Ryzen 5 5600X GTX 1050 Ti ile darboğaz yapar mı?

@Quarit @Xantern @Windows 7 Darboğaz; sistemdeki herhangi bir parçanın diğer parçaların geride kalması ve bundan dolayı sistemdeki diğer parçaların asıl potansiyelini gösterememesi demektir. Bu yüzden sistem parçaları birbirlerine uyumlu şekilde seçilmeli. Ters darboğaz diye bir terim yok. Bunu sadece bu sistemde olan darboğaz en çok bilinen darboğaz şekli olan işlemcinin ekran kartına darboğaz yapması durumunun tersi olduğu için daha iyi anlaşılabilmesi için yazmıştım ama anlaşılan pek de aklımdakini anlatmayı başaramamışım. :)

Videonun 4.dakika 50.saniyesinde bu sistemde olan darboğazdan bahsediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Quarit @Xantern @Windows 7 Darboğaz; sistemdeki herhangi bir parçanın diğer parçaların geride kalması ve bundan dolayı sistemdeki diğer parçaların asıl potansiyelini gösterememesi demektir. Bu yüzden sistem parçaları birbirlerine uyumlu şekilde seçilmeli. Ters darboğaz diye bir terim yok. Bunu sadece bu sistemde olan darboğaz en çok bilinen darboğaz şekli olan işlemcinin ekran kartına darboğaz yapması durumunun tersi olduğu için daha iyi anlaşılabilmesi için yazmıştım ama anlaşılan pek de aklımdakini anlatmayı başaramamışım. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Anladım, zaten ben de darboğazın sadece ekran kartı ve işlemci ilişkisi olmadığını ilk yorumumda belirttim. Tabii ki darboğaz konusu en çok işlemci ve ekran kartını ilgilendirir, diğer donanımlarda bunu genelde pek yaşamayız. Burada ki konu içinde ki soru şu; "Ryzen 5 5600X GTX 1050 Ti ile darboğaz"
Senin ilk yorumunda bu;
"Ters darboğaz olur. Yani İşlemci ekran kartı için çok fazla güçlü. Tabi bu normal darboğaz gibi işlemcinin kullanımını engellemez fakat dengeli bir sistem olmaz."

Yani bir de "ters darboğaz" gibi bir şey söylüyorsun. Üstüne konu altında sorulan bu soruya "işlemci ekran kartı için çok fazla güçlü" diye ekliyorsun. "Normal darboğaz gibi" fln fln. Yani dostum çok kafa karıştırıcı yorumlar bunlar. Direkt olarak genel şeyler yazsaydın bu şekilde anlaşılabilirdi. Ama pat diye ters darboğaz olur, işlemcin ekran kartı için fazla güçlü gibi şeyler söylersen kusura bakma ama 1. bunu merak edenin kafası karışır. 2. biz de böyle yorumlar yaparız. Tabii ki tüm donanımların birbirini beslemesi gerekir, yoksa darboğaz yaşanır. Yine de bu darboğaz konusunda işlemci ve ekran kartı ilişkisi bu konuda geri kalan donanımlardan daha çok ilgilendirir. Kabaca sıralama şu şekildedir; İşlemci > ekran kartı > bellek > depolama > monitör. Ama hepsinden önce işlemci ve ekran kartı ilişkisi önemlidir. Konuyu açan arkadaşta bunu soruyor. Genel olarak darboğaz hakkında bilgi paylaşmak istersen böyle yapabilirdin. Ama soruya karşılık ters darboğaz olur demen insanın kafasını fazlasıyla karıştırır. Yanlış gibi görünür.

Yazdığımız şeylerin aynısını yazmışsın zaten. Ayrıca videoda söylenen senaryo istenen senaryo, 10 yıl geride kalan işlemci i7 olsun ekran kartı ne olursa olsun tayfasına sallıyor.

Şu an R5 5600X mi alsam 1050 Ti ile daha uyumlu çalışır yoksa R5 5600 mü?

Kafam şuan cidden karıştı.

Son düzenleme:
Son düzenleyen: Moderatör:
GeForce RTX 3050 alsam ne kadar sıkıntı yaratır bu işlemci ile?

Şu an R5 1600 var.

Tahminimce ekran kartından alacağınız performans %10-20 düşer. Ama hangi oyunlar oynadığınıza da bağlı. Bu tarz testlere bakmak en sağlıklısı:

Yeni konular

Geri
Yukarı