Ryzen 5 7600X BIOS'ta 95-100 derece

Sıvı soğutucular hakkında çok bilgim yok ama borularda herhangi bir ısı vesaire varmı

Şeyden sebep dedim. Isıyı nakil ediyor mu diye

Bir de riskli bir şey ama pompanın fan kablolarını söküp de denemek lazım. Eğerki aynı şekilde yükseliyorsa pompa oturmuyordur. Ama dediğim gibi riskli olabilir. Hemen kapatmak lazım.

Plastik şeyleri çıkartıp elinle tutturmayı dene sadece o zaman.
Denedim sonuç aynı. Macun ve işlemci görselde ekte. Pompa devir gösteriyor ama dönmüyor olabilir mi acaba?
20240515_201633.jpg
20240515_201629.jpg

Sıvı soğutucular hakkında çok bilgim yok ama borularda herhangi bir ısı vesaire varmı

Şeyden sebep dedim. Isıyı nakil ediyor mu diye

Bir de riskli bir şey ama pompanın fan kablolarını söküp de denemek lazım. Eğerki aynı şekilde yükseliyorsa pompa oturmuyordur. Ama dediğim gibi riskli olabilir. Hemen kapatmak lazım.
Borunun biri sıcak biri soğuktu naklediyor gibi ama devir mi yetersiz acaba suyumu eksildi hava mı var bilmiyorum. Söktüm radyatör kasa dışında farklı açılardan çalıştırdım vs her yoku denedim çözüm bulamadım.

Şöyle yapalım sorunu bulmak için. Sıvı soğutucuyu takın. Fanlarıda takın. Pc yi açtıktan sonra 90 derece ye çıktığında fanlardan sıcak hava çıkıyorsa sıvı soğutma işlevini yerine getiriyor demektir.

Denedim sonuç aynı. Macun ve işlemci görselde ekte. Pompa devir gösteriyor ama dönmüyor olabilir mi acaba?Eki Görüntüle 2196331Eki Görüntüle 2196332

Borunun biri sıcak biri soğuktu naklediyor gibi ama devir mi yetersiz acaba suyumu eksildi hava mı var bilmiyorum. Söktüm radyatör kasa dışında farklı açılardan çalıştırdım vs her yoku denedim çözüm bulamadım.
Fanlardan sıcak hava geliyor mu

Gerçekten de ilginç, BIOS'a girip benim yaptığım ayarları uygulayıp test edin bakalım sorun olacak mı?
Ayrıca sistem boşta çalışırken de bu ısılara çıkıyor mu?
CPU FAN Ignore ise değişmeyin.

WhatsApp Görsel 2024-05-15 saat 20.27.48_4a937ddb.jpg

VDDP Voltage ayarını ilk 1000 yapıp test edin, benim işlemci minimum 800 kabul ediyor. 800 Altına alınca açılmıyor.

WhatsApp Görsel 2024-05-15 saat 20.09.16_76a2375d.jpg

Borularda sıcak hava olupta soğutmamasının imkanı yok. Bir yerde eksik olmalı.

Şöyle yapalım sorunu bulmak için. Sıvı soğutucuyu takın. Fanlarıda takın. Pc yi açtıktan sonra 90 derece ye çıktığında fanlardan sıcak hava çıkıyorsa sıvı soğutma işlevini yerine getiriyor demektir.
Daha önce baktım öyle sıcak bir hava hissetmedim açıkçası. Çalışan pompası eski işlemcisen söküp yenisine takana kadar nasıl bozulmuş olabilir anlam veremiyorum. Emin olabilsem soğutucudan bir tane alayım ama soğutucuda problem yoksa boşuna almış olmayayım ama şu an soğutucuda gibi. Bir kere daha macun değiştirip deneyeceğim bakalım. Görsellerde ki macun durumunda problem var mı sizce?

Gerçekten de ilginç, BIOS'a girip benim yaptığım ayarları uygulayıp test edin bakalım sorun olacak mı?
Ayrıca sistem boşta çalışırken de bu ısılara çıkıyor mu?
CPU FAN Ignore ise değişmeyin.

Eki Görüntüle 2196341

VDDP Voltage ayarını ilk 1000 yapıp test edin, benim işlemci minimum 800 kabul ediyor. 800 Altına alınca açılmıyor.

Eki Görüntüle 2196339
Bilgisayara windows yükleyip açamadım daha. Bu sıcaklık değeri biosta gördüğüm değer.

Daha önce baktım öyle sıcak bir hava hissetmedim açıkçası. Çalışan pompası eski işlemcisen söküp yenisine takana kadar nasıl bozulmuş olabilir anlam veremiyorum. Emin olabilsem soğutucudan bir tane alayım ama soğutucuda problem yoksa boşuna almış olmayayım ama şu an soğutucuda gibi. Bir kere daha macun değiştirip deneyeceğim bakalım. Görsellerde ki macun durumunda problem var mı sizce?
Sıcak hava çıkmıyorsa sıvı soğutma hattında problem olabilir. Acaba nakil esnasında sıvıya bir şey mi oldu. Veya boru mu tıkandı. Bunu en iyi fanlardan anlarsın. Eğerki fanlardan soğuk hava çıkıyorsa ısı radyatöre gelmiyor demektir.
Demek istediğim ısıyı takip et nerde noktalanıyor.

Bilgisayara windows yükleyip açamadım daha. Bu sıcaklık değeri biosta gördüğüm değer.
Biostaki de doğrudur. Biz sorunu bir şekilde bulmaya çalışalım.

Attığım görsele göre bir ayarlama yapıp denemek lazım.

Attığım görsele göre bir ayarlama yapıp denemek lazım.
Mantıklı ama eğerki sıvı soğutma işlevini yerine getirmiyorsa yapacağı işlem boşta kalır.

Bir anda sıcaklığın zıplaması soğutmanın olmadığı gösteriyor.

Geri
Yukarı