Ryzen 5 7600X vs Ryzen 7 7700

Merhaba,

Sıfırdan sistem topladığınızı göz önünde bulundurarak AM5 platform almanızın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Intel 14. nesil sonrası LGA 1700 Chipset'li başka bir işlemci gelmeyecek dolayısıyla daha uygun fiyatla AM5 bir sistem toplamanız mümkün. Bu sayede önümüzdeki yıllarda işlemci değiştirmek istediğinizde 7800x3D gibi bir işlemciyi anakart değişimi olmadan alabilirsiniz (ya da daha üst segment bir işlemciyi). Yaklaşık bir aydır ben de sistem topluyorum ve ilk tercihim normalde Intel+NVIDIA ekran kartı kombinasyonuydu. Araştırdıkça RT kullanımı tercih etmemem ve mümkün mertebe performanstan ödün vermeden bir sistem toplama amacım beni ister istemez Ryzen 7600 ve 7900 XT'ye yöneltti. Tabii bu kararı sadece oyun oynama amaçlı aldım; video editleme, render, yayıncılığın da denkleme girdiği durumlarda Intel ve NVIDIA ürünleri AMD'nin önüne geçebiliyor. Ek olarak, maalesef 14. nesil sadece bir yenileme nesli olarak karşımıza çıktı, 13. jenerasyondan pek de fazla sıçrama yapamadı. Intel'de çok kararlıysanız fiyat farkına göre 13. nesil de tercih edebilirsiniz.

Gercekten tavsiyeniz icin teşekkürler, bende oyun amacli istiyorum, o yuzden dediginiz gibi AMD-ye yonelmek mantikli.

Geri
Yukarı