Ryzen 5 7600X yüksek sıcaklık

mert odabaş

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B650m-A
Merhaba arkadaşlar,

Yeni dizdiğim bilgisayarımda anlık reset sorunu yaşamaktayım ancak bu hemen olmuyor. Genel 2-3 saat oyun oynadıktan sonra ekran kararıp reset atıyor. RAM, ekran kartı ve voltaj testlerinde sorun çıkmadı. CPU için OCCT testi yaptım. Normal modda 30 saniye sonra 95 dereceleri görmeye başladı. Windows 11 ve driverlar için temiz kurulum ile yapılıp test edildi. CPU üzerinde Cooler Master Master Liquid ML240l V2 modeli sıvı soğutma mevcut. Anakart ASUS Prime B650M-A ve Power 750W +80 Bronze ASUS marka Power ile kullanmaktayım. Hepsi sıfır ürünler.
CoD gibi oyunlarda anlık 90 dereceleri gördüğünden biraz araştırma sonrası AMD eco mode diye bir durum keşfettim hem Recep Bey'de benzer bir video çekmiş. Anakartın içinde de bu seçenek mevcut. Bunu açtıktan sonra 77 dereceyi geçmiyor. Kısacası bu işlemci için bu sıcaklıklar normal mi?

Eco mode boşta: 40-50
Yükte: 60-75

Eco mode kapalı boşta: 40-50
Yükte: 70-95

Son düzenleyen: Moderatör:
Eco modun bir zararı yok. Bu modu kullanmadığında anormal ısınıyor. 5600-5600 ve daha üstü işlemciler ısınma konusunda kötüler maalesef. Rakip markada da üst seviyelerde benzer durumlar söz konusu. CPU frekanslarına bu kadar abanınca olağan durumlar artık.

Eco moddaki değerler gayet iyi. O şekilde kullan.

Eco modun bir zararı yok. Bu modu kullanmadığında anormal ısınıyor. 5600-5600 ve daha üstü işlemciler ısınma konusunda kötüler maalesef. Rakip markada da üst seviyelerde benzer durumlar söz konusu. CPU frekanslarına bu kadar abanınca olağan durumlar artık.

Eco moddaki değerler gayet iyi. O şekilde kullan.
Açıkçası firmaya geri verdim. Yani dereceler normal olsa da donup bir anda kapanma sorunu beni yordu. İncelesinler ve ona göre yapılması gerekeni yapsınlar. Cevabın için teşekkürler.

Bendede ayni anakart ve islemci var. Ben biosa girdigimde eco mode bulamadim. Nasil actiginizi soyleyebilir misiniz ? Daha sistemi alali bir gun oldu ve ne yazikki isinma problemindenden dolayi bende problem yasiyorum.

7600X aldım korkutmayın beni :)
Eco mod, expo, ram hız aşırtma, İşlemci hız aşırtma bunların bi videosu yapılsa güzel olur. Bios tanıtımı ne nedir ne nerde. MSI ve ASUS Anakartları özelinde çekilse güzel olur. Gigabyte'ta eklenebilir.

Bendede ayni anakart ve islemci var. Ben biosa girdigimde eco mode bulamadim. Nasil actiginizi soyleyebilir misiniz ? Daha sistemi alali bir gun oldu ve ne yazikki isinma problemindenden dolayi bende problem yasiyorum.

7600X aldım korkutmayın beni :)
Eco mod, expo, ram hız aşırtma, İşlemci hız aşırtma bunların bi videosu yapılsa güzel olur. Bios tanıtımı ne nedir ne nerde. MSI ve ASUS Anakartları özelinde çekilse güzel olur. Gigabyte'ta eklenebilir.
Korkulcak birsey yokmu :D benim sivi sogutmamin fanlari fazla az calisiyormus suan onu hallettim ve oyunlarda 50 65 arasi geziyor. Problem yok yani ama genede eco mode nasil acildigini ogrenirsem oyle de denemeyi dusunuyorum

İşin kötü yanı işlemci ısındığı için frekans düşürüyor, başka yapılacak bir çözüm yok mu acaba?

Biz kasayı geri yolladık daha sonrasında tuf serisi olan kasayı asusun full tower serisine çevirdik sıvı soğutmayı yukarı konumlandirdik havalandırma akışını düzelttik şu an dereceler normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı