Çözüldü Ryzen 5 5600 sistemde FPS ve frekans düşmeleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yamanpunch

Centipat
Daha fazla  
RAM
2X Kingston Fury Beast 8GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
200GB Intel SSD 500GB WD HDD
Ekran kartı
RX 550
Anakart
A320M-A PRO
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar öncelikle sistemimi yükseltmek için A320M-A Pro anakart, Ryzen 5 5600 işlemci, 2X Kingston Fury Beast 8 GB 3200MHz ürünlerini aldım. Diğer parçalar RX 550 ekran kartı ve PSU'm markasını bile bilmediğim 550W bir PSU. Yeni aldığım ürünleri monte ettikten sonra BIOS'u da güncelledim ve RAM'lerin MHz'ini 3200'e yükselttim. BIOS'tan bakınca 3200MHz ama MSI Afterburner'da 1750MHz gözüküyor. Bu ilk sorunumdu 2.sorunum ise Valorant'a girdim ve hareket etmedikçe sabit 75FPS, hareket ettikçe değişerek 130'a kadar çıkıyor ama benim monitörüm 240Hz olduğundan sorun yaşıyorum ki bu işlemciyle bunun çok çok katı almam gerektiğini biliyorum. CS2'ye hiç giremiyorum siyah ekran kalıyor ve yanıt vermiyor diyor. Diğer oyunlarda denemedim herhangi bir test de yapmadım. Valorant'taki değerleri bırakıyorum herhangi bir fikri olan yardım edebilirse çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• 1713393470266.png
    1713393470266.png
    61,1 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Çözüm
Bakın şimdi işlemciniz, 4.45 GHz'e çıkmış, CPB kapalıyken 3.5 GHz'de çalışıyordu.

İşlemci odaklı oyunlarda da Ekran kartının gücü önemli, sizin kartınızın yapabileceği bu kadar, %100 yükte zaten.

Güçlü bir işlemci olduğu için ekran kartınızı bu kadar kullanımla besliyor, daha iyi bir ekran kartı ile işlemci kullanımı artacaktır, burada önemli olan ekran kartının tam kullanılması.
Evet sadece parçaları değiştirdim. Windows 10 kullanıyordum Windows 11'e geçtim ve bir şey değişmedi. Ekran kartım bazen durduk yere yük olmamasına rağmen %100lere çıkıp oralarda kalıyor. Ekran kartım ile işlemcim arasında büyük bir fark olduğundan mı böyle oluyor acaba onu da bilmiyorum.

Bu sisteme temiz format gerekli, siz yükseltme yapmışsınız sanırım.
Evet ben yükseltme yaptım. Parça yeniledikten sonra format atmam gerektiğini bilmiyordum umarım çözümüm olur. Şimdi deneyeceğim teşekkürler.

@Marix Hocam format attım asıl sorunum düzeldi ama işlemci kullanımının azlığından mı başka bir şeyden mi bilmiyorum ama benim işlemcime sahip insanlar 350nin altında FPS almazken ben 200-250 arasında gidiyorum. Herhangi bir fikrin var mı acaba? Değerleri bırakıyorum yine işlemci tabanlı oyunda bu kadar az kullanması normal mi?
1713477547194.png

Son düzenleme:
Bakın şimdi işlemciniz, 4.45 GHz'e çıkmış, CPB kapalıyken 3.5 GHz'de çalışıyordu.

İşlemci odaklı oyunlarda da Ekran kartının gücü önemli, sizin kartınızın yapabileceği bu kadar, %100 yükte zaten.

Güçlü bir işlemci olduğu için ekran kartınızı bu kadar kullanımla besliyor, daha iyi bir ekran kartı ile işlemci kullanımı artacaktır, burada önemli olan ekran kartının tam kullanılması.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı