Çözüldü Ryzen 5 5600G sistem mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bertolacci

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Bugün Ryzen 5 3400G PRO işlemciyi çıkartıp Ryzen 5 5600G taktım. Sistem sorunsuz açıldı. Termal macun siparişi verdim fakat gelene kadar kule tipi soğutucumun üzerinde kalan macun ile kullanayım dedim. Sistem 70 dereceyi bile görmüyor CPU stress yaptığım zaman 65 derece Max görüyor. CPU stress yaptığım zaman mavi ekran almıyorum, oyun açtığım zaman mavi ekran alıyorum. CS2, Valorant açtığım zaman bazen mavi ekran verip MEMORY_MANAGEMENT hatası veriyor. Bazen de mavi ekran vermeden direkt kapanıp yeniden başlatılıyor. Ben PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum yenisini alacağım ama sanırım 2 işlemcide aynı watt değerine sahip biri sorunsuz çalışırken diğeri neden mavi ekran veriyor anlamadım.

minidumps :

Sistem:

MSI B450M-A Pro Max.
Ryzen 5 5600G (SilverStone SST-KR03 işlemci soğutucu)
2x8 GB 3200 MHz RAM.
FSP 250W PSU.

Son düzenleme:
Çözüm
Bozuk olduğunu düşündüğüm 2666 MHz RAM'i tek başına test ettim anında hata verdi. Resimleri koydum. 3200 MHz olan RAM'i tek başına test ediyorum şu an. 1.5 saat oldu. Pass 2/4 error: 0. tamamlandığı zaman onu da güncelleyeceğim. Sanırım 2666 MHz olan tek başına bozulmuş. Sağlam ise 3200 MHz olan RAM'in aynısından alıp PSU yükseltirsem bir sorun kalmayacak.

Sadece 2666 olan RAM'i değiştirmen yeterli. PSU değiştirmene gerek yok. Arızalı olan sadece RAM.
Hocam hem işlemci hem soğutucu yük bildiriyor PSU kaldırmıyor muhtemelen ondan dolayı yeniden başlatıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Güncelledim hocam bakabilir misin?

Hocam hem işlemci hem soğutucu yük bildiriyor PSU kaldırmıyor muhtemelen ondan dolayı yeniden başlatıyor.

Bende öyle düşünüyorum ama iki işlemcide aynı güç değerini tüketmiyor mu? Neden birisi düzgün çalışırken diğeri hata veriyor ki? Sıcaklık değerleri de aynı sayılır.

Güncelledim hocam bakabilir misin?

Bende öyle düşünüyorum ama iki işlemcide aynı güç değerini tüketmiyor mu? Neden birisi düzgün çalışırken diğeri hata veriyor ki? Sıcaklık değerleri de aynı sayılır.

Her zaman belirttiği değeri vermez benim 5600 65W ama 78 çekiyor yükte.
Benim sistemde de aynı sorun var fakat nasıl çözeceğim bilemiyorum, ekran kartı hariç sistemi yeniledim komple ama Valorant'ta 1 kere donuyor yeniden başlatınca geçiyor sonra o gün res atmama gerek kalmıyor.

Hocam siz bilirsiniz bende de aynı sorun var nasıl halledebiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her zaman belirttiği değeri vermez benim 5600 65W ama 78 çekiyor yükte.

Benim sistemde de aynı sorun var fakat nasıl çözeceğim bilemiyorum ekran kartı hariç sistemi yeniledim komple ama Valorant'ta 1 kere donuyor yeniden başlatınca geçiyor sonra o gün res atmama gerek kalmıyor.

Hocam siz bilirsiniz bende de aynı sorun var nasıl halledebiliriz.

Memtest86 ile RAM'lerin bozuk olup olmadığını test edeceğim şimdi. Eğer bir sorun gözükmezse PSU'dan kaynaklanıyor sanırım. Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

Sorun belleklerinde. XMP kapatıp test test et Memtest86 ile test yaptıktan sonra.

Bir belleğim 3200 MHz diğerini çıkartıp baktım DDR4 - 2666MHz yazıyor. BIOS üzerinden ikisini de 3200MHz sandığım için 3200MHz de çalıştırdım. Pert etmiş olabilir miyim 2666 MHz 8 GB RAM'i? Şu an 2666 MHz RAM'i çıkarttım bir sorun yok gibi emin değilim. Test edeceğim Memtest86 ile. Test sonucuna göre güncelleme yapacağım konuya.

Dalgınlıkla 3200MHz de çalıştırdığım RAM pert değil mi?

Sorun belleklerinde. XMP kapatıp test et Memtest86 ile test yaptıktan sonra.

Sonuçlar böyle. @SadeceYiğit

Dosya Ekleri

• IMG_3577.jpg
    IMG_3577.jpg
    55,5 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_3576.jpg
    IMG_3576.jpg
    61,6 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_3575.jpg
    IMG_3575.jpg
    110,3 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Bir belleğim 3200 MHz diğerini çıkartıp baktım DDR4 - 2666MHz yazıyor. BIOS üzerinden ikisini de 3200MHz sandığım için 3200MHz de çalıştırdım. Pert etmiş olabilir miyim 2666 MHz 8 GB RAM'i? Şu an 2666 MHz RAM'i çıkarttım bir sorun yok gibi emin değilim. Test edeceğim Memtest86 ile. Test sonucuna göre güncelleme yapacağım konuya.

Dalgınlıkla 3200MHz de çalıştırdığım RAM pert değil mi?

Sonuçlar böyle. @SadeceYiğit

RAM'lerin degisecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı