Ryzen 5 5600X için OC gerekli mi?

Ryzen 5 5600X.
3070 MSI Gaming X Trio.
18 GB 3600 GHz Corsair Vengeance.
MSI X570 MPG.
Corsair RM 750 Gold+

İşlemci kutunun içinden çıkan AMD soğutucu video kaydı alırken 88 dereceleri görüyor CS:GO oynarken normal 85 o civarda ama video kaydı yaparken FPS düşüyor.

Yok ben şunun için dedim video kaydı alırken FPS değerleri düşünüyor acaba işlemci ısındığı için falan mı diye düşündüm OC yaparsam belki daha rahatlar diye yoksa normal olarak yetiyor.

Eğer bütçeniz varsa bu sisteme güzel bir soğutucu gider. Hele ki uzun süre kullanıyorsanız işlemcini 5-6 derece daha düşük sıcaklıkta çalışması bile uzun vade de ömrünü uzatır diye düşünüyorum.

Eğer bütçeniz varsa bu sisteme güzel bir soğutucu gider. Hele ki uzun süre kullanıyorsanız işlemcini 5-6 derece daha düşük sıcaklıkta çalışması bile uzun vade de ömrünü uzatır diye düşünüyorum.
Corsair h100i platinum mu alayım yoksa hava soğutma yeter diyerek artics freezer mı?

Corsair H100I Platinum mu alayım yoksa hava soğutma yeter diyerek Artics Freezer mı?

Bu konu size kalmış, acele karar vermeden önce bayağı bir düşünün.
Bende de aynı işlemci var, ben geçen hafta 900 liraya ML360r buldum ve onu aldım. Sıkıntısız uzun süre kullanmak istiyorum. Bu yüzden bugün bir hava soğutma alıp 1 sene sonra bu yetmiyor deyip tekrar soğutucu almak istemedim. Bir de şöyle bir durum var bugün 1000 lira olan bir ürün seneye 2000 lira olacak* fakat benim maaşım bu kadar artmayacağı için sürekli keşke geçen yıl alsaydım diyeceğim. Bunları yaşamamak için almışken işimi uzun süre görecek ürün alayım gittiği yere kadar kullanayım dedim. Tabi tüm bunları düşünürken bütçeni göz önünde bulundur aldığın ürün seni zora sokar mı onu düşün. Son olarak şunu söyleyeyim 4-5 tane sıvı soğutmayı takibe al Amazon'da bazen gerçekten güzel indirim oluyor, bu indirimleri kovalamaya çalış. Yani 1500-1600 liralık sıvı soğutma 900-1000'e düşerse alırsın.

*: Belki de 500 liraya düşer ama ben pek düştüğünü görmediğim için yükselir diye aldım :D.

Bu konu size kalmış, acele karar vermeden önce bayağı bir düşünün.
Bende de aynı işlemci var, ben geçen hafta 900 liraya ML360r buldum ve onu aldım. Sıkıntısız uzun süre kullanmak istiyorum. Bu yüzden bugün bir hava soğutma alıp 1 sene sonra bu yetmiyor deyip tekrar soğutucu almak istemedim. Bir de şöyle bir durum var bugün 1000 lira olan bir ürün seneye 2000 lira olacak* fakat benim maaşım bu kadar artmayacağı için sürekli keşke geçen yıl alsaydım diyeceğim. Bunları yaşamamak için almışken işimi uzun süre görecek ürün alayım gittiği yere kadar kullanayım dedim. Tabi tüm bunları düşünürken bütçeni göz önünde bulundur aldığın ürün seni zora sokar mı onu düşün. Son olarak şunu söyleyeyim 4-5 tane sıvı soğutmayı takibe al Amazon'da bazen gerçekten güzel indirim oluyor, bu indirimleri kovalamaya çalış. Yani 1500-1600 liralık sıvı soğutma 900-1000'e düşerse alırsın.

*: Belki de 500 liraya düşer ama ben pek düştüğünü görmediğim için yükselir diye aldım :D.

Doğru diyorsan almışken iyisini alayım ben rahat rahat video kaydımı alayımda sistem sıkıntı yapmasın biraz fazla çalışıveririz 😅 yapcak bir şey yok

Doğru diyorsan almışken iyisini alayım ben rahat rahat video kaydımı alayımda sistem sıkıntı yapmasın biraz fazla çalışıveririz 😅 yapcak bir şey yok.

Bugüne kadar aldığım hiçbir teknolojik aletin fiyatı düşmedi hepsi arttı :D. Bence sıvı soğutma konusu aç, tavsiyeleri al, fiyatları takip et indirim olana çök :D.

Elle voltaj ayarı yapıp yine 4.6GHz bandında kalabilirsin. AMD stok ayarda 1.4V'lara çıkıyor Boost hızı açıkken. Elle 1.175v gibi değerlerde 4.6GHz sabitleyip tutabilirsin.

Geri
Yukarı