Ryzen 5 5600X sistem oyunlarda kasıyor

Mehmet00021

Zeptopat
Daha fazla  
İyi günler yaklasık bir haftadır her oyunda sıkıntı yasıyorum. Hangi oyunu acarsam acayım ani FPS dropları giriyor örnek olarak GTA 5 eskiden oynarken Full ayarlar 1080P'de rahat rahat oynardım simdi ise örnek FPS 130 da ise 70'e kadar düsüyor. Bir hafta önce Days Gone oynarken Full ayarlar 1080p 130 140 FPS oynardım simdi ise 80'e düsüyor 90'a düsüyor Full drop yiyiorum. Format attım her şeyi tekrar yükledim sürücüler güncel ne yapmamı önenirsiniz? Sorunumu nasıl cözebilirim? YouTube'da izledigim videolarda ekran kartı Full yükte %100 calısıyor bende ise hep düsük.

Sistem.
Ryzen 5 5600X.
MSI 3060 Ti.
ASUS B550F anakart.
16 GB 3600MHz Corsair RAM.
Corsair RM750 Watt PSU.
MSI MAG 240r sogutucu.
Ve kasa genis ve ön tarafinda 3 arka tarafinda 1 fan bulunuyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (20).png
    Ekran Görüntüsü (20).png
    3 MB · Görüntüleme: 83
Eğer grafik ayarlarını gerekenden fazla düşürürseniz orantılı olarak ekran kartı kullanımı ve FPS de düşmeye başlar. Darboğaz gözükmüyor, ani droplar yüksek ihtimalle disk kaynaklıdır. Açık değilse BIOS'a girip XMP ayarını aktif etmeniz yararınıza olacaktır.

Oyunu HDD'den mi oynuyorsunuz. XMP açık mı? Eğer SSD'den oynuyorsanız SSD'nin sağlık durumunu Benchmark'ı buraya atabilir misiniz?

Oyunu M.2 SSD üzerinde oynuyorum XMP tam olarak ne oluyor?
Eğer grafik ayarlarını gerekenden fazla düşürürseniz orantılı olarak ekran kartı kullanımı ve FPS de düşmeye başlar. Darboğaz gözükmüyor, ani droplar yüksek ihtimalle disk kaynaklıdır. Açık değilse BIOS'a girip XMP ayarını aktif etmeniz yararınıza olacaktır.

Grafikleri Full ayara yükselltim. Disk olarak da oyunlari baska diske koyup test ettim sonuc gene ayni.
Güç planından nihai performansı seçin, NVIDIA Denetim Masası'ndan optimum güç yerine maxsimum performansı seçin ama FPS dropları neden olur bilemedim SSD'den olabilir.

O dediginizi yaptim ama nafile ve oyunu M.2 SSD üzerine kurmustum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (24).png
    Ekran Görüntüsü (24).png
    333,1 KB · Görüntüleme: 66
Oyunu M.2 SSD üzerinde oynuyorum XMP tam olarak ne oluyor?

Grafikleri Full ayara yükselltim. Disk olarak da oyunlari baska diske koyup test ettim sonuc gene ayni.

O dediginizi yaptim ama nafile ve oyunu M.2 SSD üzerine kurmustum.
XMP, bellek frekansını otomatik olarak en iyi hale getirir.
MSI Afterburner üzerinden herhangi bir güç, sıcaklık ya da voltaj kısıtlaması olup olmadığını kontrol eder misiniz?

MSI Afterburner üzerinden herhangi bir güç, sıcaklık ya da voltaj kısıtlaması olup olmadığını kontrol eder misiniz?

Üstüne bir de ben ekleme yapayım. XMP'nin açık olup olmadığını BIOS'dan kontrol edin. Eğer açık değilse disabled yazar. Profile seçin. Bu sayede RAM'ler tam performansında çalışır.

Çok teşekkür ederim ama kontrolleri nasıl yapacağım affınıza sığınarak bu konulara yabancıyım baya.
Üstüne bir de ben ekleme yapayım. XMP'nin açık olup olmadığını BIOS'dan kontrol edin. Eğer açık değilse disabled yazar. Profile seçin. Bu sayede RAM'ler tam performansında çalışır.
Hemen bakıyorum teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim ama kontrolleri nasıl yapacağım affınıza sığınarak bu konulara yabancıyım baya.
Afterburner'i açtığınızda "Temp. Limit" ve "Power Limit" olarak 2 tane seçenek gözükür. Sıcaklık seçeneğini 83, güç seçeneğini %100 konuma getirin. Eğer bir kısıtlama varsa ortadan kalkacaktır.
Yine Afterburner'da "Clock" sekmesi var, orada herhangi bir ayar yaptıysanız 0'a getirin.
Bu "Clock" sekmesi ayarları hızaşırtma yapmaya yarar. Eğer yanlış bir şey yapılırsa sonu ekran kartınız için iyi olmayacaktır.
Son olarak ekran kartınızın sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Afterburner'i açtığınızda "temp. Limit" ve "Power limit" olarak 2 tane seçenek gözükür. Sıcaklık seçeneğini 83, güç seçeneğini %100 konuma getirin. Eğer bir kısıtlama varsa ortadan kalkacaktır.
Yine Afterburner'da "clock" sekmesi var, orada herhangi bir ayar yaptıysanız 0'a getirin.
Bu "clock" sekmesi ayarları hızaşırtma yapmaya yarar. Eğer yanlış bir şey yapılırsa sonu ekran kartınız için iyi olmayacaktır.
Son olarak ekran kartınızın sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayarları kontrol ettim dediğiniz gibi ve XMP'yi de kontrol ettim profil 1 de imiş. Temiz kurulumda yaptım şimdi test edeceğim.
Maalesef sorun çözülmedi ekran kartı kullanımı 75%den 8'lere kadar düşüyor sizce sorun ne olabilir bir hafta öncesine kadar her şey yolunda idi doğru düzgün PC'yi bile açmadım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20211007-195709_Gmail.jpg
    Screenshot_20211007-195709_Gmail.jpg
    35,8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:

Geri
Yukarı