Ryzen 5 5600X stok soğutucu ile 90 dereceyi görüyor

Hayır olamaz. Bu sıcaklığın iki sebebi var bir tanesi temel macun bir tanesi soğutucunuz.

Anlıyorum dediğinizi, ama paketten yeni açtığım işlemciyi taktım ve kendi soğutucusu kendi termal macunu bu kadar da kötü olamaz diye düşünüyorum. Ayrıca arkadaşımda aynı işlemci ve stok soğutucuyu kullanıyor ve sıcaklık değerleri bu kadar yüksek olmadı.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim termal macun ve soğutucu bakıp tekrar deneyeceğim.

Yukarıda yazdım tekrar yazıyorum. O soğutucu ile işlemciyi zorladığında işlemciyi soğutamazsın. 1.5 sene kullandım. Tecrübe ile sabit. Masrafa girmeden nasıl sorunu çözerim diye boşuna çabalıyorsun. En azından kule tipi soğutucu almak zorundasın.
Yok ben bu soğutucu ile devam edeceğim diyorsan da sen bilirsin, yeterli performans alamazsın veya başka sıkıntılar yaşarsın.

Anlıyorum dediğinizi, ama paketten yeni açtığım işlemciyi taktım ve kendi soğutucusu kendi termal macunu bu kadar da kötü olamaz diye düşünüyorum. Ayrıca arkadaşımda aynı işlemci ve stok soğutucuyu kullanıyor ve sıcaklık değerleri bu kadar yüksek olmadı.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim termal macun ve soğutucu bakıp tekrar deneyeceğim.
Maalesef o kadar kötü o gelen soğutucu. İstersen nette bir araştır.

Vidaları biraz daha sıkıp, curve optimizer ayarı yapsan, hatta üstüne işlemciyi 65 watt ile sınırlasan performans düşmeden serin serin kullanma şansın var. Dediklerimi araştır, pişman olmazsın. Garanti çözüm istiyorsan 1000 lira verip soğutucu alacaksın.

Furmark cpu testinde bende 90 dereceleri görüyordum (stok fanla) termal macun çamur gibi bembeyaz çıktı termal macunun çok etkisi var bence. kule tipi soğutucu almadan termal macun mutlaka gözden geçirilmeli. ayrıca pbo kapatmakta da büyük yarar var işlemcinin ısınması direkt ne kadar güç çektiği ile ilgili pbo kapalıyken en fazla 73watt güç çekiyor bu değer 90 watt ve daha üstü değerlere ulaşırsa işlemci gerçekten aşırı ısınır. pbo manuel ayarlarda bunu sınırlamakta yarar var.

Yeni konular

Geri
Yukarı