Çözüldü Ryzen 5500 95 dereceyi görüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Asaba mahmures

Centipat
Daha fazla  
Dostlar merhaba. Yakın zamanda Ryzen 1300X işlemcimi Ryzen 5500'e yükseltim. Son güncel BIOS'u kullanıyorum. Anakart B350 mk. İşlemcinin stok fanını takarken biraz zorlandım. 1-2 kere çıkarıp taktım. Tabii şöyle bir durum oldu, fazla bekletmedim çıkardıktan sonra fanı ama her çıkardıktan sonra macunu silmedim. Sanmıyorum macun hızlı kurusun. Arka tarafta vantilatör açıktı onun hemen kurutacağını sanmıyorum. Halbuki ben önündeydim onun, kasaya değmiyordu.

Şimdi sizlerin önerisine ihtiyacım var. Testlerde kullandığım CPU ölçme programları Core Temp ve HWMonitor. Bir de real tempi kullanmaya çalıştım ama işlemciyi algılamdığını söyledi. Yük bindirmek için Blender'dan render yaptım. Render'da hem işlemci hem ekran kartını %100 kullandırtım. Bunu da render sekmesinde CUDA sekmesi altında hem işlemciyi hem ekran kartını seçerek yaptım. Stok fan çalışıyor. Şu an akşam vakti testi yapıyorum ve hava 26 derece.

• Corsair 16 GB (8+8) Vengeance 3200MHz CL16.
  • B350M-K Prime.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dostlar merhaba. Yakın zamanda Ryzen 1300X işlemcimi Ryzen 5500'e yükseltim. Son güncel BIOS'u kullanıyorum. Anakart B350 mk. İşlemcinin stok fanını takarken biraz zorlandım. 1-2 kere çıkarıp taktım. Tabii şöyle bir durum oldu, fazla bekletmedim çıkardıktan sonra fanı ama her çıkardıktan sonra macunu silmedim. Sanmıyorum macun hızlı kurusun. Arka tarafta vantilatör açıktı onun hemen kurutacağını sanmıyorum. Halbuki ben önündeydim onun, kasaya değmiyordu.

Şimdi sizlerin önerisine ihtiyacım var. Testlerde kullandığım CPU ölçme programları Core Temp ve HWMonitor. Bir de real tempi kullanmaya çalıştım ama işlemciyi algılamdığını söyledi. Yük bindirmek için Blender'dan render yaptım. Render'da hem işlemci hem ekran kartını %100 kullandırtım. Bunu da render sekmesinde CUDA sekmesi altında hem işlemciyi hem ekran kartını seçerek yaptım. Stok fan çalışıyor. Şu an akşam vakti testi yapıyorum ve hava 26 derece.

• Corsair 16 GB (8+8) Vengeance 3200MHz CL16.
  • B350M-K Prime.
Hocam o macun işlevini çok büyük ihtimalle yitirdi.
65W tahmini güçtür, civarında da çekebilir. Benim 3600 All-Core 400MHz OC yapıp voltajı 200mV kadar düşürmeme rağmen 100W'a yakın çekiyordu. İyi soğutulduğu sürece işlemci isterse 200W çeksin problem olmaz.
Yukarda diğer yazdığım mesajları okuduz mu bilmiyorum ama. Ben işlemcinin stok fanını takarken bi kaç kere çıkarıp taktım yapamadığım için. İşlemciyi yeni açmıştım. Arkadaşlar macun yeteneğini kaybettiğini söyledi sizde katılırmısınız buna?

Yukarıda diğer yazdığım mesajları okudunuz mu bilmiyorum ama. Ben işlemcinin stok fanını takarken birkaç kere çıkarıp taktım yapamadığım için. İşlemciyi yeni açmıştım. Arkadaşlar macun yeteneğini kaybettiğini söyledi sizde katılır mısınız buna?

Ben de deforme olmuştur dedim zaten.

Soğutucuyu 1-2 kere çıkarıp taktığın için macun deforme olmuş olabilir, o yüzden örneğin soğutucu temizlenecekse macun 1 aylık olsa bile yenilenmesi iyi oluyor bu tip deformasyonlara karşı.

Ben de deforme olmuştur dedim zaten.
Özür dilerim uykusuz kaldım bu sorun yüzünden tam kapasite odaklanamıyorum. Ben hemen siparişimi vereyim. Bide stok fanı takarken arka plakanın çıkmaması için yardım alabilirsem aynı sorunla bidaha karşılaşmam. Bu konuda konumu açmam saçma olur mu? Mesela bir videoda kağıt band yapıştırıyorlardı. Bende metal kapağa yapıştırsam sorun olurmu devreye zarar verirmi işlemci pinlerine değdirmeden yanlardan yapıştıracam. Anakartı sökmeyi beceremem. O yüzden kasa içinde yapıyorum çok dengesiz oluyor böylede.

BIOS'da eski işlemci kalıntısı vs. olmaz. Çalışma süresinin nedeni Fast Boot olması lazım. The Omega hocam net bilgi verir.
Macunu yeniledim bi değişiklik olmadı. Sonra internetten araştırınca amd işlemci sıcaklığını kullanıcıya olduğundan 20 derece fazla yansıttığını paylaşan ve bunun hakkında makaleleri gösteren bir video izledim. Sizce bu strateji gerçekten var mı?

Son düzenleme:
Özür dilerim uykusuz kaldım bu sorun yüzünden tam kapasite odaklanamıyorum. Ben hemen siparişimi vereyim. Bide stok fanı takarken arka plakanın çıkmaması için yardım alabilirsem aynı sorunla bidaha karşılaşmam. Bu konuda konumu açmam saçma olur mu? Mesela bir videoda kağıt band yapıştırıyorlardı. Bende metal kapağa yapıştırsam sorun olurmu devreye zarar verirmi işlemci pinlerine değdirmeden yanlardan yapıştıracam. Anakartı sökmeyi beceremem. O yüzden kasa içinde yapıyorum çok dengesiz oluyor böylede.

Macunu yeniledim bi değişiklik olmadı. Sonra internetten araştırınca amd işlemci sıcaklığını kullanıcıya olduğundan 20 derece fazla yansıttığını paylaşan ve bunun hakkında makaleleri gösteren bir video izledim. Sizce bu strateji gerçekten var mı?
Bazı modellerde var örneğin benim kendi işlemcim olan 1600X'de. Ben o yüzden Ryzen Master ile sıcaklıklara bakın dedim. AIDA64 85 derece gösterirken, Ryzen Master 65 derece gösteriyor. Soğutmam iyi olduğu için ihtimal vermeyip araştırdım. ve bu tablo ile karşılaştım. Çözülürse çözüm olarask raporlarsanız sevinirim.

2. nesil ile bu çözüldü diye biliyorum.

Bazı modellerde var örneğin benim kendi işlemcim olan 1600X'de. Ben o yüzden Ryzen Master ile sıcaklıklara bakın dedim. AIDA64 85 derece gösterirken, Ryzen Master 65 derece gösteriyor. Soğutmam iyi olduğu için ihtimal vermeyip araştırdım. Ve bu tablo ile karşılaştım. Çözülürse çözüm olarask raporlarsanız sevinirim.

2. nesil ile bu çözüldü diye biliyorum.

Eklemek istiyorum. Sorunum çözülmedi. Sorunun tek kaynağı yüksek voltaj ve işlemci stok fanının yetersizliği olarak düşünüyorum. Ryzen Master veya diğer uygulamalar fark etmeksizin 95 derece görüyor. Belki BIOS'ta olabilir. Keza bir YouTube kanalı BIOS güncellemesi yaptığında 15 derecelik fark ettiğini söylemişti. Bende BIOS güncel ama elimde bulunan anakart için düzeltememiştir diye düşünüyorum.

Eklemek istiyorum. Sorunum çözülmedi. Sorunun tek kaynağı yüksek voltaj ve işlemci stok fanının yetersizliği olarak düşünüyorum. Ryzen Master veya diğer uygulamalar fark etmeksizin 95 derece görüyor. Belki BIOS'ta olabilir. Keza bir YouTube kanalı BIOS güncellemesi yaptığında 15 derecelik fark ettiğini söylemişti. Bende BIOS güncel ama elimde bulunan anakart için düzeltememiştir diye düşünüyorum.
Benim tespit ettiğim yöntemden bahsedeyim. PC'yi açın masaüstüne ulaşın. İnternette 10 dakika civarı takılın. Sıcaklıklara bakın. Hemen yeniden başlatıp BIOS'a girin. Oradaki sıcaklığa bakıp karşılaştırın. 10-15 derece fark varsa işlemci gerçekten ısınıyordur ancak, 21-22 derece üzeri fark varsa yeniden konuşuruz.

Benim tespit ettiğim yöntemden bahsedeyim. PC'yi açın masaüstüne ulaşın. İnternette 10 dakika civarı takılın. Sıcaklıklara bakın. Hemen yeniden başlatıp BIOS'a girin. Oradaki sıcaklığa bakıp karşılaştırın. 10-15 derece fark varsa işlemci gerçekten ısınıyordur ancak, 21-22 derece üzeri fark varsa yeniden konuşuruz.
Denedim fark o kadar yüksek olmuyor ekstra olarak biosda anakart sıcaklığı işlemci sıcaklığı 50 civarı gezerken 34 civarı takılıyor anakart. İşlemcimi warzone ve bf5 gibi ağır oyunlarda test ettim 80 dereceye çok nadir ulaşıyordu 75 bir ortalama gösterdi. Ama blenderdan render aldığım zaman aman allahım 95,5 garanti görüyor ve orada kalıyor. Ben işlemci soğutucu ekleyene kadar 3,6 ghzde tutacam render yaptığım zaman 4,2 ghz ile 3,6 ghz arasında kare başına 1.35 saniye fark ediyor büyük ama 65 derece sıcaklıklar için göz alınacak bir fark. 3.6ghzde 65 derece 30 derece fark ediyor resmen.

Sadece CPU tam yük çalışırken kaç dereceyi görüyorsun?
Render için 95 4.2ghz de temel hızı olan 3600de çalışmasına zorladığımda 65 ortlalama 70 en fazla olarak değişiyor. Altını çizerek yazdığımı düşün : 95.4 Sabit devam ediyor. Korkudan blender dışında işlemciyi stres testlerine sokmadım :D Altda bi foto paylaştım sadece 2 dakka da 96yı görünce cinebench multicore'da hemen kapattım.
Bende izleye izleye öğrendim artık. Ve bi kaç sonuca vardım. 1.Bios güncellemesi gerektiği.( 6042 dışında ) 2.voltaj 1,3te seyrediyor o yüksek gelebilir. 3. fan yetmiyordur. Ama bu işlemciyle sistem toplayanlar sadece stok fan varken oyun oynadılar. Bende oyun oynarken en baba oyunlardan bf5 ve warzone oynaraken çok nadir 80 oldu. Hep 70 ila 77 arası idi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (314).png
    Ekran Görüntüsü (314).png
    1.018,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Render için 95 4.2ghz de temel hızı olan 3600de çalışmasına zorladığımda 65 ortlalama 70 en fazla olarak değişiyor. Altını çizerek yazdığımı düşün : 95.4 Sabit devam ediyor. Korkudan blender dışında işlemciyi stres testlerine sokmadım :D Altda bi foto paylaştım sadece 2 dakka da 96yı görünce cinebench multicore'da hemen kapattım.
Bende izleye izleye öğrendim artık. Ve bi kaç sonuca vardım. 1.Bios güncellemesi gerektiği.( 6042 dışında ) 2.voltaj 1,3te seyrediyor o yüksek gelebilir. 3. fan yetmiyordur. Ama bu işlemciyle sistem toplayanlar sadece stok fan varken oyun oynadılar. Bende oyun oynarken en baba oyunlardan bf5 ve warzone oynaraken çok nadir 80 oldu. Hep 70 ila 77 arası idi.
65W TDP ye sahip zen3 ryzen işlemciler tam yük altında 95 dereceye çıkabilir, bu normaldir ve güvenlidir :) 105W TDP değerine sahip olanlar için tam yük altında 90 dereceye kadar çıkabilir. Senin işlemcin 65W olduğu için 95 derece AMD'nin tam yük altında "STOCK" soğutucuyla çalışabildiği "NORMAL" sıcaklık değeridir.

AMD 5000 serisi işlemciler için kullanıcılarına sıcaklık anlayışlarını değiştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Şimdi için rahatlamıştır herhalde :)

Edit: düzeltme

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı