Ryzen 5 5600 sistemde WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

Mexsez

Centipat
Daha fazla  
RAM
Goodram Pro CL18 3600 MHz 8+8
SSD veya HDD modeli
Kingston 1TB SSD 3500mb/2100mb
Ekran kartı
Gigayte RTX 3070 Ti Gaming
Anakart
Gigabyte B550M DS3H
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba arkadaşlar, sistemimi yeni aldım oyunlarda yukarıdaki hatayı alıyorum kendi çapımda çözmeye çalıştım ama başaramadım. FurMark, Prime95, Memtest86 testlerini yaptım sorun çıkmadı.
Overclock yapmadım BIOS'um güncel cipsetim de güncel.
Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Diğer sürümde hata aldığım için bu sürüme geçmiştim soğutucuyu gevşetmeyi deneyeceğim.

İşlemci çakılıyor. Anakartınıza sistem stabilitesi için bir BIOS güncellemesi gelmiş, onu kurun. İşlemci soğutucusunu biraz gevşetin. Eğer sorun bunlara rağmen devam ediyorsa sistemi garantiye gönderin.

Kod:
Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
Product Name B550M DS3H.
BIOS Version FCb.
BIOS Starting Address Segment f000.
BIOS Release Date 02/08/2023

Rich (BB code):
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (124)
A fatal hardware error has occurred. Parameter 1 identifies the type of error.
source that reported the error. Parameter 2 holds the address of the.
nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure that describes the error condition. Try !errrec Address of the nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure to get more details.
Arguments:
Arg1: 0000000000000000, Machine Check Exception.
Arg2: ffff9d8993e8f028, Address of the nt!_WHEA_ERROR_RECORD structure.
Arg3: 00000000bc000800, High order 32-bits of the MCi_STATUS value.
Arg4: 0000000001010135, Low order 32-bits of the MCi_STATUS value.

Rich (BB code):
8: kd> !errrec ffff9d8993e8f028
===============================================================================
Common Platform Error Record @ ffff9d8993e8f028.
-------------------------------------------------------------------------------
Record Id : 01d9565aa0c818b7.
Severity : Fatal (1)
Length : 936.
Creator : Microsoft.
Notify Type : Machine Check Exception.
Timestamp : 3/14/2023 18:17:44 (UTC)
Flags : 0x00000000.

Section 0 : Processor Generic
Descriptor @ ffff9d8993e8f0a8.
Section @ ffff9d8993e8f180.
Offset : 344.
Length : 192.
Flags : 0x00000001 Primary.
Severity : Fatal.
Section 1 : x86/x64 Processor Specific
Descriptor @ ffff9d8993e8f0f0.
Section @ ffff9d8993e8f240.
Offset : 536.
Length : 128.
Flags : 0x00000000.
Severity : Fatal.
...

İşlemcim sonuna kadar sıkılmıştı biraz gevşettim mavi ekran almadım ama bir süre sonra bilgisayarım kendini yeniden başlattı bu ilk oluşu değil bazen mavi ekran yerine yeniden başlatıyor sizce sebebi nedir?
Mavi ekranların birinde işlemcim 81-82 derece açısındaydı hata aldığım oyunlar işlemcinin ön planda olduğu oyunlardı işlemci ısınmasıyla ilgili olabilir mi stok soğutucu kullanıyorum.

Sıcaklıktan şüphe ettiğim için MSI Afterburner indirdim oyuna girince 70 civarı 1 dakika içinde 80 küsur oluyor sıcaklık 85 oldu ve bilgisayar kendini yeniden başlattı BIOS'tan fan hızlarını arttırmak istedim BIOS'ta üç adet fan vardı CPU fan fan bir ve iki kasamı önünde üç adet fan var ve BIOS'ta fan bir ve ikinin hızı 0 RPM gözüküyor.
Ekran kartının ön planda olduğu oyunlarda herhangi bir hata kapanma almadım.
Yarın teknik desteğe göndermeyi düşünüyordum göndermeli miyim yoksa işlemciyle ilgili şüphemim doğrulanmanın bir yolu var mı?

Son düzenleme:
AMD, işlemcilerin sağlığını kontrol etmek için bir araç sunuyor mu bilmiyorum. Prime95 gibi bir stres testinde deneyebilirsiniz. Normalde sıcaklık artsa bile en fazla throttle olması gerekiyor, sistemin yeniden başlaması iyi bir gösterge değil. Eğer hız aşırtma yapmış olsaydınız durum farklı olurdu ancak varsayılan ayarlarda mavi ekran/siyah ekran gibi hatalarla karşılaşıyorsanız garantiye göndermek iyi bir fikir.

AMD, işlemcilerin sağlığını kontrol etmek için bir araç sunuyor mu bilmiyorum. Prime95 gibi bir stres testinde deneyebilirsiniz. Normalde sıcaklık artsa bile en fazla throttle olması gerekiyor, sistemin yeniden başlaması iyi bir gösterge değil. Eğer hız aşırtma yapmış olsaydınız durum farklı olurdu ancak varsayılan ayarlarda mavi ekran/siyah ekran gibi hatalarla karşılaşıyorsanız garantiye göndermek iyi bir fikir.

Yarın garantiye göndereceğim şu ana kadar bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Kullandığınız priz akım korumalı, voltaj değerleri stabil bir priz miydi acaba?

Akım korumalı olan bir pirizlede denedim değişen bir şey olmadı.

Teknik servisten bugün elime ulaştı daha önce aradım arızalı bir parça olduğu yetkili serviste olduğu söylendi bende hangi parça olduğunu sordum.
RAM dediler bende RAM için testlerimi yaptığımı bir soru çıkmadığını söyledim oda bir dakika deyip beni beklemeye aldı sonra başkası açıp sistem yavaş olduğu için şu an göremediğini ama yetkili serviste olduğunu söyledi bende uzatmadım tamam dedim ve sonuç olarak hiç sorun yokmuşda direk gelmiş yetkili servise filan gitmemiş başkasıyla karıştırmış olabilirlermiş telefonda konuştuğumuzda ve değişen bir şey yok aynı :(

Son düzenleme:
Aynı derken ne demek istiyorsunuz? Yine mavi ekran aldıysanız rapor paylaşın. Eğer sorun yoksa sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece bir mavi ekran raporunda işlemcinin hata vermiş olması sistemde arıza olduğu anlamına gelmez, daha önceki mesajımda belirttiğim gibi hatalar sürekli olarak devam ediyorsa ve stres testlerinde sistem çakılıyorsa arızalı bir donanım olduğunu düşünebiliriz.

Aynı derken ne demek istiyorsunuz? Yine mavi ekran aldıysanız rapor paylaşın. Eğer sorun yoksa sistemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece bir mavi ekran raporunda işlemcinin hata vermiş olması sistemde arıza olduğu anlamına gelmez, daha önceki mesajımda belirttiğim gibi hatalar sürekli olarak devam ediyorsa ve stres testlerinde sistem çakılıyorsa arızalı bir donanım olduğunu düşünebiliriz.

Hatayı aldım bana telefonda söylenen farklı her parçayı bir saat test etmişler ve göndermişler bu konuda pek bilgim yok ama teknik servis bundan mı ibaret?

Testleri tek tek yaptığımda bir sorun olmamaıştı ama FurMark ve Prime95 testini aynı anda yaptım on beş veya yirmi dakikadır sanırım sorun olmadığını düşünüp ikisini kapattım ve mavi ekran yedim bunu daha sonra tekrar yaptım ve bir hatayla karşılaşmadım.

Ve egzoz fanım çalışmıyor.

Arkadaşlar aldığım yer bana testlerde sorun çıkmadığı sürece bunun donanımsal bir problem olarak kabul etmediklerini belirtti tam olarak böyle söylemese de ima etti tekrar göndersem de değişen bir şey olmayacağını çünkü onların testlerinde problem çıkmadığını söyledi arkadaşlar pek bilmediğim için soruyorum eğer testlerde sorun çıkmıyorsa bu donanımlarda arıza olmadığımı anlamına mı gelir yani benim problemim yazılımsalmı oluyor.
Ve aldığım mavi ekran içinde yardımcı olamıyorlar.

Son düzenleme:
Ve aldığım mavi ekran içinde yardımcı olamıyorlar.
Yazılımsal olduğunu savunuyorsanız format atın diye belirt. İnternetten bir tane Windows kaç kullanıyorsan 10-11 oem keyi alıp keyim bu diye belirt. Madem yazılımsal sorunumu çözün gibi. Benim attığım formatı beğenmiyorsanız kendiniz atıp deneyebilirsiniz gibi.

Ne yazık ki böyle bir şey var evet. Teknik servis donanımda arıza olmadığını belirtiyorsa sizin bunu donanımla ilgili arıza olduğunu ispat etmeniz gerekiyor. Onu da dışarıdaki bir bilgisayarcıda ancak yapabilirsiniz. Video kaydı alın. Mavi ekran yediğinizi daha sonra hangi parçayı değiştirince mavi ekran artık yemediğinizi gösterin.

Sizin bu ispatınıza rağmen firma hala aynı şeyi savunuyorsa tüketiciye gidin. Oradan da 1 yıla anca çözüm çıkar ve maks o günkü para iadesini alırsınız ama aynı paraya 1 yıl veya 3-5 ay sonra ne alırsınız onu bilmiyorum.

Ne yazık ki Türkiye'de amazon.com.tr dışında hiçbir yerden elektronik alışveriş yapmaya güvenmiyorum. İsterse 500 lira pahalı olsun yine gider amazondan alırım. Sizde bundan sonra öyle yapın. Orada da satıcı kısmında farklı satıcı varsa yine güvenilmez. Sadece satıcı ve göndericinin amazon.com.tr veya amazon germany veya diğer amazon kendi satışlarına güvenilir.

Şuan için firma kabul etmiyorsa dediğim gibi arızalı parçayı bulmak için dışarıdaki bir google da oyları sayısı ve puanı en yüksek yerlere gidin ve fake yorumlu yerlere dikkat edin. Örneğin 50 yorumu vardır ortalama puanı 4.6 dır ama yorumları açınca herkesin genelde toplam yorum sayısı 3-5 i geçmez. Bunları bot olarak algılayabilirsiniz. Gerçek kişilerin genelde min 10 yorumları oluyor. Onların yazdıklarına güvenerek bir yer seçimi yapabilirsiniz. 5-10 yorumlu 5 puanlı yerlere de gitmeyin. Akrabalarına attırmıştır. Tanıdıklara attırmıştır güven olmaz.

Umarım sorunu kanıtlayıp çözersiniz. Kolay gelsin.

Yazılımsal olduğunu savunuyorsanız format atın diye belirt. İnternetten bir tane Windows kaç kullanıyorsan 10-11 OEM keyi alıp keyim bu diye belirt. Madem yazılımsal sorunumu çözün gibi. Benim attığım formatı beğenmiyorsanız kendiniz atıp deneyebilirsiniz gibi.

Ne yazık ki böyle bir şey var evet. Teknik servis donanımda arıza olmadığını belirtiyorsa sizin bunu donanımla ilgili arıza olduğunu ispat etmeniz gerekiyor. Onu da dışarıdaki bir bilgisayarcıda ancak yapabilirsiniz. Video kaydı alın. Mavi ekran yediğinizi daha sonra hangi parçayı değiştirince mavi ekran artık yemediğinizi gösterin.

Sizin bu ispatınıza rağmen firma hala aynı şeyi savunuyorsa tüketiciye gidin. Oradan da 1 yıla anca çözüm çıkar ve maksimum o günkü para iadesini alırsınız ama aynı paraya 1 yıl veya 3-5 ay sonra ne alırsınız onu bilmiyorum.

Ne yazık ki Türkiye'de amazon.com.tr dışında hiçbir yerden elektronik alışveriş yapmaya güvenmiyorum. İsterse 500 lira pahalı olsun yine gider Amazon'dan alırım. Sizde bundan sonra öyle yapın. Orada da satıcı kısmında farklı satıcı varsa yine güvenilmez. Sadece satıcı ve göndericinin amazon.com.tr veya Amazon Germany veya diğer Amazon kendi satışlarına güvenilir.

Şu an için firma kabul etmiyorsa dediğim gibi arızalı parçayı bulmak için dışarıdaki bir Google da oyları sayısı ve puanı en yüksek yerlere gidin ve fake yorumlu yerlere dikkat edin. Örneğin 50 yorumu vardır ortalama puanı 4.6'dır ama yorumları açınca herkesin genelde toplam yorum sayısı 3-5'i geçmez. Bunları bot olarak algılayabilirsiniz. Gerçek kişilerin geneldemin 10 yorumları oluyor. Onların yazdıklarına güvenerek bir yer seçimi yapabilirsiniz. 5-10 yorumlu 5 puanlı yerlere de gitmeyin. Akrabalarına attırmıştır. Tanıdıklara attırmıştır güven olmaz.

Umarım sorunu kanıtlayıp çözersiniz. Kolay gelsin.

Aldığım yerle konuştum ve tekrar göndereceğim bu sefer bana mavi ekran alıp almadıklarıyla ilgili video ve fotoğraf paylaşacaklarını söylediler bu sistemin donanımsal bir problem olmadığını kanıtlamak için ayrıca oyunları da deneyeceklermiş mavi ekran alıyorlarsa farklı parçalarla tekrar deneyecekler ve hatalı parça varsa bana değişim yapacaklar en azından söyledikleri bu yarın kargoya vereceğim karga dönüşü durumla ilgili dönüş yapacağım çözülürse hangi parçadan sorun çıkıyor onu da paylaşırım bana zaman ayırıp yardım eden herkese tekrarda teşekkür ederim.

Aldığım yerle konuştum ve tekrar göndereceğim bu sefer bana mavi ekran alıp almadıklarıyla ilgili video ve fotoğraf paylaşacaklarını söylediler bu sistemin donanımsal bir problem olmadığını kanıtlamak için ayrıca oyunları da deneyeceklermiş mavi ekran alıyorlarsa farklı parçalarla tekrar deneyecekler ve hatalı parça varsa bana değişim yapacaklar en azından söyledikleri bu yarın kargoya vereceğim karga dönüşü durumla ilgili dönüş yapacağım çözülürse hangi parçadan sorun çıkıyor onu da paylaşırım bana zaman ayırıp yardım eden herkese tekrarda teşekkür ederim.

Tekrardan merhaba şu an itibarıyla sorunum çözüldü işlemcim değiştirildi sorun işlemcideymiş dönüş yapmamın geç olması sebebi son mesaj attığım tarihten itibaren iki defa daha teknik servise göndermem ilk gönderişimdi maalesef sorunumu çözmediler AMD cool'n quite diye bir ayarla ilgili olduğunu düşündü teknik servisteki arkadaş bir saat kadar test etmiş sorun olmayınca geri postalamış ama maalesef onunla ilgili değildi bende direk tekrar gönderdim bu sefer üçüncü gönderişim diye herhalde düzgün şekilde ilgilenildi tüm parçalar faklı parça takılıp test edilmiş sorun işlemcide olunca yenisiyle değiştirmişler. Sorunum düzelse de teknik servisteki arkadaşlar kasanın arkasını tutan vidaları göndermemişler ayrıca SSD'yi yanlış pcl slotuna takmışlar bende onu doğru olana takmak istedim ama vidayı çıkarınca SSD kendini kaldırmadı hala taş gibi orada duruyordu acaba vida içeriden mi kırıldı anlamadım daha önce çıkarmıştım böyle bir problemle karşılaşmadım onları aradım bilgisayarla birlikte onlara gelirsem yardımcı olabileceklerini söylediler açıkçası uğraşmakta fena baydım sizce ne yapmalıyım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı