Ryzen 5 5600X OC değerleriniz nasıl?

Her işlemcide değişir. Benim 5600X:

Allcore 4.2GHz @1.025V (1 volt demek daha güzel)
Allcore 4.5GHz @1.125V
Allcore 4.6GHz @1.237V (0.1GHz için voltaj farkı...)
Allcore 4.7GHz @1.290V Stabil değil

Allcore 4.7GHz de voltajı ne kadar arttırırsam arttırayım stabil olmuyor. Bunun sebebi çekirdeklerden birisi 4625MHz üstünde voltajdan bağımsız olarak çalışamıyor oluşu. Keza 1. çekirdek ile 4900MHz'ye çıkabiliyorum. Ama 5. çekirdek ile 4625 üstünde stabilite gidiyor. PBO harici bütün çekirdekleri 4650 üstüne çıkaramıyorum. PBO ise 1.4Volta kadar veriyor çekirdeklere ki çok fazla benim için. Negative curve -30 yaptım. Herhalde -60'a kadar inebileceğim kadar verimli bir işlemcim var. Ama o 5. çekirdek beni çok üzüyor.

Merhaba, PBO2 ile 5600X için şu an aşağıdaki değerleri kullanıyorum:

Precision Boost Overdrive: Advanced
PBO limits: Manual
PPT: 125
TDP: 80
EDC: 125
PBO Scalar: Auto
Max CPU Boost Clock Override: +150 MHz
Thermal Throttle Limit: Auto

Curve Optimizer:

Curve Optimizer: All Cores
Optimizer Sign: Negative
Magnitude: 11

İşlemciyi 4.8 GHz kullanmakta olduğum için yapabileceğim undervolt miktarı büyük ölçüde kısıtlanıyor. Sanıyorum çekirdeklerimden bir tanesi fazla voltaj istiyor 4.8 daha yukarısı için. Bu hız için ortalama 1.3v istiyor işlemcim, yer yer 1.35'lere sıçramalar olabiliyor oyunlarda özellikle tek çekirdek yüklerinde gözlemlediğim bir durum, fakat güç tüketimi gayet düşük olduğundan bu voltaj beni endişelendirmiyor.

Daha önce 3600XT işlemcimi yine PBO ile aylarca 1.4-1.4v arası kullanmıştım, herhangi bir zarar gözlemleyemedim. İlk gün 4.6 GHz'e çıkabilen o işlemci, sattığım gün yine aynı hıza çıkabiliyordu. Bu tecrübelerime dayanarak 5600X ile PBO kullanmaya devam ediyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, PBO2 ile 5600X için şu an aşağıdaki değerleri kullanıyorum:

Precision Boost OverDrive: Advanced
PBO limits: Manual
PPT: 125
TDP: 80
EDC: 125
PBO Scalar: Auto
Max CPU Boost Clock Override: +150 MHz
Thermal Throttle Limit: Auto

Curve Optimizer:

Curve Optimizer: All Cores
Optimizer Sign: Negative
Magnitude: 11

Cinebench R20 testi sırasında Vcore kaçtır?

PBO ile aktif kullandığım:

+200
Allcore Negative
-30 çarpan
PBO limits: Motherboard

Ayarlarım ile bende de 1.35 başlayıp 1.28'e kadar düşürüyor.

-30 çarpandan dolayı sizde biraz daha fazla düşüyor olabilir. Aldığınız skorlar nasıl? Benim CB20 skorlarım genelde 4630-4650 seviyelerinde, güç limitlerini kaldırmadan daha yukarısını alamıyorum.

4500-4600 arası değişiyor.

Tatmin edici skorlar. Sınavlarımı bitirince birde oyun performansı kıyaslaması yapmayı planlıyorum. Ekran kartım yeterince güçlü olmadığından muhtemelen işlemcinin tam potansiyelini görmek için 720P'ye düşmek durumunda kalacağım ama olsun, merak ediyorum tüm bu overclock uğraşı kaç FPS fark yaratıyor.

Tatmin edici skorlar. Sınavlarımı bitirince bir de oyun performansı kıyaslaması yapmayı planlıyorum. Ekran kartım yeterince güçlü olmadığından muhtemelen işlemcinin tam potansiyelini görmek için 720P'ye düşmek durumunda kalacağım ama olsun, merak ediyorum tüm bu overclock uğraşı kaç FPS fark yaratıyor.

Ben bir etkisini görmedim. WoT oynarken, ki wot işlemci odaklı bir oyun, 4.4GHz'yi geçmiyor hiçbir çekirdek. Ama sanırım 1080 darboğaz yapıyor işlemciye. Benim Amacım en yüksek GHz'yi olabildiğince düşük Volt ile kullanmak.

Geri
Yukarı