Ryzen 5 5600X sistem oyunlarda screen tearing

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, ilk önce sistemi yazayım;
İşlemci: Ryzen 5 5600X
Ekran kartı: GTX 1060 3GB
RAM: 8 GB 3600MHz
128 GB NVMe SSD
Güç kaynağı: FSP Hydro 650W
İşletim sistem: Windows 10 21H1
Monitör: Omen X 25F 240 Hz

CS:GO ve Valorant oyununda özellikle çatışma anında ya da yanımda hareketli herhangi bir nesne olduğu zaman daha çok ekranda dalgalanma, yırtılma hissiyatı oluşuyor. Çözüm için denediğim yöntemleri yazayım. Ki çok daha fazlasını daha denemiş olabilirim;

Windows 1607 sürümü ve son çıkan şu an mevcut olarak kullandığım 21H1 sürümlerin hepsini denedim Pro/Home gibi. Ayrıca bir önce ki sistemimde aynı sorun oluyordu. 8600K işlemcisi olan, RTX 2060 ekran kartı olan, 280Hz monitör olan ve toplam da 16 GB 3200MHz RAM ve yine farklı bir NVMe SSD olan sistemde aynı sorun oluyordu. Zaten bu sorundan kurtulmak için değiştirdim komple fareye kadar, fakat sorun aynen devam ediyor.

NVIDIA Profile Inspector programında kimilerinin bu sorunu düzelteceğini söylediği ayarları denedim.
Oyunun FPS değerini kitledim.
RivaTuner Statistics Server (MSI Afterburner) programında "Scanline Sync" denedim.
NVIDIA kendi panelinde ki tüm ayarları denedim.
İşlemciye OC ve undervoltage yöntemini denedim.
BIOS üzerinden RAM'ler için XMP kapalı/açık denedim.
MSI Afterburner programından GPU Clock hızını maksimium hız da sabitleyerek oyun içinde maksimum kullanım yapmasını denedim.
Farklı Display Port ve HDMI kablolar denedim.
BIOS üzerinden Gen1 Gen2 Gen3 tüm hepsini denedim.
Bilgisayarın bağlı olduğu odaya tekrar yeni topraklama hat çektirdim.
Windows 7, 8 ve 8.1 hatta yeni çıkan Windows 11 bile denedim.
Ekran kartını anakart üzerinde 2. Slot'a takıp denedim.
Anakartın eski sürümü olan tüm sürüm Update'lerini denedim.

Tekrar hatırlatmak istiyorum. Sistem komple değişti ve sorun aynı. Tamamen tüm donanımları farklı olan yeni bilgisayarda da bu sorun devam etti. Aynı zaman da farklı güç kaynağı, ekran kartı, RAM de denedim. Daha fazla ne yapabilirim bilmiyorum ama Insanlar'ın yayınlarını izlerken sinir krizi geçirmek üzere oluyorum. Çünkü kimse benim kadar böyle cebellenmiyordur oyunu normal akıcı şekilde oynamak için. Belirttiğim gibi özellikle çatışma anında bu sorun ortaya çıkıyor ve mermiler bu yüzden takıla takıla gidiyor, tuhaf bir delay söz konusu oluyor. Sıcaklık değerlerim normal, hatta Normal'in altında seyrediyor. Çok iyi yani. Donanım kullanımları da normal. Bu sorun neden kaynaklı olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de aynı işlemci var. Bende niye böyle bir sorun yok? Çok tuhaf bir olay.

Valla bu sorunun işlemci ile alakalı olup olmadığını bilmiyorum. Daha önce ki sistemimde işlemci&ekran kartı arasında ki ilişkiden şüphelendim. Ve sonra ilk olarak ekran kartını sattım. Baktım değişen bir şey olmadı. Sonra işlemci. Derken Ram. Derken SSD ve bu takıntı mouse' ve klavyeye kadar bulaştı. Ev'in odasına yeniden topraklama hat bile çektirdim. Ev'e ikinci bir internet (Millenicom) de çektirdim. Yani inan ki ne yapacağımı şaşırdım. Bir ihtimal yeni olarak kullandığım şeyler de sorunlu herhalde ? Çünkü donanımsal olarak tüm herşeyi değiştirdim ve sorun tam olarak aynı devam etmekte : )))

Valla bu sorunun işlemci ile alakalı olup olmadığını bilmiyorum. Daha önce ki sistemimde işlemci&ekran kartı arasında ki ilişkiden şüphelendim. Ve sonra ilk olarak ekran kartını sattım. Baktım değişen bir şey olmadı. Sonra işlemci. Derken Ram. Derken SSD ve bu takıntı mouse' ve klavyeye kadar bulaştı. Ev'in odasına yeniden topraklama hat bile çektirdim. Ev'e ikinci bir internet (Millenicom) de çektirdim. Yani inan ki ne yapacağımı şaşırdım. Bir ihtimal yeni olarak kullandığım şeyler de sorunlu herhalde ? Çünkü donanımsal olarak tüm herşeyi değiştirdim ve sorun tam olarak aynı devam etmekte : )))
Hiç 144 Hz monitörle denediniz mi?

Bende de aynı işlemci var. Bende niye böyle bir sorun yok? Çok tuhaf bir olay. Bir de sen sürekli ya 280 Hz ya da 240 Hz kullanmışsın. 144 Hz bir monitör dene bir de.

İşte en son bunu bile düşündüm :D Ama bu donanımları değiştirdiğim için maddi anlamda iyi olmadı benim için. Ekran kartını Mining dönemi çıkmadan 7 gün önce 2.900TL sattım. Dedim daha iyi bir şey alırım. Bir baktım sattığım RTX 2060 ekran kartları bile fiyatı 2. el 4000 TL olmuş. Sonra elimde ki para ile RX 570 aldım ve işlemciyi anakart'ı değiştirdim önce. Derken eklemeler de yapıp geri kalan herşeyi değiştirdim. Şimdi bu monitör'ü ben 2400 TL satabilirim ve güzel 144Hz alabilirim. Ama sorunum devam ederse gerçekten sinir krizi geçiririm. Bundan emin olursam ama kesinlikle 144Hz geçebilirim. Bulunduğum yer de 144 Hz kullanan birileri de yok yani deneyemem..Ne yapacağım bilmiyorum. Sizce bu sorun monitör ile alakalı mı ? Ama az önce bahsettiğim 2. Asus monitör buradan tanıdığım bir elamana aitti, ve onun bilgisayarında dalgalanma yapmıyordu. O monitör'ü alıp denedim 20 gün boyunca ve sorun ben de oluyordu. Demek ki herhalde sorun monitör ile alakalı değil gibi ?
Hiç 144 Hz monitörle denediniz mi?

Yok denemedim. Bir önce ki mesaj'ımı sen de okuyabilirsin.
Eski işlemcimden çok şüphelenmiştim. Çünkü 8600K ve ben Delid yapmıştım. Neyse değiştirdik ama sorun hala aynı. Çalışan Kingston HyperX Cloud 2 kulaklığımı bile aynı model ile değiştirdim. Sıfır aldım yani kulaklığı :)

İşte en son bunu bile düşündüm :D Ama bu donanımları değiştirdiğim için maddi anlamda iyi olmadı benim için. Ekran kartını Mining dönemi çıkmadan 7 gün önce 2.900TL sattım. Dedim daha iyi bir şey alırım. Bir baktım sattığım RTX 2060 ekran kartları bile fiyatı 2. el 4000 TL olmuş. Sonra elimde ki para ile RX 570 aldım ve işlemciyi anakart'ı değiştirdim önce. Derken eklemeler de yapıp geri kalan herşeyi değiştirdim. Şimdi bu monitör'ü ben 2400 TL satabilirim ve güzel 144Hz alabilirim. Ama sorunum devam ederse gerçekten sinir krizi geçiririm. Bundan emin olursam ama kesinlikle 144Hz geçebilirim. Bulunduğum yer de 144 Hz kullanan birileri de yok yani deneyemem..Ne yapacağım bilmiyorum. Sizce bu sorun monitör ile alakalı mı ? Ama az önce bahsettiğim 2. Asus monitör buradan tanıdığım bir elamana aitti, ve onun bilgisayarında dalgalanma yapmıyordu. O monitör'ü alıp denedim 20 gün boyunca ve sorun ben de oluyordu. Demek ki herhalde sorun monitör ile alakalı değil gibi ?

Yok denemedim. Bir önce ki mesaj'ımı sen de okuyabilirsin.
Eski işlemcimden çok şüphelenmiştim. Çünkü 8600K ve ben Delid yapmıştım. Neyse değiştirdik ama sorun hala aynı. Çalışan Kingston HyperX Cloud 2 kulaklığımı bile aynı model ile değiştirdim. Sıfır aldım yani kulaklığı :)
144 Hz monitörü kesinlikli dene.

144 Hz monitörü kesinlikli dene.

Dostum bu şekilde nasıl yapmamı beklersin benden ? Mesela ne kadar insan var 240Hz kullanan ama sorun yaşamıyorlar. Bir de daha önce kullandığım Asus ROG 240Hz olan monitör'de boru değil. Gerçekten iyi bir monitör. Ve bu tanıdığım yakınlarda oturan birisine aitti. Onun bilgisayarında bir problem yaşamamıştım çünkü denemiştim. Saatlerce test etmiştim. Sonra o monitör'ü alıp geldim kendi bilgisayarıma taktım ve sorunum o monitörde de devam etmeyi sürdürdü. Yani direkt monitör ile alakalı bir sorun değil gibi bu. Hatta monitör ile alakalı değil gibi. Yanlış mı mantık kuruyorum ?

Artı -1 Eksi
Dostum bu şekilde nasıl yapmamı beklersin benden ? Mesela ne kadar insan var 240Hz kullanan ama sorun yaşamıyorlar. Bir de daha önce kullandığım Asus ROG 240Hz olan monitör'de boru değil. Gerçekten iyi bir monitör. Ve bu tanıdığım yakınlarda oturan birisine aitti. Onun bilgisayarında bir problem yaşamamıştım çünkü denemiştim. Saatlerce test etmiştim. Sonra o monitör'ü alıp geldim kendi bilgisayarıma taktım ve sorunum o monitörde de devam etmeyi sürdürdü. Yani direkt monitör ile alakalı bir sorun değil gibi bu. Hatta monitör ile alakalı değil gibi. Yanlış mı mantık kuruyorum ?
Yakında çevrende başka monitörü olan yok mu?

Yakında çevrende başka monitörü olan yok mu?

İşte sadece bahsettiğim bu elamanda vardı benim gibi üst seviye bilgisayarı olan birisi :) Ben köy gibi bir yer de yaşıyorum. Burada bırak 60Hz monitör olanları, doğru düzgün bilgisayar kullanan birileri bile yok. O arkadaş da bilgisayarını komple sattı artık. Ki zaten saatlerce test etmiştim 240Hz monitör...

İşte sadece bahsettiğim bu elamanda vardı benim gibi üst seviye bilgisayarı olan birisi :) Ben köy gibi bir yer de yaşıyorum. Burada bırak 60Hz monitör olanları, doğru düzgün bilgisayar kullanan birileri bile yok. O arkadaş da bilgisayarını komple sattı artık. Ki zaten saatlerce test etmiştim 240Hz monitör...
O zaman sıkıntı durumunuz. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı