Ryzen 5 5600X overclock deneyimim

Mhmtgibibisi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
RAM
Gskill TridentZ 4000MHz 2x8 GB CL18
Ekran kartı
MSi Geforce GTX 1080 ti
Anakart
Asus B550 E Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Öncelikle herkese merhaba. Bugün PBO ve manuel olarak CPU (clock ve voltaj) değerleri ile oynayıp yalnızca Cinebench R23 üzerinden score, AIDA64 üzerinden clock ve sıcaklık değerlerini alarak Excel tablosu oluşturdum. Bu değerler sonucunda manuel overclock 4600 MHz ve 1.2 v değerlerini kullanmaya karar verdim. Puanlara göre tavsiye ettiğiniz bir ayar veya düzeltmemi istediğiniz bir kısım varsa yazmanızı çok isterim. Zira bu konuya yavaştan hakim olmak ve eldekini en iyi seviyede kullanmak istiyorum. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-03-25 195743.jpg
    Ekran görüntüsü 2022-03-25 195743.jpg
    75,8 KB · Görüntüleme: 373
Manuel overclock yerine PBO kullanmanı tavsiye ederim. Hem daha güvenli hem de işlemci sürekli yüksek frekansta çalışmamış oluyor.

Manuel overclock yerine PBO kullanmanı tavsiye ederim. Hem daha güvenli hem de işlemci sürekli yüksek frekansta çalışmamış oluyor.

Açıkçası temel amacım boşta gereksiz frekansların önüne geçmekti. Ancak sıcaklık değerlerine bakmak ve olayı öğrenmek istediğim için böyle bir tablo ortaya çıktı. Peki tavsiye ettiğin/ettiğiniz bir PBO ayarı var mı?

O işlemci zaten stok değerlerde 4.6GHz'e çıkıyor Turbo olarak, bütün çekirdekler devrede iken ise 4.5GHz diye hatırlıyorum.

Bu işlemciye All-Core manuel OC denemektense PBO ayarı yapın, Zen3 işlemcilerin performansı OC ile değil PBO ile daha iyi artıyor.

Açıkçası temel amacım boşta gereksiz frekansların önüne geçmekti.

Boşta zaten sadece 1-2 çekirdek belirtilen frekanslara çıkar, Ryzen Master'ı açarsanız çekirdeklerin ortalaması 2GHz civarıdır.

O işlemci zaten stok değerlerde 4.6GHz'e çıkıyor Turbo olarak, bütün çekirdekler devrede iken ise 4.5GHz diye hatırlıyorum.

Bu işlemciye all-Core manuel OC denemektense PBO ayarı yapın, zen3 işlemcilerin performansı OC ile değil PBO ile daha iyi artıyor.

Boşta zaten sadece 1-2 çekirdek belirtilen frekanslara çıkar, Ryzen Master'ı açarsanız çekirdeklerin ortalaması 2GHz civarıdır.

PBO ayarı için tavsiyeniz var mı? Muhtemelen sosyalde vardır ancak buraya bakan başka birinin direkt bilgileri almasını mantıklı buluyorum.

PBO ayarı için tavsiyeniz var mı? Muhtemelen sosyalde vardır ancak buraya bakan başka birinin direkt bilgileri almasını mantıklı buluyorum.

Ben daha çok geleneksel OC'ciyim, PBO gibi ayarlar da aslında deneme yanılma ile en ideali bulunarak yapılır. Silikon kalitesi farkları devreye giriyor burada.

Açıkçası temel amacım boşta gereksiz frekansların önüne geçmekti. Ancak sıcaklık değerlerine bakmak ve olayı öğrenmek istediğim için böyle bir tablo ortaya çıktı. Peki tavsiye ettiğin/ettiğiniz bir PBO ayarı var mı?

İngilizcen iyiyse aşağıdaki videoyu tavsiye ederim. Türkçe kaynak bulmak zor açıkçası. Ben bu arkadaşın açıklamalarını yeterli ve açıklayıcı buldum. Şu an PBO Manuel ayarlarda kullanıyorum. Curve ayarları da çekirdek başına manuel ayarlı. 5800X için bütün çekirdekler 4.9GHz(Aynı anda 3-4 tanesi ancak bu hıza ulaşıyor ama hepsinin 4.9GHz hıza ulaşması mümkün) gördüm yeter dedim. Tam yükte 85 derece oldu işlemci. Stabil olana kadar Cinebench vs. testleri yapıp Windows Event Viewer üzerinden WHEA loglarına bakarak hangi çekirdeklerde sorun var görebilirsin. Bu söylediklerim yine videoda anlatılıyor bu arada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İngilizcen iyiyse aşağıdaki videoyu tavsiye ederim. Türkçe kaynak bulmak zor açıkçası. Ben bu arkadaşın açıklamalarını yeterli ve açıklayıcı buldum. Şu an PBO manuel ayarlarda kullanıyorum. Curve ayarları da çekirdek başına manuel ayarlı. 5800X için bütün çekirdekler 4.9GHz(aynı anda 3-4 tanesi ancak bu hıza ulaşıyor ama hepsinin 4.9GHz hıza ulaşması mümkün) gördüm yeter dedim. Tam yükte 85 derece oldu işlemci. Stabil olana kadar Cinebench vs. testleri yapıp Windows Event Viewer üzerinden whea loglarına bakarak hangi çekirdeklerde sorun var görebilirsin. Bu söylediklerim yine videoda anlatılıyor bu arada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu çok iyi oldu izleyip deneyimlerimle dönüyorum... Teşekkürler :)
Deneyimlerimi şöyle paylaşmak istiyorum:

🥵1. PBO tam otomatikte Cinebench R23 multi skorları çok kötüydü. CPU voltaj değerleri yüksekti. Kısaca yüksek sıcaklık düşük performans.

☹️2. PBO ("positive" Advanced ayarlarda) (Max o.c ) 25-50-100-200 olacak şekilde tesler yaptım ve Basic AI tweaker ayarlamaları otomatikte iken, 1. seçenektekinden pek fark göremedim.

🧐3. PBO AI tweaker ayarlamalarında Max CPU overclock 900 (+3700 temel frekansı üzerine geleceğini düşünerek) ayarlama yaptığımda, voltaj değerleri ksımen yüksek olup işlemci Max 73 dereceyi gördü. Tablodaki değerlerden farklı ve tablodaki ayarlamaları yapmama rağmen durum böyle idi. Multi score 11115-11220 arası görünce çok zorlamadım.

🥶4. PBO tamamen devre dışı ve manuel clock 4,6 GHz iken, voltaj 1.100 v (offset +0, 125) değerinde yük altında 1,215 ve boşta 1,2 v olacak şekilde değerlerde undervolt uygulanmış (pratikte) hatasız tesler gördüm. Multi score 11850 idi. 3. seçenekte gördüğüm 73 dereceyi bu ayarda (boşta): Min = 35, Max = 40 (yükte "oyun")min = 55 Max =65 değerlerini gördüm. FPS farkı olarak manuel O.C daha iyiydi.

⭐ Sonuç olarak manuel o.c'de kaldım. Sistem boşta 4, 55, 4,60 GHz değerlerinde olsa da sistem soğuk ve gürültüsüz. PBO zımbırtısını tam çözene dek durum böyle.

🤔Bunlara ek olarak sormak istediğim farklı bir konuyu sıkıştırmak istiyorum. Kullandığım RAM: G.Skill Trident Z gztrb 4000 MHz 18-22-22-42 şeklinde. Bunu 17CL hatta 16CL değerlerine çekmek istiyorum. 4000 MHz için mümkün değilse 3800MHz için yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

Son düzenleme:
@Mhmtgibibisi PBO'yu ben de çözmeye çalışıyorum, öğrene öğrene güzel şeyler çıkar.

🤔Bunlara ek olarak sormak istediğim farklı bir konuyu sıkıştırmak istiyorum. Kullandığım RAM: G.Skill Trident Z gztrb 4000 MHz 18-22-22-42 şeklinde. Bunu 17CL hatta 16CL değerlerine çekmek istiyorum. 4000 MHz için mümkün değilse 3800MHz için yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

Yeni bir konu açsanız güzel olur OC ve soğutma kategorisine, bizim RAM OC'ciler yardım eder size. :)

Bu çok iyi oldu izleyip deneyimlerimle dönüyorum... Teşekkürler :)
Deneyimlerimi şöyle paylaşmak istiyorum:

🥵1. PBO tam otomatikte Cinebench R23 multi skorları çok kötüydü. CPU voltaj değerleri yüksekti. Kısaca yüksek sıcaklık düşük performans.

☹️2. PBO ("positive" Advanced ayarlarda) (Max o.c ) 25-50-100-200 olacak şekilde tesler yaptım ve Basic AI tweaker ayarlamaları otomatikte iken, 1. seçenektekinden pek fark göremedim.

🧐3. PBO AI tweaker ayarlamalarında Max CPU overclock 900 (+3700 temel frekansı üzerine geleceğini düşünerek) ayarlama yaptığımda, voltaj değerleri ksımen yüksek olup işlemci Max 73 dereceyi gördü. Tablodaki değerlerden farklı ve tablodaki ayarlamaları yapmama rağmen durum böyle idi. Multi score 11115-11220 arası görünce çok zorlamadım.

🥶4. PBO tamamen devre dışı ve manuel clock 4,6 GHz iken, voltaj 1.100 v (offset +0, 125) değerinde yük altında 1,215 ve boşta 1,2 v olacak şekilde değerlerde undervolt uygulanmış (pratikte) hatasız tesler gördüm. Multi score 11850 idi. 3. seçenekte gördüğüm 73 dereceyi bu ayarda (boşta): Min = 35, Max = 40 (yükte "oyun")min = 55 Max =65 değerlerini gördüm. FPS farkı olarak manuel O.C daha iyiydi.

⭐ Sonuç olarak manuel o.c'de kaldım. Sistem boşta 4, 55, 4,60 GHz değerlerinde olsa da sistem soğuk ve gürültüsüz. PBO zımbırtısını tam çözene dek durum böyle.

Auto PBO fazla sıcak çalışıyor evet. Vaktin olursa kurcalarsın ya da memnunsan manuel OC devam da edebilirsin tabii ki. RAM OC hakkında pek bilgim yok. İlgili bölümde yeni konu açman daha mantıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı