Ryzen 5 5600X Undervolt yapınca performans düşmüş müdür?

hitcan

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X
Ekran kartı: GIGABYTE GeForce RTX 3060 2.0 EAGLE 12GB 192Bit
RAM: Gskill 32GB (2x16GB) DDR4 4000MHz CL18
Anakart: MSI B550 GAMING GEN3
SSD: Crucial 500GB P3 Serisi 3D NAND NVMe M.2
İşlemcim oyunlarda Full ayarlarda 75 80 dereceye civarı oluyordu undervolt yaptım şu an 65 derece üstüne çıkmıyor. Auto ayarda işlemci voltajı 1.350 civarı idi minimum 1.300 oluyordu ben bu ayarı manuele çekip 1.200v a sabitledim Core voltage ı düşürdüm yani BIOS'tan, sıcaklık istediğim değere ulaştı ama işlemcim de performans kaybı oldu mu bunu merak ediyorum ben son çıkan oyunları bile maximum grafiklerde 1080p 75Hz oynuyorum açıyor bunun için yaptığım bu undervolt ayarı işlemcim de performans düşüşü olmuş mudur?
İşlemcim: Ryzen 5 5600X.
Sistem özelliklerim profilimde var.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcim oyunlarda Full ayarlarda 75 80 dereceye civarı oluyordu undervolt yaptım şu an 65 derece üstüne çıkmıyor. Auto ayarda işlemci voltajı 1.350 civarı idi minimum 1.300 oluyordu ben bu ayarı manuele çekip 1.200v a sabitledim Core voltage ı düşürdüm yani BIOS'tan, sıcaklık istediğim değere ulaştı ama işlemcim de performans kaybı oldu mu bunu merak ediyorum ben son çıkan oyunları bile maximum grafiklerde 1080p 75Hz oynuyorum açıyor bunun için yaptığım bu undervolt ayarı işlemcim de performans düşüşü olmuş mudur?
İşlemcim: Ryzen 5 5600X.
Sistem özelliklerim profilimde var.
Dostum 75-80 çok değilki zaten iyi bile bu havada.

Evet düşmüştür.

Undervolt performans düşürmez hatta doğru voltaj da performans artışı olabilir diye okudum ama forumda burada.

Havanın 40-45 derece olduğunu sayarsak gayet iyi.

Peki hocam geri Auto'ya mı alayım yoksa doğru voltaj değerini nasıl bulabilirim bu arada bu voltaj da bir FPS düşüşü yaşamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı