Ryzen 5 7500F PC'de BIOS yavaş açılıyor

yucelarslan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Sistemi yeni topladım ve BIOS'u vs son sürüme güncelledim. PC'deki tüm Driver'larda güncel. Ancak buna rağmen her defasında PC, 30-32 saniye aralığında açılıyor. Sizce bu normal mi? Yani genelde 10-15 saniye içinde açılması gerekiyor diye düşünüyorum. Acaba BIOS'tan falan farklı bir ayar mı yapmam lazım?
Pcu: AMD Ryzen 5 7500F.
Anakart: ASUS TUF Gaming B650 Plus Wi-Fi
RAM: XPG Lancer 32 GB 2x16 GB 6000 MHz CL30 DDR5 RAM (AX5U6000C3016g-dclarbk)
SSD: Kingston 1TB KC3000 NVMe okuma 7000 MB-yazma 6000 MB M.2 SSD.
PSU: Cooler Master MWE 850 GOLD-V2 tam modüler.

1699429362794.png

Dosya Ekleri

• 1699429302157.png
    1699429302157.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS üzerinden, XMP ayarlarını aktif ettiyseniz kapatın ya da XMP profilini tweaked modundan 1-2 modlarına çekip deneyin. Nedense uyumsuz çalışıyor. Fast boot gibi seçeneklerin de açık durumda olduğundan emin olun.

XMP değil de AMD olduğu için EXPO profili açıktı. XMP'ye de bi bakıp deneyeyim

BIOS üzerinden, XMP ayarlarını aktif ettiyseniz kapatın ya da XMP profilini tweaked modundan 1-2 modlarına çekip deneyin. Nedense uyumsuz çalışıyor. Fast boot gibi seçeneklerin de açık durumda olduğundan emin olun.
Hocam, dün baya bi araştırdım ettim ve BIOS'tan oynadığım ayarlarla aldığım sonuçlar şöyle;

1 - Başlangıçta anakart marka logosunu kaldırıp, Expo profili kapalı olduğunda 10-12 saniye civarı açılış süresi
2 - Yine başlangıçta anakart logosunu kaldırıp, Expo profili açık olduğunda 38 saniye civarı açılış süresi
3 - Yine başlangıçta anakart logosunu açık, Expo profili de açık olduğunda 30-32 saniye civarı açılış süresi

1 numarayı kullanınca Expo profili kapalı olduğu için maalesef RAM'ler max Mhz hızlarına çıkmıyor ve 4800 Mhz'de kalıyor.
2 numaraya hiç değinmiyorum bile, 38 saniye tam bi facia :D
En ideali 3 numara olduğu için şu anda 30-32 saniyeye razıyım ki RAM'leri max seviyede kullanabileyim.

Umarım çözümü adına tecrübeli ve bilgili bi arkadaşta yazarsa istifade etmek isteriz :(

Son düzenleme:
Aynı işlemci bende de var. Sizin anakart farklı, ben de aynı şekilde yüksek MHz kullanmak istedim fakat nasip olmadı aynı konulardan. Bende açıkçası bilgisayarın bu kadar geç açılmasından dolayı tribe girdiğimden vazgeçtim. BIOS üzerinden manipüle edilebilecek bir ayar olduğunu pek düşünmüyorum. Stabil seyir için en iyisi BIOS güncellemesi beklemek olacak gibi.

Aynı işlemci bende de var. Sizin anakart farklı, ben de aynı şekilde yüksek MHz kullanmak istedim fakat nasip olmadı aynı konulardan. Bende açıkçası bilgisayarın bu kadar geç açılmasından dolayı tribe girdiğimden vazgeçtim. BIOS üzerinden manipüle edilebilecek bir ayar olduğunu pek düşünmüyorum. Stabil seyir için en iyisi BIOS güncellemesi beklemek olacak gibi.
Aynen öyle hocam. Umarım en kısa sürede güncelleme gelir de biraz olsun DDR5 sistemler stabil çalışır.

Aynen öyle hocam. Umarım en kısa sürede güncelleme gelir de biraz olsun DDR5 sistemler stabil çalışır.

Hocam bende de AMD Ryzen 5 7500F ve ASUS Prime A620M-E-CSM var. İkinizinde anakartı benimkinden daha iyi lakin benim sistemim yaklaşık 8-9 saniyede açılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı