Ryzen 5 5600X Platinum sample overclock

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar.
5600X işlemcim bozulmuştu. Garantiden yenisi yollandı. Şansıma platin CPU geldi. SilverStone PF240 takılı sistemde. RTX 3060 Ti ile 1080P'de kullanıyorum. Nasıl bir ayar yapmak daha mantıklı olur?

1631712690397.png

Profile 1 veya undervolt değerlerini kullanın, 1080P'de darboğaz olacağını sanmıyorum.

4.7 GHz 1.2v verdim, stabil gibi duruyor.
Ayrıca override mode ile veriyorum voltajı, doğru yapıyorum değil mi?
93W güç tüketiyor ve sıcaklık 80 derecelerde (soğutucum PF240). Aslında sıcaklığın fazla olduğunu düşünüyorum. Montajı yaparken termal macunu çok mu sürdüm diye düşünüyorum.

Ayrıca, işlemcinin sürekli 1.2V'da çalışması uzun vadede ömrünü azaltır mı?
Ben azaltmayacağını düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Paytak Penguen Frekansı 4.7GHz sabit yaptıysanız CPB ve PBO kapatabilirsiniz.
Alternatif olarak CPB ve PBO kapatmadan işlemci çarpanı otomatik, voltajı ise override veya offset olarak ayarlanabilir.

Stres testi yapmadıysanız yapın, voltaj yeterli gelmeyip bilgisayar kapanırsa BIOS sıfırlama gerektiğini unutmayın.

@Paytak Penguen Frekansı 4.7GHz sabit yaptıysanız CPB ve PBO kapatabilirsiniz.
Alternatif olarak CPB ve PBO kapatmadan işlemci çarpanı otomatik, voltajı ise override veya offset olarak ayarlanabilir.

Stres testi yapmadıysanız yapın, voltaj yeterli gelmeyip bilgisayar kapanırsa BIOS sıfırlama gerektiğini unutmayın.
Furmark CPU Burner denedim bir süre, sıkıntı çıkmadı. Muhtemelen stabil.
Ancak fazla ısınıyor, 80 dereceleri görüyor dediğim gibi. Sıvı soğutmaya rağmen çok gibi geldi. Muhtemelen düşüreceğim. 4500 MHz 1.1V yaparım. Sıkıntısız çalışırsa CPB ve PBO kapatırım. Sıcaklık da maks. 75 falan olur muhtemelen.

@Paytak Penguen UV ile devamlı kullanmak işlemcinin dengesi için iyi değil aslında. AMD bizzat CPB ile kullanın UV zarar verebilir dediğinden beri risk almıyorum.
Normalde işlemci 0,9V'a kadar düşüyor diye gözlemledim.
Şu anda 1,1V 4,5 GHz stabil gibi. Uzun süreli test yapmadım. Bu hâlde kullanmak mantıksız mı? Voltaj oldukça az.
CPB ile nasıl kullanacağım?

Geri
Yukarı