Ryzen 5 5600X için anakart önerisi

• Konuyu başlatan yncc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 87
  • Görüntüleme 9B
@yncc bütçeni 1500 TL ve üzerine atabiliyorsan B450'lere o kadar para verilmez günümüzde kaç yıllık anakartlar. İleride ihtiyaç duyarsan PCIe 4.0 desteğinden de yoksun olacaklar. Arkadaşların linkini attığı B550-A Pro modelini kullanıyorum sağlam modeldir tüm ihtiyacı karşılar PCIe 4.0, M.2 soğutma dahil. Bu anakartın ışıklısı Gaming Pro oluyor, Tomahawk ise daha kaliteli donanıma sahip ama fiyatı da ona göre. Gaming Edge yanılmıyorsam hepsinin üzerinde bir model. Bazooka ile Mortar ise mATX anakartlardır ancak fiyatları çok uygunsa tercih etmek iyi olur.

B550 Gaming Edge aralarında en üst model olmasına rağmen ondan daha pahalı olan Tomahawk'ı önermekle kalmıyorsun 6 sayfadır ezber bilgilerle millete boşuna para harcatmaya çalışıyorsun.

5600X için B550'ye hiç gerek yok. S2H al geri kalan paran da boşa gitmesin. OC de yaparsın. Her şeye OC yapmak için MSI X570 gerekmiyor. :)

Aynen bak 5600X şimdi 170W çekiyor... Ayrıca X570 gerekiyor gibi bir şey demedim. Ezber bilgiler diyorsun ama daha kimi savunduğunun farkında değilsin.

Neden 23982318998231 sayfa B450M-S2H savunması yaptığınızı anlamadım. Kullanmasına kullanır ama parası varsa neden daha iyisini almasın?

B450M-S2H ile gayet de overclock yapılabilir.

B550M PRO VDH, B550M-E, B550-A PRO üstü bütün anakartlar bu işlemci için overkill sayılır. Bu sebeple B450M-S2H yerine daha iyi bir anakart almak istiyorsan ve ucuza kapatmak istiyorsan bu dediğim 3 anakarta bakabilirsin.

B450M-S2H ile kullanırsın sorunsuz bir şekilde ama mutlu eder mi etmez. B550 yok, PCI-E 4.0 yok, ARGB yok, mATX olmasından ötürü çirkin gözüküyor, yani anlayacağın sadece işlemciyi takmaya yarayan giriş seviyesi bir anakart. 3.5K verdiğin işlemciye de bi' zahmet bana kalırsa B550 anakartı çok görme. Ben gördüm, pişmanım :D
Yoo Gaming EDGE daha iyi onların içinde.

Godlike > Ace > Unify > Carbon > Gaming Edge > Tomahawk > Torpedo > Mortar > Gaming Plus > A PRO > Bazooka diye gidiyor. Tabii Bazooka yer yer A PRO'dan önde olabiliyor. Intel tarafında da Gaming Force adında yeni bir seri geldi o da Tomahawk civarlarında bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.
Silikonun nedir? Ona da bağlı. Clocktuner ile test yapabilirsin makalesi var forumda. Telefonda olduğum için atamıyorum.
ClockTuner artık önerebileceğim bir program değil hatta çoğu kişinin 3. veya 4. testinde varolan silikonunu farklı sonuç gösterdiği için direkt olarak tavsiye etmediğim bir program. Bir overclock yapacaksan, BIOS'u açıp sabaha kadar deneme yanılma yapacaksın.

@classy01 Boost frekansı, 4,6 GHz olan işlemciyi, 80 derece mosfet ile 4.3 Ghz'de çalıştırmak mı ideal hız aşırtma oluyor? Ayrıca işlemci de 88 derece. B450M S2H gerçekten çok iyi iş çıkarmış. (!)
Prime95 Small FFTs yapıyoruz, Cinebench R20 değil. Frekansı ne yapacaksın? Ölçüm algoritması farklı.
5600X nasıl 170W çekebiliyor?
PBO açtığında 140-150W kadar çekiyor, 170W yanlış söylemiş ki sonraki mesajlarında kendisi de belirtmiş.
Benim 5600X'im OC'li haliyle 100-110W arası çekiyor.
3600 de stok halde 95W çekiyor ama B450M-S2H ile gayet de iyi bir ikili? :)

Bu anakartlar iyi. Mortar mı daha iyiydi, yoksa Bazooka mi?
Mortar daha iyi bir model.

Daha önce 5600X ile B450M A PRO MAX kullanılır mı diye konu da açmıştım. Buradan bakabilirsiniz. B450M-S2H'den çok daha kötü olmasına rağmen gayet akıyor.

ClockTuner artık önerebileceğim bir program değil hatta çoğu kişinin 3. veya 4. testinde varolan silikonunu farklı sonuç gösterdiği için direkt olarak tavsiye etmediğim bir program. Bir overclock yapacaksan, BIOS'u açıp sabaha kadar deneme yanılma yapacaksın.

Geleneksel yönteme gidiyoruz sanırım, 3. veya 4. test durumlarını ilk sizden duydum. Biraz da ben bakayım, tam olarak anlayamadım açıkçası.

Neden 23982318998231 sayfa B450M-S2H savunması yaptığınızı anlamadım. Kullanmasına kullanır ama parası varsa neden daha iyisini almasın?

B450M-S2H ile gayet de overclock yapılabilir.

B550M PRO VDH, B550M-E, B550-A PRO üstü bütün anakartlar bu işlemci için overkill sayılır. Bu sebeple B450M-S2H yerine daha iyi bir anakart almak istiyorsan ve ucuza kapatmak istiyorsan bu dediğim 3 anakarta bakabilirsin.

