İnceleme Ryzen 5 5600G + RX 6700 XT sistem

İyi günler. 11 Kasım 2020'de ilk ürünlerini aldığım sistemim şu an tamamlandı. Bu süre içerisinde bol bol makarasını yaptık, sistemi toplarken başıma gelen talihsizliklerden bahsedeceğim. Sistemin hikayesini anlatacağım. İlerleyen günlerde müsait zamanlarımda testleri de yapıp sonuçlarını paylaşacağım.

1656619844191.png

Böyle onlarca mesaj var. :D

Öncelikle 11 Kasım tarihinde anakart ve RAM'leri sipariş etmiştim. Anakart MSI MPG B550 Gaming Plus, RAM'ler ise Corsair Vengeance RGB Pro modeliydi.

İkisini de değiştirmek zorunda kaldım. Anakartım BIOS güncellerken elektrik kesildiği için brick (sanırım brick deniyordu) oldu. Servise gönderdim vs. derken işin sonunda anakartı aldığım fiyatın 100 TL aşağısına sattım. Ve B550-A Pro modelini aldım. Merak edenler için, aralarında tasarım dışında bir fark yok.

RAM'leri değiştirmek zorunda kalmamın sebebi hem kasanın ölçülerindeki uyumsuzluk, hem de benim dikkatsizliğim. Maalesef SilverStone PF360 soğutucunun fanlarına çarpıyordu ve soğutucuyu öne takmak dışında bir çözümüm yoktu. Ancak bunu da yapamazdım çünkü ekran kartı alma planım vardı ve boruları hangi şekle sokarsam sokayım yine de ekran kartına çarpacaktı. Almayı düşünen kişiler için de bilgi olsun, Vengeance Pro RAM'lerin uzunluğu cidden fazla. Ölçmeden almayın. RAM'leri de aldığım fiyata yakın (tam hatırlamıyorum) sattım ve indirimde Trident Z Neo RAM'leri aldım. Trident Z RAM'ler ile soğutucuyu üste montajlayınca problem yaşamadım.

Sonrasında RTX 2060/2070 Super almayı planlıyordum ancak tam o sıralarda ekran kartı fiyatları mining sebebiyle uçtu. Fiyatlar düzelene kadar RTX 3XXX ve RX 6XXX serileri çıkacağı için beklemeye karar verdim. APU 5600G almamın sebebi de bu.

2070 Super almayı planladığım için 850W'lık GF1'i önceden almıştım (ki 2070 Super alsaydım bile 850W fazla kaçacaktı, ancak Sinerji'de indirim yakaladığım zaman almıştım). Kutu açılımı konusu da rehberlerimde mevcut. Eh, ihtiyacımdan 250W fazlası var. Elimde patladı denemez, ileride işim yarar herhalde.

PF360'ın pek olayı yok. 1200 TL'ye 360 mm soğutucu aldım, rakiplerinden fiyat anlamında çok daha uygun(du) ve performans anlamında neredeyse eşit hatta bazen daha iyi.

Yine SN750 SSD'nin de pek olayı yok. 970 Evo ile 970 Evo Plus arasında kalan bir model. Gayet memnunum ve uygun fiyata bulursanız kesinlikle tavsiye ederim. Kioxia Exceria M.2 SSD'yi de alan azlığından aldım. Oyunları yüklemek için onu kullanıyorum.

XPG Battecruiser... Bu kasa her anlamda bana çok çektirdi. Öncelikle kablolaması berbat, PSU cover bölümünde kabloları (örneğin ön portların çalışması için olan audio kablosu) geçirmek için bir boşluk yok. En sağdaki kablo deliklerinden geçirip en sola götürmeniz gerekiyor. Kasanın içindeki görüntüye çok önem veriyorsanız kesinlikle önermem, zira kablolar iğrenç duruyor. En azından hava sirkülasyonu konusunda Battlecruiser temperli cam bir kasaya göre iyi diyebilirim.

5600G işlemciyi mecburen aldım, sebebini yukarıda belirtmiştim zaten.

ASRock Phantom Gaming RX 6700 XT, geçen hafta aldığım bir parça. Soğutma performansının iyi olup olmadığı konusunda yorum yapmayacağım. Ancak bana kalırsa 6700 XT GPU'ya göre gayet iyi bir soğutması var. Fanları yüksek devirde biraz fazla ses yapıyor ama olsun, genelde o kadar yüksek devirlere çıkmıyor.

Bunun dışında soracağınız herhangi bir şey olursa cevaplayabilirim. Konu biraz aceleye geldi, herhangi bir noktada hata yaptıysam kusura bakmayın.

Sistemin parçalarından son kez bahsedeyim:
  • Ryzen 5 5600G CPU.
  • MSI B550-A Pro anakart.
  • ASRock RX 6700 XT Phantom Gaming GPU.
    • Ek olarak Lian Li GB-001 sarkma önleyici aparat aldım. Kart yamuk duruyordu resmen. :D
  • G.Skill Trident Z Neo 2x8 3600 MHz CL18 RAM.
    • SK Hynix JJR çip var. 3600 MHz olarak satın almama rağmen BIOS üzerinden XMP ile 3600 MHz yapınca garip bir şekilde ekran gelmiyor. O yüzden 3200 MHz kullanıyorum.
  • SilverStone PF360 sıvı soğutucu.
  • XPG Battlecruiser kasa.
  • WD Black SN750 500 GB NVMe M.2 SSD + Kioxia Exceria 500 GB NVMe M.2 SSD.
  • Thermaltake Toughpower GF1 850W PSU.
Ekipmanlar:
  • Razer BlackWidow V3 green switch klavye.
  • Razer Basilisk V2 mouse.
  • Rampage'in modelini bilmediğim 4 yıllık bir kulaklığı. Yakın zamanda değiştirmeye çalışacağım.
  • LG 27GL650F 144 Hz monitör.
  • QP Honeycomb mouse pad.
Foruma katılma sebebim bir PC toplamaktı. Yaklaşık 2 yıl sürdü. Bu süre içinde birçok kişiyle tanıştım, birçok şey öğrendim. Herkese teşekkürler.
20220630_230513.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun hocam.
Ben de sistem konusu yapmayı çok istiyordum ama bizim kablolamamız sizinki kadar düzgün olmadı maalesef. :)

Sistemi hâlâ kullanıyor musunuz acaba?

G.Skill Trident Z Neo 2x8 3600 MHz CL18 RAM.
  • SK Hynix JJR çip var. 3600 MHz olarak satın almama rağmen BIOS üzerinden XMP ile 3600 MHz yapınca garip bir şekilde ekran gelmiyor. O yüzden 3200 MHz kullanıyorum.

Bunu çözebildiniz mi? JJR'ın 3600 MHz'de çalışmaması garip, bendeki 5600G ile 4533 MHz 18-24-24 boot ediyor. :) Belki veri yolu ayarlarında problem vardır.

Geri
Yukarı