Ryzen 5 5600X işlemci düşük ayarlarda 72 derece oluyor

Sulo4109

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 1 ay oldu daha yeni sistem topladım.
3060 Ti Gaming X 8 GB MSI.
Ryzen 5 5600X.
B550 Gaming Plus 4400MHz MSI anakart.
980Pro 500GB SSD.
1 TB HDD.
Thermaltake 3.0 240mm sıvı soğutma.
Thermaltake commander G33 CAS'e.
Sharkoon 750W Gold 80+ PSU.
3600 MHz Corsair RGB RAM 2x8 16 GB.

Arkadaşlar sıvı soğutmaya rağmen CS:GO 1080p düşük ayarlarda işlemcim 70-72 derece oluyor normal midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kabul edilebilir sıcaklıklar 72 derece çok değil. BIOS üzerinden PBO açık mı?
Prime95 testi uygula 10 dk ve test devam ederken hwinfo programıyla işlemci sıcaklığını kontrol et. Orada kaç dereceye çıkıyor bir de onu yaz.

Pek normal gibi değil fakat işlemciye yük bindirip sıcaklıkları ölçün, o sonuçları paylaşın.

Kabul edilebilir sıcaklıklar 72 derece çok değil.
Hocam sıvı soğutma ile 72 derece kabul edilebilir değil. 5600x kutusundan çıkan stok soğutucuyla bile 75-80 derecede çalışıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıvı soğutma ile derecelerin çok daha aşağıda olması gerekir.

Furmarkda cpu burner var ona bastım 86 yı gördü max
Sıvı soğutmaya göre çok yüksek hocam.

İslemci kac kullanımda 72 derece oluyor?
Valla tam bilmiyorumki arkadaşlar ya pek anlamıyoruumda bu işlerden

Kabul edilebilir sıcaklıklar 72 derece çok değil. BIOS üzerinden PBO açık mı?
Prime95 testi uygula 10 dk ve test devam ederken hwinfo programıyla işlemci sıcaklığını kontrol et. Orada kaç dereceye çıkıyor bir de onu yaz.
Prime 95 ne oluyor , biostan anlamıyorum :( , hwinfo danda anlamıyorum lütfen özel ilgilenen birisi olursa çok memnun olurum kaç gündür canım sıkılıyor bu olaya daha yeni topladım pcyi :(

Muhtemelen sıvı soğutma tam oturmadı ya da termal macun düzgün sürülmedi. Fanı takıp çıkarmayı deneyin. Eğer macun az ya da fazlaysa yeni macun alıp sürün.

Stres testi olarakta prime95 yerine occt yapabilirsin. Prime95 çok fazla ısındırıyor. Render ve oyunlarda 65 üstünü görmeyen sistemim prime95 te çok daha fazlasını görüyor. Artı olarak hata alıyorum ama sistemim stabil çalışıyor.

Hocam sıvı soğutma ile 72 derece kabul edilebilir değil. 5600x kutusundan çıkan stok soğutucuyla bile 75-80 derecede çalışıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıvı soğutma ile derecelerin çok daha aşağıda olması gerekir.

Sıvı soğutmaya göre çok yüksek hocam.
Csgoda 70-74 arası derece boşta 38-40 falan

Muhtemelen sıvı soğutma tam oturmadı ya da termal macun düzgün sürülmedi. Fanı takıp çıkarmayı deneyin. Eğer macun az ya da fazlaysa yeni macun alıp sürün.

Stres testi olarakta prime95 yerine occt yapabilirsin. Prime95 çok fazla ısındırıyor. Render ve oyunlarda 65 üstünü görmeyen sistemim prime95 te çok daha fazlasını görüyor. Artı olarak hata alıyorum ama sistemim stabil çalışıyor.
Fan dediğin sıvı soğutma takılı bilmiyorum nasıl çıkartıp takarım bilgisayarcıda yaptırdım montajını

Geri
Yukarı