Ryzen 5 5600X için soğutucu önerisi

Daha fazla  
RAM
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3060 Ti EAGLE OC GV-N306TEAGLE OC-8GD
Anakart
Gigabyte B450M S2H AMD B450 3600MHz (OC) DDR4 Soke
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X Altı Çekirdek 3.70 GHz İşlemci
Herkese merhaba. 2021 Ekim ayında özelliklerini belirttiğim sistemi satın aldım, kış mevsimi olduğu için ve yoğun kullanmayacağım için o dönem AMD Wraith spire stock fanıyla idare ettim ama şu an yaz geldiği ve bazı oyunlarda 80-85 dereceleri gördüğüm için işlemcime uygun bir hava soğutma veya sıvı soğutma sistemi almak istiyorum. Çeşitli fiyat aralıklarında bazı soğutuculara baktım ama özellikle hava soğutmaların kasama sığıp sığamayacağı konusunda emin olamadım çünkü stok fan bile RAM'lerle temas ediyor. Ne kadar ölçüm yapsam da içim rahat bir şekilde hava soğutma sistemi alacağım noktaya gelmedim. Bu yüzden özellikle fiyat/performans olmasına dikkat ederek aşağıdaki soğutucuları seçtim, bunların öncelikle kasama sığıp sığamayacağı konusunda bilgi verebilecek biri olursa çok sevinirim.
Snowman T6 Ultra
Cooler Master Hyper 212 Black edition
Cooler Master MasterLiquid ML2
Scythe Fuma 2 SCFM-2000

Not: Kasam NZXT H210.

Dosya Ekleri

• pc içi.jpg
    pc içi.jpg
    85,4 KB · Görüntüleme: 97

AK620 seçtiğiniz tüm soğutuculardan daha iyi performansa sahip. Kasanıza da sığıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

NH-D15'den hem daha soğuk hem daha sessiz.
Kasama sığmama gibi bir durumu olmaz sanırım ? Bir de benim paylaştığım snowman ve şu fiyatlarına göz önüne alırsam işe yarar mı ?

Kasama sığmama gibi bir durumu olmaz sanırım ? Bir de benim paylaştığım snowman ve şu fiyatlarına göz önüne alırsam işe yarar mı ?
Ölçülerine bakıp kıyaslayabilirsiniz. Ayrıca pcpartpicker'da kasa ve soğutucu modelleriyle build yapan var mı kontrol edebilirsiniz.

Paylaştığınız soğutucunun yeterli olacağını sanmıyorum. Tabi ki işinizi görür, ama stok fandan aşırı da farkı olmaz. Arkadaşların attığı "beefy" olarak tabir edilen büyük hava soğutucuları veya sıvı soğutucu tercih ederseniz 5600X'i tam performansında yüksek sıcaklıklara çıkmadan kullanırsınız. Özellikle bütçeniz yeterliyse bence kaliteli bir ürün alın.

Snowman fiyatı için alınabilir de fanları sesli çalışıyor. SE-214-XT oyunlar için yeterli olacaktır. AK620 hepsinden daha iyi zaten.

AK620'de kasanıza uyumlu gözüküyor boyutları karşılaştırdığımda. Bütçeniz varsa AK620 ömürlük soğutucu olur. Bütçe yoksa SE-214-XT veya X129 bakabilirsiniz.

Snowman fiyatı için alınabilir de fanları sesli çalışıyor. SE-214-XT oyunlar için yeterli olacaktır. AK620 hepsinden daha iyi zaten.

AK620'de kasanıza uyumlu gözüküyor boyutları karşılaştırdığımda. Bütçeniz varsa AK620 ömürlük soğutucu olur. Bütçe yoksa SE-214-XT veya X129 bakabilirsiniz.
Ölçülerine bakıp kıyaslayabilirsiniz. Ayrıca pcpartpicker'da kasa ve soğutucu modelleriyle build yapan var mı kontrol edebilirsiniz.

Paylaştığınız soğutucunun yeterli olacağını sanmıyorum. Tabi ki işinizi görür, ama stok fandan aşırı da farkı olmaz. Arkadaşların attığı "beefy" olarak tabir edilen büyük hava soğutucuları veya sıvı soğutucu tercih ederseniz 5600X'i tam performansında yüksek sıcaklıklara çıkmadan kullanırsınız. Özellikle bütçeniz yeterliyse bence kaliteli bir ürün alın.
AK620 Modeline baktım performansı gayet iyi gözüktü ayrıca kasama sığıyor ama yurtdışından geldiği için fiyatı 1260 oluyor, yine de alınabilir sanırım ?

AK620 Modeline baktım performansı gayet iyi gözüktü ayrıca kasama sığıyor ama yurtdışından geldiği için fiyatı 1260 oluyor, yine de alınabilir sanırım ?
Bence 1260 verecekseniz 1400 verip ML240 alın. Hem kasada daha güzel gözükür ve temizlemesi çok daha kolay. Scythe Fuma 5 de AK620'ye çok benzer performans veriyormuş. Onun fiyatı uygunsa onu da tercih edebilirsiniz.

Bence 1260 verecekseniz 1400 verip ML240 alın. Hem kasada daha güzel gözükür ve temizlemesi çok daha kolay. Scythe Fuma 5 de AK620'ye çok benzer performans veriyormuş. Onun fiyatı uygunsa onu da tercih edebilirsiniz.
Fuma gaming.gen.tr'de 900 tl satılıyor ama site hakkında kötü yorumlar var onun dışında incehesapta 1100 tl satılıyor. ML240 modeli aslında aklımda hem de sığmama ihtimali de yok.

Ölçülerine bakıp kıyaslayabilirsiniz. Ayrıca pcpartpicker'da kasa ve soğutucu modelleriyle Build yapan var mı kontrol edebilirsiniz.

Paylaştığınız soğutucunun yeterli olacağını sanmıyorum. Tabii ki işinizi görür, ama stok fandan aşırı da farkı olmaz. Arkadaşların attığı "beefy" olarak tabir edilen büyük hava soğutucuları veya sıvı soğutucu tercih ederseniz 5600X'i tam performansında yüksek sıcaklıklara çıkmadan kullanırsınız. Özellikle bütçeniz yeterliyse bence kaliteli bir ürün alın.

Çok teşekkür ederim kardeşim senin sayende seçimim çok kolaylaştı Allah razı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı