Ryzen 5600 ve RX 6700XT sistem kilitlenmesi

ebs61

Hectopat
Sistemi yeni satın aldım. CPB açıkken işlemci sıcaklıkları yüksek olduğu için yeni soğutucu alana kadar CPB kapalı şekilde kullandım ve herhangi bir sorun olmadı. Ancak yeni soğutucu aldıktan sonra CPB'yi BIOS üzerinden açıp kullanmaya başladıktan sonra ara sıra bilgisayardan USB çıkarılmış gibi ses çıkıp görüntü tamamen kilitleniyor, kasanın üzerindeki reset tuşuna basarak yeniden başlatıyorum. İnternetten video izlerken birkaç kez aynısı oldu (sıcaklıkları kontrol ediyorum 60 derecelerdeydi)

Eki Görüntüle 1444159

Bu ekran görüntüsünü USB çıkartılmış sesi gelip bilgisayar kitlendikten sonra elle resetledikten sonra çektim, ekran kartını devre dışı bırakıyor sanırım çünkü masaüstündeki AMD Radeon yazılımı da yok oldu. Sorunun kaynağı ne olabilir acaba? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1657199566784.png
    1657199566784.png
    23,6 KB · Görüntüleme: 44
İlginiz için teşekkürler.

Bugün 2 defa daha aynı sorun oluştu.

Bilgisayar sürekli kilitleniyor, 2 saat içerisinde 4-5 kez aynı hatayı aldım. Bilgisayarı geri iade mi etsem acaba donanımsal bir sorun olabilir mi?

Donanımsal bir sorun oldugunu tespit edebilmek için üzerinde bulunan bileşenleri tek tek test etmek gerekiyor.

Kilitlenme sorunu Ram yada SSD de olusan sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Donanımları test etmek için;

Crystal Disk Mark / Info
HD Tune
OCCT
Aida64 / Ram test ve Stability Test
Cinebench
Furmark
Prime95

Bu tarz programları kullanarak sistemini test edebilirsin. Mavi ekran alıyorsan minidump dosyasına bakabilirsin. Araya bayram girdiği için iade etmen uzun sürecektir 14 günü doldurması durumunda sıkıntı yaşayabilirsin. Sistemi geri gönderdiğinde onlarda pek oralı olmayabilir donanımları kaba taslak test edip sorunlu parcayi değiştirebilir yada servise gönderebilirler. Hazır sistemde sorun yaşamak çok talihsiz bir olay ve ne ile karşılaşacağın da muallak. Geçmiş olsun.

Donanımsal bir sorun oldugunu tespit edebilmek için üzerinde bulunan bileşenleri tek tek test etmek gerekiyor.

Kilitlenme sorunu Ram yada SSD de olusan sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Donanımları test etmek için;

Crystal Disk Mark / Info
HD Tune
OCCT
Aida64 / Ram test ve Stability Test
Cinebench
Furmark
Prime95

Bu tarz programları kullanarak sistemini test edebilirsin. Mavi ekran alıyorsan minidump dosyasına bakabilirsin. Araya bayram girdiği için iade etmen uzun sürecektir 14 günü doldurması durumunda sıkıntı yaşayabilirsin. Sistemi geri gönderdiğinde onlarda pek oralı olmayabilir donanımları kaba taslak test edip sorunlu parcayi değiştirebilir yada servise gönderebilirler. Hazır sistemde sorun yaşamak çok talihsiz bir olay ve ne ile karşılaşacağın da muallak. Geçmiş olsun.
Yazdığınız programlarla test etmiştim ve Cinebench R23 hariç hiçbirinde sorun olmadı. Cinebench'de SingleCore testi yapınca PC kilitleniyor ve bahsettiğim USB çıkmış sesi geliyor. MultiCore'da sorun çıkmıyor.

CPB kapalı şekilde 4-5 gün kullandım hiçbir hata veya sorun olmadı, her şey CPB açtıktan sonra başladı, kilitlenme ve Ekran kartı devre dışı kalma gibi sorunlar.

Son düzenleme:
İşlemcinizde bir problem olabilir. CBP dediğiniz işlemcinin Turbo Boost teknolojisi olarak geçiyor. Bu özelligi kapatırsanız işlemci en düşük seviyede çalışacaktır ve bir anlamı kalmayacaktır.

Kullandıgınız anakart marka model ve işlemci bilgisinin paylaşır mısın ?
Ek olarak kullanmıs oldugun BIOS güncel mi ? Güncelse de Beta olup olmadıgını kontrol eder misin ?

İşlemcinizde bir problem olabilir. CBP dediğiniz işlemcinin Turbo Boost teknolojisi olarak geçiyor. Bu özelligi kapatırsanız işlemci en düşük seviyede çalışacaktır ve bir anlamı kalmayacaktır.

Kullandıgınız anakart marka model ve işlemci bilgisinin paylaşır mısın ?
Ek olarak kullanmıs oldugun BIOS güncel mi ? Güncelse de Beta olup olmadıgını kontrol eder misin ?
Anakart: ASUS Prime B450M-K II, BIOS sürümü en güncel olan 3802. İşlemci Ryzen5 5600

Anakart: ASUS Prime B450M-K II, BIOS sürümü en güncel olan 3802. İşlemci Ryzen5 5600
1 saatlik AIDA64 ile CPU Stress Test yaptım herhangi bir problem olmadı.
1657300310635.png

Emin olmamakla birlikte sanırım problem Cinebench R23'ü açınca oluyor.Yurtdışı sitelerden araştırdığım kadarıyla birkaç kişi daha Cinebench'in SingleCore testinde sistem kilitlenmeleri ile karşılaşmış.

Son düzenleme:
Cinebench R23 i nereden indirdiniz ? Microsoft Store den indirmeniz gerekmekte harici bir platformdan indirme yaptıysanız bundan kaynaklı olabilir.

İndirdiginiz dosyalarda da problem olabilir. Store üzerinden indirip deneyebilirsin orada da hata verirse baska aklıma bir şey gelmiyor.
Microsoft Store üzerinden yükledim ve test yaptım tekrar kilitlendi,garip olan şey Prime95 ve AIDA64 Stress Testinde sorun çok nadiren oluyor ama Cinebench'te hemen hemen her denememde sistem kilitleniyor ve Ekran Kartı devre dışı kalıyor.

Sorun çözüldü mü? Nasıl çözdünüz ?
3 aydır yurtdışındaydım bilgisayarı kullanamadım. Birkaç gün kullandıktan sonra yazarım hocam.

Sorun çözüldü mü? Nasıl çözdünüz ?
Herhangi bir sorun çıkmadı. Nasıl çözüldüğü konusunda bir fikrim yok ama en güncel Radeon sürücüsünü yüklediğim için çözülmüş olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı