Ryzen 5 5600 yüksek sıcaklık

Ben de biliyorum yetersiz olduğunu fakat elimde şu an para olmadığı için böyle kullanıyorum. :)

Yaşadığımız yerin sıcaklığına göre değişir o. Benim odamda 7 24 cam açık olmasına rağmen hiç hava almıyor.

Bilmediğim işe bulaşmak istemiyorum zarar gelirse yeni bir işlemci alamam.

Biraz çalışıp Cooler Master'in 240Mm'lik sıvı soğutmalarından almayı düşünüyorum.

İşlemciye overclock gibi voltajı biraz kaçırdığında işlemcinin yanması gibi buna benzer bir olay olmaz sadece mavi ekran yersin ekran donar falan ChatGPT'ye de sorabilirsin yardımcı olur zararlarından nasıl yapılacağından falan işte. Kendimden örnek vereyim bende test yapamıyordum açtığım an 100 derece oluyordu macun falan da etki etmiyordu. Oyundayken (NFS Heat) yavaş yavaş indiriyordum hiçbir değişiklik fark etmiyordum sonra aynı voltajda oynamaya devam ederken bir anda ekran biraz karardı ve donduydu yanıt yoktu direk PSU'dan düğmesinden kapattım PC'yi. MSI Center üzerinden yapıyordum undervoltu ve başlangıçta çalıştır ayarını açık unutmuşum bilgisayar açıldıktan 10 15 saniye sonra tekrar donup kalıyordu :)) neyse bende bilgisayarı güvenli moda alıp uygulamayı silip tekrar yükledim zorunlu. Şu an sapasağlam hiçbir sıkıntısı yok maşallah 100 dereceden inmiyor ama şu an gene aynı performansı eksiksiz veriyor hatta bazen sadece 70 80'lerde geziyor daha iyi gibi yani etkisi oluyor. Yakın zamanda fan alırsam iyi olacak işlemcim 11700K bende burdan bikaç fan modeli bakarım. Merak etme ben işlemciyi yakmadıysam sana da bir şey olmaz herhalde ama sen benim duruma düşmemeye çalış bir rehberlerini detaylı bilgi makaleleri videolardan işi iyice öğren ve yap.

İşlemciye overclock gibi voltajı biraz kaçırdığında işlemcinin yanması gibi buna benzer bir olay olmaz sadece mavi ekran yersin ekran donar falan ChatGPT'ye de sorabilirsin yardımcı olur zararlarından nasıl yapılacağından falan işte. Kendimden örnek vereyim bende test yapamıyordum açtığım an 100 derece oluyordu macun falan da etki etmiyordu. Oyundayken (NFS Heat) yavaş yavaş indiriyordum hiçbir değişiklik fark etmiyordum sonra aynı voltajda oynamaya devam ederken bir anda ekran biraz karardı ve donduydu yanıt yoktu direk PSU'dan düğmesinden kapattım PC'yi. MSI Center üzerinden yapıyordum undervoltu ve başlangıçta çalıştır ayarını açık unutmuşum bilgisayar açıldıktan 10 15 saniye sonra tekrar donup kalıyordu :)) neyse bende bilgisayarı güvenli moda alıp uygulamayı silip tekrar yükledim zorunlu. Şu an sapasağlam hiçbir sıkıntısı yok maşallah 100 dereceden inmiyor ama şu an gene aynı performansı eksiksiz veriyor hatta bazen sadece 70 80'lerde geziyor daha iyi gibi yani etkisi oluyor. Yakın zamanda fan alırsam iyi olacak işlemcim 11700K bende burdan bikaç fan modeli bakarım. Merak etme ben işlemciyi yakmadıysam sana da bir şey olmaz herhalde ama sen benim duruma düşmemeye çalış bir rehberlerini detaylı bilgi makaleleri videolardan işi iyice öğren ve yap.
Kasayı temizlemek için açtım fanlarını söktüm tek tek temizledim falan en son işlemci fanını söktüm altında termal macun yok desem yeridir yani o kadar az vardı alalı daha 3 ay olmadı bile zaten stok fan yetersiz birde termal macundan kısmışlar. :D

Bilmediğim işe bulaşmak istemiyorum zarar gelirse yeni bir işlemci alamam.

Bir zararı yok hatta performans artışı sağlıyor, zaten işlemciler fabrika çıkışlı olarak yüksek voltajla geliyor veya kullandığın anakartla da fark ediyor. Intel 13.nesil k serisi işlemcilerde şart gibi bir şey senin işlemcin fazla güç tüketmiyor olsa da yapabilirsin faydasını görürsün ama şart değil, kendimden örnek vereyim Cinebench'de 100-101 dereceye çıkan işlemcimi -0.05000 voltajla 90, ondan sonra yavaş yavaş arttırarak -0.09000 voltajlala 82-83 dereceye düşürdüm aldığım skor da 23189'dan 24056'ya çıktı.

Ben kışın zorlu teste birkaç dakika içinde 94 dereceyi görmüştüm, se-214 takarken hazır sistemde sürülen macunun çamur gibi beyaz bişey olduğunu gördüm, bence kışın bile stok fanla 95 leri gören 5600 de mutlaka macuna bakılmalı. oyunlarda stokla 72 derece görüyorum diyen arkadaş haklı olabilir yani

Dostum kasamın hava akışında sorun olduğunu düşünmüyorum.

Ön tarafı full mesh yapıda fanları full devirde çalıştırıyorum.

Şuan ben de stok fan ile aynı işlemciyi kullanıyorum, maalesef düzgün bir hava soğutma alana kadar bu sıcak havalarda bu sıcaklıklara çıkması gayet normal. Ben çözümü Turbo Boost özelliğini kapatmakta buldum. Oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor, normal masaüstü, tarayıcı kullanımında ise 50-60 derecelerde takılıyor. FPS olarak da çok bir şey farketmez, soğutucu alana kadar 5 fps düşük oynarsın en kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı