Ryzen 5 5600X + ASUS GT301 soğutucu önerisi

Paarthur

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba, daha önce de forumda GT301 kasanın sıvı soğutma desteklemediği ama bazı yöntemlerle 240mm sıvı soğutma takılabildiği ile ilgili konular açılmış. @KafadanKontak arkadaşımız da detaylı bir yazı yazmış. Ben de bunun yerine hava soğutma daha mı iyi olur diye düşündüm.

Anakart: ASUS TUF Gaming B550-Plus Wi-Fi AM4 ATX.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Kasa: ASUS TUF GT301 (üst tarafta resmi 240 mm sıvı soğutma desteği yok)

Arkadaşlar benim sorum şu, hava soğutma için bütçem 750 - 1000 TL civarı, sıvı soğutma için de 1300 - 1500 TL arası. Bilgisayar uzun saatler açık kalacak render aldığı için. Sizce iyi bir hava soğutucu yeterli mi yoksa kasanın ölçülerini zorlayıp sıvı soğutucu mu takılmalı? İkisi için de önerileriniz ne olur?

Hatta bonus soru eski kasamdan kalma COOLER MASTER HYPER H410R 92mm RGB LED FANLI İŞLEMCİ SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da şu soğutucu var elimde, yeter mi bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun zaman render ile açık kalacak bir işlemci iyi soğutulmayı talep eder malum.

Kule tipi:

Sıvı soğutucu olarak bunu alırsan gözün arkada kalmayacaktır.

:) Ben ID-Cooling hava soğutma da kullanıyordum çift fanlı olarak. Ama 4.3GHz ve 1.25v ayarlarından sonra (PBO da dahil) daha da yüksek ayarlara aldığımda soğutma konusunda yetersiz görmeye başladım. ID-Cooling'den daha kaliteli soğutan bir hava soğutma olursa neden olmasın? Ama render biliyorsun hem OC hem de iyi soğutma isteyen bir durum. 4.2GHz 1.2v UV ayarlarında da kullanabilirsin işlemcini ama tam portansiylini kullanmak varken mantıklı gelmiyor.
Uzun zaman render ile açık kalacak bir işlemci iyi soğutulmayı talep eder malum.

Kule tipi:

Sıvı soğutucu olarak bunu alırsan gözün arkada kalmayacaktır.
Ekran kartı uzunluğuna dikkat edilmeli eğer Arctic sıvı soğutma takılacaksa. Çünkü diğer soğutuculardan 1 cm daha kalın ve benim kasamın ne üstüne ne önüne maalesef sığmıyor ekran kartı nedeniyle.

@KafadanKontak

Ekran kartı uzunluğu eğer üste takacaksa ne fark ediyor? İlk defa duydum sıvı soğutma montajı bile yaptım ama hiç rastlamadım üste takılan senaryoda ekran kartı uzunluğuna bakmaya. Ön olsa anlarım ama üst için nasıl bir ilişki kurdun anlamadım. Borular için mi?

@KafadanKontak

Ekran kartı uzunluğu eğer üste takacaksa ne fark ediyor? İlk defa duydum sıvı soğutma montajı bile yaptım ama hiç rastlamadım üste takılan senaryoda ekran kartı uzunluğuna bakmaya. Ön olsa anlarım ama üst için nasıl bir ilişki kurdun anlamadım. Borular için mi?
Yok orası benim hatalı yazımımdan öyle anlaşılmış :D Az çok forumda denk geliyoruz. Bunu bilemiyor olsam daha önceki incelememi yazabilecek düzeyde olmazdım :) Orada üst kısım için RAM'den kaynaklı problem oluşacağını belirtmeyi unutmuşum. Bende klasik 2cm radyatörle sıfıra sıfır sığdı. Arctic ile hiç sığmayacaktır :(

Orada üst kısım için RAM'den kaynaklı problem oluşacağını belirtmeyi unutmuşum. Bende klasik 2cm radyatörle sıfıra sıfır sığdı. Arctic ile hiç sığmayacaktır :(

Orası hesap kitap işi ölçüm yapmak lazım, neyse ki alternatifler var. RAM modüllerine de bağlı oluyor yüksekliğe göre. RAM modüllerini bilmek lazım yüksek çıkarsa zor.

Orası hesap kitap işi ölçüm yapmak lazım, neyse ki alternatifler var. RAM modüllerine de bağlı oluyor yüksekliğe göre. RAM modüllerini bilmek lazım yüksek çıkarsa zor.
Low profile Ram'ler ile sonuç tabii ki farklı olacaktır. Ama üstte en büyük sorun benim bile 3 vidayla anca monteleyebilmem. Mosfetler müsaade etmiyor normal montaja.

Geri
Yukarı