B450M-S2H ile kullanırsın sorunsuz bir şekilde ama mutlu eder mi etmez. B550 yok, PCI-E 4.0 yok, ARGB yok, mATX olmasından ötürü çirkin gözüküyor, yani anlayacağın sadece işlemciyi takmaya yarayan giriş seviyesi bir anakart. 3.5K verdiğin işlemciye de bi' zahmet bana kalırsa B550 anakartı çok görme. Ben gördüm, pişmanım :D

Yoo Gaming EDGE daha iyi onların içinde.

Godlike > Ace > Unify > Carbon > Gaming Edge > Tomahawk > Torpedo > Mortar > Gaming Plus > A PRO > Bazooka diye gidiyor. Tabii Bazooka yer yer A PRO'dan önde olabiliyor. Intel tarafında da Gaming Force adında yeni bir seri geldi o da Tomahawk civarlarında bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.

Prime95 Small FFTs yapıyoruz, Cinebench R20 değil. Frekansı ne yapacaksın? Ölçüm algoritması farklı.

PBO açtığında 140-150W kadar çekiyor, 170W yanlış söylemiş ki sonraki mesajlarında kendisi de belirtmiş.

3600 de stok halde 95W çekiyor ama B450M-S2H ile gayet de iyi bir ikili? :)

Mortar daha iyi bir model.

Daha önce 5600X ile B450M A PRO MAX kullanılır mı diye konu da açmıştım. Buradan bakabilirsiniz. B450M-S2H'den çok daha kötü olmasına rağmen gayet akıyor.
Hocam herkes farklı bir ağızdan konuşuyor kafam karman çorman oldu. başka konulara da baktım, B450 S2H yerine B550 alsam daha iyi olacak gibi. Son olarak model önerisi yaparmısınız. B550 lerin içinde fiyat/performans diyebileceğimiz, çok pahalı olmayan rahat OC yaptırabilecek. ( 2. el de bakabilirim, pahalı birşey önerirseniz )

"Frekansı ne yapacaksın?" Ne demek? Konunun ana noktası frekans zaten. SmallFFT de olsa sonuçta işlemci çalışabileceği frekansta çalışmıyor mu? Cinebench ile alakası nedir?

5600X'i, tam olarak verim alamayacağım B450M S2H'ye takmaktansa ve illa B450M S2H kullanmam gerekiyorsa; 3600 takarım yaklaşık 1000 TL de cebime kalır.

Son düzenleme:
"Frekansı ne yapacaksın?" Ne demek? Konunun ana noktası frekans zaten. SmallFFT de olsa sonuçta işlemci çalışabileceği frekansta çalışmıyor mu? Cinebench ile alakası nedir?
Prime95 bir benchmark programı değil dolayısıyla yüksek frekans görememen normal bir durum.

Cinebench ile alakası da şu. Frekansın herhangi bir kayıp yaşamadığını anlayabileceğin "gerçekten" frekansa odaklanan bir program.
5600X'i, tam olarak verim alamayacağım B450M S2H'ye takmaktansa...
Güzel salladın ama tutmadı :(

Cinebench ile alakası da şu. Frekansın herhangi bir kayıp yaşamadığını anlayabileceğin "gerçekten" frekansa odaklanan bir program.

CPU-z görselindeki 1,236 V ve 4,3 GHz'in test ile alakası nedir? Aynı resimlere bakmıyor muyuz?

Güzel salladın ama tutmadı

Sallamalık bir durum yok. CPU'nun potansiyeline ulaşamadığı bariz. 5600X'e fazladan para verip kısıtlı kullanmak istiyorsanız, sizin tercihiniz tabii.

Ayrıca akıyor dediğiniz, B450M A Pro Max 5600X'in stok hali ile 100 dereceleri gören bir anakart, mangal niyetine akıyor galiba. Bu anakartlara 3600'den ötesi, lüzumsuz masraf.

Son düzenleme:
CPU-z görselindeki 1,236 V ve 4,3 GHz'in test ile alakası nedir? Aynı resimlere bakmıyor muyuz?

Sallamalık bir durum yok. CPU'nun potansiyeline ulaşamadığı bariz. 5600X'e fazladan para verip kısıtlı kullanmak istiyorsanız, sizin tercihiniz tabii.

Ayrıca akıyor dediğiniz, B450M A Pro Max 5600X'in stok hali ile 100 dereceleri gören bir anakart, mangal niyetine akıyor galiba. Bu anakartlara 3600'den ötesi, lüzumsuz masraf.
Dostum acaba HWiNFO'daki CPU kullanım yüzdelerine bakmayı düşündün mü? Herhangi bir throttle yaşamıyor işlemci. %100 kullanılıyor bütün çekirdekler. Thermal Throttling sekmesinde de "No" yazıyor kabak gibi. Artık lütfen sallamayı bırak.

3600 ile 5600X, stok halde aynı güç çeken hatta 3600 stok halde 80W çekerken 5600X 67W'lerde gezinen çok daha verimli bir işlemci.

Screenshot_2022-01-05-08-36-14-830_com.google.android.youtube.jpg

Herhangi bir throttle yaşamıyor işlemci. %100 kullanılıyor bütün çekirdekler.

Değerleri nasıl okuyorsunuz? Thermal throttling no yazıyormuş. 1.16V ve 4.250 GHz ile %100 yüke girebiliyor. Sallama ithamlarınız pek kâle alınası değil.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı