak bir 10dk C23 döngüsü yapın bakalım ne olacak. HWiNFO da yükleyip effective clock takip edin. 4650'de tutabiliyor mu görün. Crash alıncaki hikayeyi eski mesajlarında burada yazdım. Hatasız geçen günler sonrasında ince ayar işi ufak ufak yükseltmekten ibaret.
Teşekkürler👋👋

Selam Arkadaşlar Ryzen 5 5600 Gigabyte B550 Auros Elite v2 3600 Mhz xmp ram cpu manual raito 4.7 Voltajıda 1.22v verdim.C23 aşağıdaki sonucları aldım.Herhangi bir crash olmadı ama bilemiyorum tabi.PBO ile ben bir türlü overclock yapamadım.Neden olmus olabilir ?

Cpu Multicore: 12055
Cpu Single Core: 1551

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    143,5 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı