Ryzen 5 5600 RX6800 sistemde FPS düşüşleri

Bulut Asıltaş

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSkill RipJaws 8x2 16GB RAM
SSD veya HDD modeli
WD GREEN M.2 SSD
Ekran kartı
RX6800
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhabalar, bu forumda uzun süredir FPS dropları ile ilgili konu açmaktayım. Sistemim zaman içerisinde sürekli değişti. Ancak değişmeyen tek şey; FPS dropları oldu. Önceden sistemim yanlızca R3 3200G içeren bir APU sistemdi, FPS dropları yaşamaktaydım ancak bu normal geliyordu, daha sonra aynı işlemciye 1660Ti ekledim ve fps dropları yine düzelmedi, ancak darboğaz yüzünden bunu da kabullendim. Ta ki aynı sisteme R5 5600 işlemcisini satın alana dek, FPS dropları düzelmedi, ancak yine ve yine dedim ki; "Tamam ya, ekran kartı kötü bir model, ısınıyor. Sorun budur, bunla da idare edelim". Yaklaşık 1 ay önce RX6800 satın aldım, ancak çok affedersiniz; Bu kahrolası FPS dropları beni yine yalnız bırakmadı. Yazılımsal olarak olabilecek her çözümü denedim. Ancak yapamıyorum.

RTX açmıyorum, 1080p Ultra ayalarda aldığım FPS; Ortamdan ortama göre değişiyor 80-120 arası ama bazen 50'ye 30'a düşüyor sonra aniden geri 120'lere çıkıyor.

Şu anda KernelOS11 sürümünü indiriyorum ve kurmayı düşünüyorum.

Cyberpunk için tutarlı değer almaman normal ama aksiyon halinde FPS düşebilir. Sonrasında ise PC güç seçeneklerinde performans modu açık mı? Son olarak CP2077'de bench testi yapar mısın ne çıkıyor?

R6'da FPS dropları yaşıyorum, her 10 saniyede bir ekran tamamen donup geliyor. Valorant'ta ise tam adam çıktığında oyunun kapanması ile aynı etkide donuyor. CP77'de ise FPS çok dalgalı.
@Onuradr Tam yazarken sormuşsunuz, bu oyunlarda yaşıyorum.

Hayır, BIOS'tan XMP açmak yerine hiçbir şey yapmadım. Bir de ReSize BAR Support.

XMP ve ReSize BAR Support'u kapatıp tekrar deneyin sonuçları iletin.

Geri
Yukarı