Ryzen 5 5600X boştayken 60 derece

HSKY007

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Anakart
MSI B550 GAMING PLUS
Merhaba arkadaşlar,
  • AMD 5 5600X Ryzen işlemci,
  • 240mm Silver stone sıvı soğutma,
  • MSI B550 Gaming Plus ANAKART
  • NVIDIA 3060 ekran kartı

Şeklinde sistemim mevcut. Bilgisayarı alalı 1 sene oldu. İşlemcim 35-50 arasında geziniyordu. Oyunlarda en fazla 65 falandı. Artık bilgisayar masaüstünde boştayken 60'dan başlıyor derece, Chrome'da 2 sekme açsam 70-80'leri görüyor. Bilgisayara formatta attım çare olmadı. Fanlar yüksek devirde çalışıyor. BIOS'ta fan ayarlarını Smart yaptım. Artık rahatsız olmaya başladım. BIOS ekranında 80 derece oluyor işlemci sıcaklığı. Bunun bir yöntemi var büyük ihtimalle. Çözümü bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    118,3 KB · Görüntüleme: 13
  • WhatsApp Image 2023-02-06 at 22.57.09.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-06 at 22.57.09.jpeg
    94,7 KB · Görüntüleme: 23
Sıvı soğutmada garip sesler hissediyor musunuz?
Bunların suyu devir daim eden pompa sistemleri var sorun olabilir, boşta 60 olmaması lazım bende aynı işlemci hava soğutma ile 40 derece civarında.. Ben macun ile alakalı olduğunu pek düşünmüyorum..

Sıvı soğutmada garip sesler hissediyor musunuz?
Bunların suyu devir daim eden pompa sistemleri var sorun olabilir, boşta 60 olmaması lazım bende aynı işlemci hava soğutma ile 40 derece civarında.. Ben macun ile alakalı olduğunu pek düşünmüyorum..
hocam pompanın biri soğuk, diğeri sıcak. Garip ses gelmiyor açıkcası. Ama sıvı soğutma fanı çok yüksek devirde sürekli çalışıyor. Fan ayarını kısarsam iyice artıyor sıcaklık

İşlemci bloğunda su akışı olmuyor yada çok az oluyor gibi..
Öncelikle pompa ve fan kablolarını kontrol edin devrini yükseltin pompa ve fan devirlerini yükseltmenize rağmen ısı olması gerekenden yüksek ise garantiye göndermeniz gerekecek..

İşlemci bloğunda su akışı olmuyor yada çok az oluyor gibi..
Öncelikle pompa ve fan kablolarını kontrol edin devrini yükseltin pompa ve fan devirlerini yükseltmenize rağmen ısı olması gerekenden yüksek ise garantiye göndermeniz gerekecek..
core performance boost diye bisi var biosta onu kapattım. şu an tarayıcı açık, discord vs 50-55 oynuyor. işlemcinin turbosunu kapadım ama şu anlık böyle bir çözüm bulabildim.

Yeni konular

Geri
Yukarı