Ryzen 5 5600 sisteme RX 6700 yerine ekran kartı önerisi

Ben ucuz yollu bir giriş yapayım, zaten ağırlıklı rekabetçi oynuyorum diyorsan hayır 8K gibi farklara değmez.

Ama şu var RTX 4070 ve 4K ikilisini unut hem VRAM hem de kas gücünden oranın kartı değil. 4070 Ti'ın ise VRAM oranı oranı kas gücüne göre düşük. Yakın zamanda 4070 Ti Super 16 GB diye bir kart çıkacak düşünülürse o düşünülebilir bunun yerine.

Ben 4070'i 1080P'de kullanıyorum 5600 ile rahat. Sen de 2K'da daha da rahat kullanırsın darboğaz derdi olmadan. Ama 20-21K'dan fazla verilmez bu karta sıfır alınıyorsa da.
5600 rekabetçi çoklu oyunculu oyunlarda darboğaz yapıyor RX 6700'e bile. Örnek olarak BF 2042 64vs64 harita ve Call of Duty Warzone. 5800X3D ile RX 6700 kullanan arkadaşım 5600 ile 6700 kullanan benden Warzone'da ve BF yüksek oyunculu modlarda 30-40 FPS daha fazla alıyor. Onun dışında dediğim gibi spesifik oyunlar dışında darboğaz yapmaz özellikle tekli oyunculu oyunlarda hiç yapmaz.

Merhaba, bilgisayarımda aktif olarak kullandığım XFX Radeon RX 6700 10 GB ekran kartım var. Yazılımsal sorunlar yüzünden bu ekran kartını değiştirmek istiyorum. Oyunların ortasında birden siyah ekran verip gelmeme ve donma tarzı şikayetlerden dolayı. İşlemcim Ryzen 5 5600. 4.4 GHz'e OC yapılmış durumda. Ben bu yazılımsal sorunlar sebebiyle NVIDIA'ya geçmek istiyorum. Ekran kartı önerisinde bulunabilir misiniz? Genellikle FPS oyunları oynuyorum competitive tarzda. FPS benim için çok önemli, bana tam F/P ürünü lazım açıkçası. Monitörüm 2K ama ileride 4K planım var bunları da göz önünde bulundurursanız sevinirim. İyi sosyaller.
Rx 6000 serisi sorunlu değil sorununuzu burada anlatarak çözüm bulabilirsiniz. 2K monitörünüz varsa 4070 alın. Aynı zamanda 5600 zaten stok boost clocku 4.4 Ghz değil mi?

5600 rekabetçi çoklu oyunculu oyunlarda darboğaz yapıyor RX 6700'e bile. Örnek olarak BF 2042 64vs64 harita ve Call of Duty Warzone. 5800X3D ile RX 6700 kullanan arkadaşım 5600 ile 6700 kullanan benden Warzone'da ve BF yüksek oyunculu modlarda 30-40 FPS daha fazla alıyor. Onun dışında dediğim gibi spesifik oyunlar dışında darboğaz yapmaz özellikle tekli oyunculu oyunlarda hiç yapmaz.
Tam da istediğim oyunlarda darboğaz yaptığını söylemişsiniz bu beni çok üzdü. 😅

Rx 6000 serisi sorunlu değil sorununuzu burada anlatarak çözüm bulabilirsiniz. 2K monitörünüz varsa 4070 alın. Aynı zamanda 5600 zaten stok boost clocku 4.4 Ghz değil mi?
Aynen öyle 3.2 Ghz geliyor stok olarak 4.4e çıkartabiliyorsunuz. Sorunuma gelecek olursak bir oyunun ortasında birden ekran kararıyor ama ilk 10 sn falan sesli sohbetteki arkadaşlarımı duyabiliyorum onlar beni duyamıyor. Sonrasında ise birden tamamen gidiyor her şey. Ben restart atmadan da düzelmiyor. Hatta dün restart da çözüm olmadı direkt PSUyu tuşundan kapatıp tekrar açtım anca öyle çözüldü.

Aynen öyle 3.2 Ghz geliyor stok olarak 4.4e çıkartabiliyorsunuz. Sorunuma gelecek olursak bir oyunun ortasında birden ekran kararıyor ama ilk 10 sn falan sesli sohbetteki arkadaşlarımı duyabiliyorum onlar beni duyamıyor. Sonrasında ise birden tamamen gidiyor her şey. Ben restart atmadan da düzelmiyor. Hatta dün restart da çözüm olmadı direkt PSUyu tuşundan kapatıp tekrar açtım anca öyle çözüldü.
Bana bu sorun PSU ya da anakart kaynaklı gibi geldi tabii bir çok test yapmak gerekli.

R5 5600 Warzone'da verdiği ortalama FPS 120. 5800X3D ise 150-160 civarı ortalama alıyor aynı GPU ile bilginize :D
Ekstra 10.000 TL masraf olması gerçeğiyle karşılaştığım için yıkıldım. 😂

Bana bu sorun PSU ya da anakart kaynaklı gibi geldi tabii bir çok test yapmak gerekli.
Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünmeye başladım ben de. Küçük bir hesaplama yaptığımda bu sayıların 635 civarına geldiğini gördüm. Benim PSU'm zaten 650 W.

Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünmeye başladım ben de. Küçük bir hesaplama yaptığımda bu sayıların 635 civarına geldiğini gördüm. Benim PSU'm zaten 650 W.
Sorun PSU wattı değil de PSU içinde donanımsal bir arıza olabilir da dediğim gibi detaylı test gerekli tek sonuca bakarak tahmin edemeyiz. Mesela başka PSU bulup test yapmak güzel olur.

Geri
Yukarı