Ryzen 5 5600X Platinum sample overclock

Peki undervolt neden zarar versin ki?
1.2 zaten oldukça düşük.
Muhtemelen anakarta bıraksam 1.3v falan verecek.

Belki de işlemci kendisini düşük voltajda çalışmaya zorladığı için olabilir. Ben AMD'nin teknik açıklamasına göre söylüyorum.

"Lütfen işlemciyi düşük voltajla çalıştırmayın veya maksimum işlemci durumunu %99 olarak ayarlamayın. Bunlar etkisiz ve/veya zararlı değişikliklerdir."

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Paytak Penguen bu arada merak ettim. Ryzen 5 5600x işlemciniz nasıl bozuldu ?
Kendi kendine.
5000 serisinde işlemcilerin bozulma oranı normalden fazla.
Oyunda bilgisayar donup kalıyordu bazen. Bu gittikçe sıklaştı. En sonunda bir gün bilgisayar hiç açılmadı. Yani açılıyor, görünüşte her şey normal ancak ekrana görüntü gelmiyor, sinyal yok. Ben de işlemciden hiç şüphelenmedim ve 3 hafta boyunca sorunu çözmek için uğraştım. Bulunduğum yerdeki bilgisayarcılarda DDR4 RAM bile yok.
En sonunda tüm parçaları denedim, işlemci kaldı. 2. Elden Ryzen 3 1200 buldum, aldım. Taktım, çalıştı.

4.7 GHz 1.2v verdim, stabil gibi duruyor.
Ayrıca override mode ile veriyorum voltajı, doğru yapıyorum değil mi?
93W güç tüketiyor ve sıcaklık 80 derecelerde (soğutucum PF240). Aslında sıcaklığın fazla olduğunu düşünüyorum. Montajı yaparken termal macunu çok mu sürdüm diye düşünüyorum.

Ayrıca, işlemcinin sürekli 1.2V'da çalışması uzun vadede ömrünü azaltır mı?
Ben azaltmayacağını düşünüyorum.

Üzerime vazife değil fakat belirtmek isterim, 93W değeri stok güç profilinin bir tık üzerinde. Yani 1.2v ile undervolt yaptım gibi düşünebilirsiniz fakat aslında manuel OC modunda olduğundan ve güç limitleri kalktığından CPB ile kıyaslayınca daha çok güç tüketiyor işlemciniz. Bu sebepten aslında CPB'yi ben tavsiye ediyorum tıpkı bir ekran kartı gibi dinamik ve güvenilir algoritması çok hoşuma gidiyor. CPB ile işlemciniz neyin güvenli neyin riskli olduğuna kendisi karar veriyor, siz sadece limitleri belirliyorsunuz.

Stok olarak 5600x için güç limiti yanlış hatırlamıyorsam 76W olmalı, ben PBO profillerimde eğer amacım sadece tek çekirdek hızını artırmaksa bu limite pek dokunmuyorum ve curve optimizer ile voltajı kırıp Auto OC ile ek frekans veriyorum, bu sayede hem güç tüketimi hem voltaj benim verdiğim limitler içerisinde çalışıyor, Prime95 ya da Cinebench R23 gibi testlerde maksimum boost hızımın biraz altında değerler görsem bile oyun performansı anlamında kesintisiz 4.85 GHz görebildim, arayışınız bu ise PBO'yu kurcalayabilirsiniz. Yazılım kaynaklı kararlılık sorunları ile asla uğraşmamak ayrı bir keyif bu arada. CTR'mış, Ryzen Master'mış, ASUS, MSI cart curt yazılımıymış, yüzde üç-beş performansımı bu tür bloatware yazılımlara yedirmektense işletim sistemimi temiz tutabiliyorum, bu bence PBO'nun yine ek bir avantajı.

Üzerime vazife değil fakat belirtmek isterim, 93W değeri stok güç profilinin bir tık üzerinde. Yani 1.2v ile undervolt yaptım gibi düşünebilirsiniz fakat aslında manuel OC modunda olduğundan ve güç limitleri kalktığından CPB ile kıyaslayınca daha çok güç tüketiyor işlemciniz. Bu sebepten aslında CPB'yi ben tavsiye ediyorum tıpkı bir ekran kartı gibi dinamik ve güvenilir algoritması çok hoşuma gidiyor. CPB ile işlemciniz neyin güvenli neyin riskli olduğuna kendisi karar veriyor, siz sadece limitleri belirliyorsunuz.

Stok olarak 5600x için güç limiti yanlış hatırlamıyorsam 76W olmalı, ben PBO profillerimde eğer amacım sadece tek çekirdek hızını artırmaksa bu limite pek dokunmuyorum ve curve optimizer ile voltajı kırıp Auto OC ile ek frekans veriyorum, bu sayede hem güç tüketimi hem voltaj benim verdiğim limitler içerisinde çalışıyor, Prime95 ya da Cinebench R23 gibi testlerde maksimum boost hızımın biraz altında değerler görsem bile oyun performansı anlamında kesintisiz 4.85 GHz görebildim, arayışınız bu ise PBO'yu kurcalayabilirsiniz. Yazılım kaynaklı kararlılık sorunları ile asla uğraşmamak ayrı bir keyif bu arada. CTR'mış, Ryzen Master'mış, ASUS, MSI cart curt yazılımıymış, yüzde üç-beş performansımı bu tür bloatware yazılımlara yedirmektense işletim sistemimi temiz tutabiliyorum, bu bence PBO'nun yine ek bir avantajı.
Hocam şöyle ki, çekirdek hızı arttığı için doğal olarak güç tüketimi de artıyor. Ben işlemcinin voltajını düşürüyorum ama frekansını arttırıyorum.
Ayrıca bu güç tüketimi yanlış hatırlamıyorsam Prime95'de idi. Small FFT testi özellikle işlemcinin canına okuyor. 100w tüketimleri görebiliyorum. Şu anda PBO ile kullanıyorum zaten. Curve optimizer -22 verdim. Ona rağmen prime95'de 100w güç tüketiyor şu anda. 4350 MHz 1.05V civarında. Hatta throttle oluyor, throttle limit 80 koymuştum ve üstüne çıkmıyor 4350'nin.
Furmark CPU Burner yaptığımda 80w güç tüketiyor. Arada fark oluyor, üstelik 4500 MHz'ye çıkıyor.

Hocam şöyle ki, çekirdek hızı arttığı için doğal olarak güç tüketimi de artıyor. Ben işlemcinin voltajını düşürüyorum ama frekansını arttırıyorum.
Ayrıca bu güç tüketimi yanlış hatırlamıyorsam Prime95'de idi. Small FFT testi özellikle işlemcinin canına okuyor. 100w tüketimleri görebiliyorum. Şu anda PBO ile kullanıyorum zaten. Curve optimizer -22 verdim. Ona rağmen prime95'de 100w güç tüketiyor şu anda. 4350 MHz 1.05V civarında. Hatta throttle oluyor, throttle limit 80 koymuştum ve üstüne çıkmıyor 4350'nin.

Small FFT için şahsen iki kriterim kararlılık ve soğutmanın dayanması. Eskiden 3600XT ile çok manuel OC denemeleri ve saatlerce small FFT çalıştırmışlığım var fakat 5600X ile bir kere bile o ihtiyacı hissetmedim. Şahsen Curve Optimizer ile stabilite sorunlarını yüksek yük altında değil garip bir şekilde bilgisayar boştayken ya da düşük yük altındayken (mesela oyun lobisi ya da tarayıcıda) yaşıyordum, onun sebebinin idle konumda ani aşırı voltaj düşüşleri olduğunu fark ettim. BIOS güncellemesi ve bazı güç tasarruf özelliklerini kapatarak o sorunumu aşmıştım. Eğer benzer problemler yaşarsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sorun yok ise eğer -22 gayet başarılı bir UV, onu belirtmeden geçmeyeyim. Daha detaya inmek isterseniz her çekirdeğe ayrı UV uygulayabilirsiniz şahsen performans beni tatmin ettiği için ben uğraşma gereği duymadım ama çok yüksek tek çekirdek hızları gören kullanıcılar genelde bu yöntem ile ulaştıklarını söylüyorlar.

@paytakpenguen hocam merhaba benim elimde R5 5600 golden sample var 4.7 ghz 1.35 volt stabil gözüküyor cinebenchde ancak direkt mavi ekran yiyorum bilginiz var mı bu konu hakkında? 4.5 ghz bile yemiyor 1.2 1.25 1.3 1.3 1.35 volt tek tek deneme yaptım.

Geri
Yukarı